Pilot do centralki - koszty

Awatar użytkownika
Sajkovsky
Nowy
Nowy
Posty: 12
Rejestracja: 03 sie 2020, 8:10
Przebieg: 151000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2009
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Pilot do centralki - koszty

Post autor: Sajkovsky »

Witam koleżeństwo,
Zakupilem linijkę w wyposażaniu dynamic, jednak nie otrzymałem pilota do Centralki. Ile może kosztować on i jego przysposobienie?
Ps nad kierunkami bocznymi mam naklejki fiat linea limited edition, ale nie widzę śladów TDP 😛 wtf?
Pozdrawiam serdecznie
Online
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6941
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 944 razy
Kontakt:

Re: Pilot do centralki - koszty

Post autor: mwas »

Co rozumiesz przez "pilota do centralki" ? Ile otrzymałeś kluczyków z autem i jakich ?
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
marved
Nowy
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 17 maja 2020, 14:06
Przebieg: 119000
Silnik: 1.6 multijet
Rocznik: 2009
Podziękował: 2 razy

Re: Pilot do centralki - koszty

Post autor: marved »

Cześć
Jeśli chodzi o koszt dodatkowego "scyzoryka" kosztuje ok. 500zł u osoby zajmującej się dorabianiem kluczy do aut. W ASO znacznie drożej, coś koło 1100zł.

Nie chce zakładać nowego tematu a mam podobny dylemat. Chcę we własnym zakresie dorobić kluczyk, pytanie tylko jaki kluczyk będzie pasował do mojej Linei? Jest troche aukcji na allegro czy aliexpress i totalnie nie wiem czym się kierować przy zakupie.
Linea jest z 2009 roku, silnik 1.6 D Mjet
Phenix
klubowicz
klubowicz
Posty: 344
Rejestracja: 04 cze 2016, 8:30
Przebieg: 0
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Pilot do centralki - koszty

Post autor: Phenix »

Nie zrobisz tego bo kluczyk trzeba programować.

Wysłane z mojego SM-G770F przy użyciu Tapatalka

marved
Nowy
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 17 maja 2020, 14:06
Przebieg: 119000
Silnik: 1.6 multijet
Rocznik: 2009
Podziękował: 2 razy

Re: Pilot do centralki - koszty

Post autor: marved »

Pomijając programowanie, jakie parametry ma mieć zamiennik kluczyka? Tak abym był w stanie go w przyszłości zaprogramować.
Online
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6941
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 944 razy
Kontakt:

Re: Pilot do centralki - koszty

Post autor: mwas »

Teoretycznie powinien zadziałać każdy kluczyk, który jest od Grande Punto, ale mówiąc "zadziałać" mam na myśli pilota, tj. przycisków w kluczyku. Z dorobieniem dodatkowego kluczyka jest generalnie problem, bo trzeba się zmierzyć z trzema zagadnieniami:
1) Dorobienie grotu, który będzie pasował do naszych zamków i stacyjki, bo inaczej nawet nie przekręcimy kluczyka w stacyjce :ink Nie mam tutaj pojęcia jak wygląda kwestia dostępności "czystych" grotów, które pasowałyby do oryginalnej obudowy. Nie mam też pojęcia jak jest w kwestii "wyrycia" w czystym grocie odpowiednich nacięć na wzór naszego, oryginalnego klucza, ale wydaje mi się, że punkty zajmujące się dorabianiem kluczy byłyby w stanie taką usługę wykonać :ink Wiem natomiast, że w naszych kluczykach można wyjąć sam grot. Nie widać tego na pierwszy rzut oka, nie jest to łatwe oraz sam tego nie ćwiczyłem, ale wiem, że się da :ink
2) Zaprogramowanie nowego kluczyka w komputerze auta - immobiliser. Operacja jest teoretycznie do wykonania we własnym zakresie, trzeba tylko posiadać: laptopa z programem Multieciscan, interfejs do auta np. typu ELM327 oraz niezbędna jest karta kodowa (Fiat CODE), którą powinniśmy otrzymać z naszym autem. Piszę tutaj "teoretycznie" gdyż sam nigdy tego nie robiłem, a nie robiłem bo... po prostu się bałem :lacha Trzeba mianowicie mieć z tyłu głowy, że jeśli cokolwiek pójdzie nie tak, to istnieje ryzyko unieruchomienia samochodu a wtedy tylko laweta i ASO. Wynika to z tego, że podczas programowania kluczy trzeba przejść całą procedurę, tj. trzeba zaprogramować od nowa wszystkie klucze, jakie posiadamy do auta. To nie jest tak, że tylko dopisujemy nowe kluczyki. Oczywiście podczas tej procedury aktualnie zaprogramowane klucze są kasowane, więc jeśli coś pójdzie nie tak, albo nie zadziała, to auto mamy uziemione, bo naszego dotychczasowego kluczyka komputer auta już nie pamięta :ink
3) Zaprogramowanie nowego kluczyka w komputerze auta - immobiliser. Tutaj jest dokładnie tak, jak wyżej, tyle że tą procedurę mam przećwiczoną i ta działa :luzak Ale trzeba również programować od nowa wszystkie posiadane piloty :ink
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
marved
Nowy
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 17 maja 2020, 14:06
Przebieg: 119000
Silnik: 1.6 multijet
Rocznik: 2009
Podziękował: 2 razy

