[ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6940
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 944 razy
Kontakt:

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: mwas »

Nie raz już chyba pisałem na tym forum, ale napiszę jeszcze raz: KAYABA :luzak Mimo tego, że ostatnio do innego auta trafił mi się feler z tej firmy, to do naszego Fiata to zdecydowanie najlepiej wykonane łożyska, jakie widziałem do tej pory, a kilka mi się uch już przewinęło przez ręce :ink
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
alvaro
klubowicz
klubowicz
Posty: 624
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:30
Przebieg: 205000
Silnik: 1.4 8v + LPG BRC
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Brzeszcze/Babice
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: alvaro »

Chyba będę zmuszony wymieniać po raz pierwszy poduszki z łożyskami. Podczas skrętu i przy ruszaniu na niskich prędkościach (nawet jak auto jedzie prosto) słychać głuche stuki. Wpadłem na chwilę do mechanika, niestety nie miał za bardzo czasu ale włożył rękę w nadkole i kazał kręcić. Stwierdził że prawdopodobnie coś dzieje się z łożyskiem.
Czy u Was też były takie głuche puknięcia?
Zaznaczę jeszcze raz że będę wymieniał je po raz pierwszy, auto ponad 200 tys. km przebiegu, rocznik 2009 - to chyba jakaś anomalia!

I jeszcze jednio, dokręcacie poduszki przy postawieniu auta na kołach czy przed?
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6940
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 944 razy
Kontakt:

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: mwas »

Jeśli to poduszki, czyli łożyska amortyzatorów, to możesz sam to zweryfikować :ink Odpal auto, zaciągnij ręczny, otwórz szybkę w drzwiach kierowcy, wysiądź z auta, zamknij drzwi i lewa ręka na koło a prawą kręć kierownicą w lewo i prawo :ink Uwierz mi, że jeśli padło łożysko, to ręką będziesz czuł charakterystyczne chrobotanie, które powinno też być słyszalne :ink Jeśli tak będzie, to nie masz się co zastanawiać, tylko zaopatrz się w komplet nowych łożysk (polecam od razu wymienić oba) i do wymiany :ink
Odnośnie dokręcenia - można spokojnie je dokręcić przed postawieniem auta na kołach.
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
alvaro
klubowicz
klubowicz
Posty: 624
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:30
Przebieg: 205000
Silnik: 1.4 8v + LPG BRC
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Brzeszcze/Babice
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: alvaro »

Super, dziękuję Ci pięknie! Tylko mi nie chrobota a tak puka.... może jak dam rękę to będę faktycznie czuł to chrobotanie.
Odboje lepiej też wymienić?
Ten zestaw będzie ok KYB SM1822 KYB SM1821 ?
Te poduszki mają w sobie to siedzenie na których siada sprężyna?
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6940
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 944 razy
Kontakt:

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: mwas »

Odboje sprawdź "organoleptycznie" w jakim są stanie - jak będą OK, to możesz olać :ink
Numerów tych łożysk z KYB niestety nie pamiętam, ale jeśli dobierałeś z katalogu według modelu auta, to będą OK :ink Łożyska są kompletne, to znaczy że mają w sobie już tą poduszkę na której siada sprężyna i w komp0lecie powinieneś również otrzymać komplet nowych nakrętek do przykręcenia łożyska do budy :luzak
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
zibi186
klubowicz
klubowicz
Posty: 1846
Rejestracja: 09 lis 2012, 3:19
Przebieg: 195000
Silnik: 1.4 T-jet + lpg
Rocznik: 2008
Lokalizacja: k / Pszczyny
Podziękował: 336 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: zibi186 »

