Klimatyzacja

Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6950
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 98000
Silnik: 1.4 MultiAir 170 KM
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 949 razy
Kontakt:

Re: Klimatyzacja

Post autor: mwas »

Jaro, moim skromnym zdaniem, nie przyrównuj klimy w MANie do tego, co jest w Linei :lacha Tam widocznie na elektronice jest coś "stłamszone" i tego nie przeskoczysz, tyle że w autobusach to jest bardzo zaawansowany układ :ink W "zwykłej" klimie manualnej układ (tak mi się przynajmniej wydaje :pomysli) jest "zero-jedynkowy" - kompresor się załącza i tyle :ink Nie kojarzę, aby w bodycompie były jakieś ustawienia dotyczące klimatyzacji :pomysli Różnice pomiędzy Punto Evo a Lineą mogą wynikać z takich niuansów jak materiały, z jakich wykonane jest wnętrze Punto Evo i Linei oraz to, że jednak Kabina Linei jest troszkę większa "kubaturowo" - potrzeba trochę więcej czasu i mocy, aby to schłodzić :ink Do tego dochodzi masa czarnych plastików w naszych Lineach, które mega się nagrzewają co dodatkowo utrudnia cała sprawę a przy tak "skromnych" układach klimatyzacyjnych, tak niewielkie różnice w kubaturze mogą mieć już niestety spory wpływ :ink Jako ciekawostkę można podać, że do naszych układów, niezależnie, czy to silnik 1.4 8V, czy T-Jet, czy jakikolwiek diesel oraz, czy to Linea, czy Grande Punto, czy Punto Evo, do tych wszystkich aut wchodzi dokładnie tyle samo czynnika chłodzącego i oleju :ink Czynnika nie ma jakoś kosmicznie dużo, bo jest tego (z tego co pamiętam) 500 gram. żeby było ciekawiej, z reguły w maszynach serwisujących klimatyzację, nasz model auta w ogóle nie jest uwzględniony ! Bardzo często dostaję pytanie: jakie parametry mam ustawić na maszynie, bo nie mam tu Linei ? :lacha Odpowiedź: wybierz Grande Punto, i będzie GIT :lacha No i jest :ink
Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir 170 KM
Awatar użytkownika
michalexc
klubowicz
klubowicz
Posty: 345
Rejestracja: 24 sie 2015, 22:15
Przebieg: 137000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 104 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy

Re: Klimatyzacja

Post autor: michalexc »

Widzę, że temat się rozwinął także dodam coś od siebie. Mam automatyczną klimatyzację. Uważam, że chłodzi dobrze. Mam porównanie chociażby z nową Octavia. Tam układ szybciej schładza wnętrze, ale później odczucia są te same. Linea nie ma problemów z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w moim przypadku . Przykład :wsiadałem do Lineii, na desce pokazało 38 st.kawałek z otwartymi szybami, później klima na 21 stopni obieg wewnątrzny na chwilę - może 3 minuty. Na full chodzi może jeszcze z 5 minut, później na 3-4 kreseczki na wyświetlaczu i w kabinie cicho.Wyrabia się bo już przy tych 20-21 stopniach jest przyjemnie. Mniej nie próbowałem bo było zwyczajnie było zimno. W grande punto układ określiłbym na mniej wydajny przynajmniej w moim wypadku. Silnik ten sam, ale 75KM. Ciekawe od czego zależy, że mamy różne odczucia i opinie skoro wszędzie to samo tylko inne sterowanie 😉?
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: Klimatyzacja

Post autor: helletic »

Maciej, ale ja wcale nie porównuję klimy w MAN do Linei, co też podkreśliłem w poprzedniej mojej wypowiedzi :ryczy . MAN ma tryb ECO i wszyscy są ogólnie wku...ni na MANa, że oświecił ich po fakcie. 5 lat gwarancji minie i sobie możemy zmienić tryb na jaki chcemy :zlośnik . Ot pewnie, żeby się układ nie posypał, zanim nie minie gwarancja.
Czy ja wiem, czy kubatura Linei jest większa od Punto Evo :pomysli ? Raczej tylko o bagażnik :ink
Materiały zapewne także z podobnych PETów co Linea.
Fakt jest jednak jeden: nigdzie nie spotkałem się z tak słabą klimatyzacją, jak w Linei. Czy to Peugeot, Skoda, czy Renault - klimatyzacje dają poczucie chłodu od razu. Fiat niekoniecznie.
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Awatar użytkownika
adamson
klubowicz
klubowicz
Posty: 2375
Rejestracja: 11 gru 2009, 19:46
Przebieg: 41000
Silnik: 1.4 16V Turbo
Rocznik: 2018
Lokalizacja: SW / Świętochłowice / O. S.
Podziękował: 338 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Klimatyzacja

Post autor: adamson »