Re: Pilot do centralki - koszty

Post autor: marved »

Znalazłem stronę według której programowanie i kodowanie nie wygląda tak strasznie. Mianowicie na stronie http://pl.diagwiki.com/fiat-key-coding-information można znaleźć informacje, że kodowanie pilotów zdalnego sterowania wygląda tak samo jak programowanie transponderów. Na tej stronie możemy znaleźć instrukcję:
"-Aktywuj funkcję
-Wprowadź kod logowania „KOD ELEKTRONICZNY” z karty KOD
-Włóż wszystkie kluczyki jeden po drugim do stacyjki zgodnie z komunikatem programu. Po włożeniu wszystkich klawiszy pojawi się okno z pytaniem, czy chcesz zakodować inny klucz. Jeśli odpowiesz tak, program będzie czekał na ponowne włożenie nowego klucza. W przeciwnym razie zapisze załadowane klucze i wyświetli informacje o zakończeniu kodowania.
-Po włożeniu wszystkich kluczy jeden po drugim zakończ procedurę kodowania.
-Zostaniesz zapytany, czy chcesz zapisać klucze transpondera w pamięci. Jeśli potwierdzisz zapisanie, usuniesz wszystkie klucze, które nie zostały włożone do stacyjki podczas operacji, a klucze te nie będą mogły być ponownie kodowane w przyszłości."

Tak to wygląda w programie Ficom, jak widać nie jest to jakieś skomplikowane.
Skoro masz jakieś sprawdzone rozwiązanie to mógłbyś powiedzieć w jakim programie kodowałeś kluczyk oraz jak wyglądała procedura? Musiałeś oddzielnie programować immo i otwieranie pilotem? Czy wystarczyła jedna procedura, by mieć w pełni działający dodatkowy "scyzoryk"?
Online
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6941
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 944 razy
Kontakt:

Re: Pilot do centralki - koszty

Post autor: mwas »

marved, wszystko opisałem w poście powyżej :ink Powtarzam więc: wszystkie procedury związane z naszym autem wykonuję w programie Multiecuscan (program dedykowany do obsługi samochodów marek Fiat, Alfa Romeo i Lancia) oraz przy użyciu kabelka do komunikacji komputera z autem zgodnego z ELM327. Procedura kodowania pilotów i kluczy w immobiliserze w tym programie wygląda dokładnie tak samo, jak to opisałeś - w przypadku kodowania pilotów program prosi po kolei, aby wciskać przycisk w pilocie i jak wykryje sygnał, to przechodzi do pytania, czy chcesz zakodować kolejny pilot. Ogólnie jest tak, że można np. zakodować pilota swojego i kolegi i wtedy jak z kolegą staniecie autami obok siebie, to kolega swoim pilotem będzie obsługiwał swój i Twój samochód :lacha W przypadku kodowania kluczyków w immoboliserze procedura wygląda dokładnie tak samo z tą różnicą, że trzeba po kolei wkładać wszystkie klucze do stacyjki. Niestety tutaj zastanawiające jest to, że aby wyciągnąć klucz ze stacyjki, trzeba ją przekręcić w pozycję WYŁĄCZ a następnie włożyć następny kluczyk i przekręcić stacyjkę w pozycję WŁĄCZ i tutaj nie mam pojęcia co dzieje się w tym czasie, kiedy stacyjka jest wyłączona. Nie testowałem tego, nie miałem takiej potrzeby a nie ryzykowałem dla zabawy, bo tak jak napisałem powyżej - jeśli tutaj coś pójdzie nie tak, to mamy unieruchomione auto i wtedy pozostaje tylko laweta :ink
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
ODPOWIEDZ