Jeśli chodzi o głuche puknięcie podczas startu " zimnego " auta , to coś takiego miałem przy wybitych gumach stabilizatora ... Pozdrawiam
Awatar użytkownika
alvaro
klubowicz
klubowicz
Posty: 624
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:30
Przebieg: 205000
Silnik: 1.4 8v + LPG BRC
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Brzeszcze/Babice
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: alvaro »

zibi186 pisze: 10 maja 2023, 15:23 Jeśli chodzi o głuche puknięcie podczas startu " zimnego " auta , to coś takiego miałem przy wybitych gumach stabilizatora ... Pozdrawiam
Odkręciłem z dwóch stron łączniki stabilizatora i zacząłem ruszać samym stabilizatorem... nic nie pukało... może pod obciążeniem to się uwidacznia... chyba że to te poduszki od amortyzatora są już wyrobione i tam puka? Sam nie wiem
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6940
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 944 razy
Kontakt:

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: mwas »

alvaro, z tego co opisujesz, to głuche stuki masz podczas skrętu i nawet podczas jazdy na wprost z niedużą prędkością. Jeśli padły Ci łożyska mocowań amortyzatorów (poduszki amortyzatorów), to sposób diagnozy opisałem w poście wcześniej - ręka na koło i kręcić kierownicą przy uruchomionym silniku. Jeśli poczujesz podczas tego manewru charakterystyczne stuki/chrobotanie, to ewidentnie do wymiany są łożyska. Natomiast objaw ten występuje TYPOWO podczas kręcenia kierownicą, a Ty piszesz, że masz stuki podczas skrętu, ale nie wiem, czy podczas ruchu kierownicą, czy podczas manewru zakręcania samochodu :ink Bo głuche stuki mogą jeszcze być generowane przez:
- uwalone łączniki stabilizatora, i tutaj nie chodzi o to, aby ściągać łączniki i sprawdzać sam stabilizator, tylko mocowanie łączników może być uwalone i to one stukają :ink
- poluzowana nakrętka trzymająca amortyzator w górnym mocowaniu - wtedy cały amortyzator stuka o górne mocowanie/poduszkę
- najbardziej banalne - niedokręcone koło :lacha I mówię tutaj jak najbardziej poważnie :ink Jesteśmy w okresie wymiany kół/opon na letnie :ink Może być tak, że po prostu śruby się poluzowały :ink Uwierz mi - przerabiałem to u siebie już niejednokrotnie i niedokręcone koło generowało stuki właśnie podczas zakręcania autem i podczas wolnych prędkości, zwłaszcza podczas mocniejszego dodania gazu, wtedy było słychać ewidentny stuk w okolicach koła :ink Więc, zanim zaczniesz grzebać gdzieś mocno głębiej, proponuję, abyś najpierw wytargał klucz z bagażnika lub z domu, jeśli taki posiadasz i sprawdził dokręcenie kół :luzak
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
zibi186
klubowicz
klubowicz
Posty: 1846
Rejestracja: 09 lis 2012, 3:19
Przebieg: 195000
Silnik: 1.4 T-jet + lpg
Rocznik: 2008
Lokalizacja: k / Pszczyny
Podziękował: 336 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: zibi186 »

Tak jak pisze prezes - przetestuj łozyska . Jeśli chodzi o gumy stabilizatora to ręcznie tego efektu nie uzyskasz i odkręcanie łącznikow nic nie da . Dopiero kiedy koła zaczynają ciągnąć jest to puknięcie i u mnie było tylko raz - podczas pierwszego ruchu zimnym autem . Pozdrawiam .
Awatar użytkownika
alvaro
klubowicz
klubowicz
Posty: 624
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:30
Przebieg: 205000
Silnik: 1.4 8v + LPG BRC
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Brzeszcze/Babice
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: alvaro »

Przetestowałem dzisiaj rano i nic nie było czuć na kołach, patrzyłem także tyle ile mogłem na sprężynę ale nie obracała się przy skręcie... musiałbym chyba zdjąć koło. Te stuki przy kręceniu raz są raz ich nie ma, nie da się tego wyczuć. Przy zakręcaniu nie ma stuków, zazwyczaj przy większym skręcie na rondzie, czy jak kręcę na parkingu szukając miejsca. Łączniki były wymieniane stosunkowo niedawno - tak do pół roku, także nie wiem ... może wymienię dla świętego spokoju jeszcze raz :/ a potem też te poduszki...