Fakt, ostatnio miałem okazję do Chorwacji pomykać Renault Grand Scenic 1.6 dci i przy +38° po paru minutach było przyjemnie, nie pamiętam żeby w Linei było tak, a byłem w Cro Lineą ze sześć razy i temperatura też była wysoka. Niezależnie od tego uważam Lineę za dobre auto :ok)
FIAT TIPO HB Lounge 1.4 T-jet 120 KM
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6950
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 98000
Silnik: 1.4 MultiAir 170 KM
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 949 razy
Kontakt:

Re: Klimatyzacja

Post autor: mwas »

Jaro, kubatura kabiny w GP jest nieco mniejsza, zwróć uwagę na odległość tylnej kanapy od przednich foteli (czyli tzw. miejsce na nogi z tyłu :ink) - jest bardzo spora różnica, w Linei jest z tym komfort, w GP już nie jest tak pięknie, a to są dodatkowe litry przestrzeni :ink Dodatkowo, Punto Evo ma już kabinę "po FL", czyli jest w takim stylu, jak Linea FL :ink Nie wiem jakiego koloru i jakie materiały zostały użyte w egzemplarzu Punto, które miałeś okazję użytkować, ale jeśli było tam tylko ciut "jaśniej", czyli niej czarnych przestrzeni, to i odczucie działania klimy mogło być o wiele lepsze, jak w Linei :ink To tylko taka moja teoria :lacha
Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir 170 KM
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: Klimatyzacja

Post autor: helletic »

Nie no, w Punciaku było czarno, jak w grobowcu :zlośnik
Linea nie była dobrze schłodzona nawet po około 20-30 km (przy tych ekstremach temperaturowych rzędu 35°C w cieniu). To co to za sens posiadania klimatyzacji? Po prostu coś spartolili z tą klimą w Linei i tyle. 13 lat na trasach, strach było w upale zgasić auto, np. by je zatankować :ryczy . Co wsiadałem do innego auta, to byłem jedynie wkuty, że muszę się zadowolić pseudoklimą w Linei. Poza tym to spoko autko, ale nie na upały.
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Awatar użytkownika
Fiacik
klubowicz
klubowicz
Posty: 1301
Rejestracja: 25 wrz 2014, 15:16
Przebieg: 27000
Silnik: 1,0 TSI-110KM
Rocznik: 2019
Lokalizacja: Żywiec
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy

Re: Klimatyzacja

Post autor: Fiacik »

Miało byc tanio i było,ale trzeba zaznaczyć,że niebagatelny wpływ na komfort ma kolor auta i tapicerki.Miałem białą Linkę i jasną tapicerkę i ewidentnie to się da odczuć.Koledzy ,z którymi jeździłem do pracy od razu zauważyli (a mieli ciemne auta),że stojące na upale białe auto znacząco mniej się nagrzewa tym bardziej,że niemal od zawsze używałem srebrnej przysłony na szybę.Nie wiem ile izolacji cieplnej jest pod czarną z wierzchu deską ,ale wiem,że żony Agila jak postoi na upale to trzeba z 10 min.aby klima zaczęła działać,natomiast w taki sam upał w Rapidzie prawie zaraz po włączeniu można odczuć przyjemny chłodek.
Piękna kobieta to niezbędny element wyposażenia pięknego auta :)
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: Klimatyzacja

Post autor: helletic »

Adam w pełni się zgadzam. Szkoda, że za klimę trzeba było dopłacać, a skoro ktoś dopłaca, to oczekuje faktycznie efektywnego działania. Plus kolor, który miałem (grafit) = udar cieplny :red
Fakt, teraz auto mam srebrne. Odczucie zaraz po wejściu do nasłonecznionego auta jest już zupełnie inne, niż w autach o ciemnych kolorach. Nie mam wrażenia, że elementy auta dosłownie dają mi gorącem po twarzy. Więc następne auta także będą w jasnych kolorach :ink
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Awatar użytkownika
THOR1
klubowicz
klubowicz
Posty: 68
Rejestracja: 08 lip 2020, 16:18
Przebieg: 201900
Silnik: 1.6D
Rocznik: 2010
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Klimatyzacja

Post autor: THOR1 »

smak56 pisze: 25 sie 2020, 20:05 Po raz drugi w krótkim czasie (hamulce) porównujesz dwa różne modele. Moje 1.3 i Twoje 1.6. Do tego włączyłeś jeszcze 1.4 77KM. Jeżeli nie zauważasz różnicy między 77 KM (Pb), 90 KM (ON) a 105 KM (ON), momentu obrotowego, to taka trochę lipa :ink Pojedź do elektryka i sprawdź jaki masz alternator.
:pivo Porównuje 1,3D i 1,6D bo właśnie takie egzemplarze posiadam :) i prawdę mówiąc kupując 1.6 o wielu różnicach nie wiedziałem albo nie zawracałem sobie głowy. Oczywiście pomiędzy tymi silnikami są znaczne różnice (np moc i moment) ale jeżdżąc po mieście używam podobnego zakresu obrotów czyli przy przy tych samych sprężarkach i przełożeniach pasków napędowych powinniśmy mieć podobną wydajność klimatyzacji. Silnik PB wymaga wyższych obrotów dlatego przy tych samych przełożeniach pasków wydajność klimatyzacji powinna być wyższa. U mnie jest za to inny być może istotny czynnik wszędzie jasna tapicerka ... ale lakier czarny :)
Awatar użytkownika
martens24
klubowicz
klubowicz
Posty: 374
Rejestracja: 07 lut 2014, 13:22
Przebieg: 280000
Silnik: 1.4 16v Turbo
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Klimatyzacja

Post autor: martens24 »

Ja dodam, że w moim t-jet mam klime w automacie. Kolor auta grafit i tapicerka, siedzenia jasne. Przy dużych upałach jak ostatnio ustawiałem moc chłodzenia na połowe słupków i wystarczało to w zupełności, oczywiście wg mnie.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
leszek1234
klubowicz
klubowicz
Posty: 2151
Rejestracja: 25 lis 2012, 19:32
Przebieg: 200000
Silnik: 1.4 16V Turbo + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: blisko Rybnika
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowań: 211 razy

Re: Klimatyzacja

Post autor: leszek1234 »

I tutaj dochodzimy do sedna - każdy ma inne preferencje i oczekiwania, i inną temperaturę uznaje za komfortową. Dla mnie klimatyzacja w mojej Linie jest w zupełności wystarczająca. Zastrzegam, że nie muszę jeździć w upale w garniturze pod krawatem. Klucz do sukcesu to właściwe ustawienie nawiewów. A żeby nie było - mam porównanie z innymi autami (automatyczne klimy też).
Phenix
klubowicz
klubowicz
Posty: 344
Rejestracja: 04 cze 2016, 8:30
Przebieg: 0
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Klimatyzacja

Post autor: Phenix »

Ja porównanie mam z fiatem grande punto z tym samym silnikiem co moja linea 1.4 8v 77km i różnica jest ogromna. W punto jak dam na maxa czuje się jak w zamrażarce nie da się oddychać takim zimnym powietrzem. A w linei to na maxa jest tak jak w punto na troszkę mniej niż połowa. W punto dmucha po nogach z tyłu dla pasażerów bardzo mocno zimnym a w linei nie czuć wcale. W linei klima dzisiaj zobaczyłem zaczyna jako tako pracować jak trzyma się obroty powyżej 4 tyś (ale kto takjeździ po mieście na 2 biegu 50km/h). Niby te same silniki te same rozwiązana a klimy różne. Może zmienili coś po latach ? Nie wiem ale wytrzymałem 13 lat z lineą to dam radę dłużej, planuje jeździć nią aż do końca ile się da bo nic lepszego nie kupię do 15 tyś a ona jest warta 9 tyś.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
buhert
klubowicz
klubowicz
Posty: 942
Rejestracja: 20 gru 2009, 23:13
Lokalizacja: Polska
Otrzymał podziękowań: 31 razy

Re: Klimatyzacja

Post autor: buhert »

Phenix pisze: 28 sie 2020, 22:06 Ja porównanie mam z fiatem grande punto z tym samym silnikiem co moja linea 1.4 8v 77km i różnica jest ogromna. W punto jak dam na maxa czuje się jak w zamrażarce nie da się oddychać takim zimnym powietrzem. A w linei to na maxa jest tak jak w punto na troszkę mniej niż połowa. W punto dmucha po nogach z tyłu dla pasażerów bardzo mocno zimnym a w linei nie czuć wcale. W linei klima dzisiaj zobaczyłem zaczyna jako tako pracować jak trzyma się obroty powyżej 4 tyś (ale kto takjeździ po mieście na 2 biegu 50km/h). Niby te same silniki te same rozwiązana a klimy różne. Może zmienili coś po latach ? Nie wiem ale wytrzymałem 13 lat z lineą to dam radę dłużej, planuje jeździć nią aż do końca ile się da bo nic lepszego nie kupię do 15 tyś a ona jest warta 9 tyś.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
Ja tego NIE potwierdzam - mam Linea i GP i klima w obu samochodach szału nie robi. Już się przyzwyczaiłem, że najlepsza klima to...w Doblo :)
Szczypior
klubowicz
klubowicz
Posty: 818
Rejestracja: 03 lut 2018, 1:06
Przebieg: 170000
Silnik: 1,3 mjet
Rocznik: 2007
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Klimatyzacja

Post autor: Szczypior »

A ja tam klimatronik mam i nie narzekam. Powoli schładza to prawda, ale jak już zbije temp to nawet mocno nie dmucha aby utrzymać temp w długiej trasie na wakacje
Awatar użytkownika
alvaro
klubowicz
klubowicz
Posty: 624
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:30
Przebieg: 205000
Silnik: 1.4 8v + LPG BRC
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Brzeszcze/Babice
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Klimatyzacja

Post autor: alvaro »

Zakupiłem wurtha serwisowego, jak się dostać do tego skraplacza żeby go przeczyścić?
ODPOWIEDZ