Pytania techniczne:
1. Czy przed odkręceniem kolumny od zwrotnicy trzeba sprężyny spiąć ściągaczem żeby mi nie wystrzeliła do boku?
2. Czy na kolumnie jest jakaś regulacja pochylenia koła? Jeśli jest, to po operacji warto by podjechać na ustawienie geometrii?
3. Po wyciągnięciu kolumny, dużo muszę ściągnąć sprężyny żeby odkręcić poduszkę? Pytam, bo moja żona już cała siwa chodzi i mówi że mi wystrzeli sprężyna i to i tamto.... Jest to jakaś specjalnie trudna operacja czy spokojnie idzie to opanować - mam ściągacze, imadło etc.
PS - wycieraczki zdjąłem w 5 min 2 szt., młotek 2x klupłem mocniej i ściągacz - może dlatego że jakieś 10 lat temu posmarowałem miedziowym, aczkolwiek nic po nim nie zostało ;)
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5143
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 276000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 396 razy
Otrzymał podziękowań: 649 razy

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: smak56 »

odp. 1 nie trzeba skręcać sprężyn przed odkręceniem od zwrotnicy
odp. 2 nie ma żadnej regulacji. Po przykręceniu poduszek w tym samym miejscu regulacja nie była potrzebna (samo sprawdzenie)
odp. 3 da się ogarnąć, przy zachowaniu pewnych zasad. Dwa ściągacze muszą być naprzeciwko siebie! Skręcając ściągacze musisz robić to równomiernie (kilka obrotów jeden, kilka obrotów drugi). Ścisnąć sprężyny trzeba do momentu aż poduszka będzie luźna (może być leciutki opór).
Taka malutka wskazówka, przed odkręceniem głównej nakrętki włóż imbus w sztyce (jeżeli jest) i dopiero przykręcaj w imadle. Ja tego nie zrobiłem i ścisnąłem otwór na imbus. Było z tym trochę roboty ale naprawiłem.
smak56
* * * *
Obrazek
Awatar użytkownika
alvaro
klubowicz
klubowicz
Posty: 624
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:30
Przebieg: 205000
Silnik: 1.4 8v + LPG BRC
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Brzeszcze/Babice
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: alvaro »

Ktoś na jakiś pomysł... Gniazdo na imbus wyrobione... Masakra, nie idzie odkręcić nakrętki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
alvaro
klubowicz
klubowicz
Posty: 624
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:30
Przebieg: 205000
Silnik: 1.4 8v + LPG BRC
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Brzeszcze/Babice
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: alvaro »

Amor do wymiany, rozwaliłem gniazdo. Z jakiej firmy polecacie amortyzator zakupić?
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5143
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 276000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 396 razy
Otrzymał podziękowań: 649 razy

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: smak56 »

alvaro pisze: 17 cze 2023, 17:44 Ktoś na jakiś pomysł... Gniazdo na imbus wyrobione... Masakra, nie idzie odkręcić nakrętki.
Szkoda, że nie przeczytałeś mojej uwagi w poście wyżej. Szlifierką lub pilnikiem szlifujemy gwint sztycy, tak aby była płaska z dwóch stron. Imbus w środek, klucz na nakrętkę i wkręcamy w imadło.
Nie możesz tego uratować?
smak56
* * * *
Obrazek
Awatar użytkownika
alvaro
klubowicz
klubowicz
Posty: 624
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:30
Przebieg: 205000
Silnik: 1.4 8v + LPG BRC
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Brzeszcze/Babice
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: alvaro »

Niestety nie, nie wiedziałem o co chodzi z tym co napisałeś. Teraz jest jaśniej i wiem co mogłem zrobić. Jedyne co mi przychodzi do głowy to nadspawać gwint od innej śruby, bo uciołem. Znaczy najpierw nabiłem bitą 6.5 ale nie pomyślałem że rozszerzy on szpilkę i jak dojechałem do góry to mi szpilka pękła.Jeżeli wymienię jeden amortyzator to drugi też muszę?
ODPOWIEDZ