Zakup CB Radia

Łatwiej do celu
Awatar użytkownika
alvaro
klubowicz
klubowicz
Posty: 624
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:30
Przebieg: 205000
Silnik: 1.4 8v + LPG BRC
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Brzeszcze/Babice
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Post autor: alvaro »

Co to znaczy zestroić?
Awatar użytkownika
Rafcio
Moderator
Moderator
Posty: 3747
Rejestracja: 08 gru 2009, 12:07
Przebieg: 106000
Silnik: 1.4 Turbo 120KM
Rocznik: 2013
Lokalizacja: Cieszyn
Podziękował: 365 razy
Otrzymał podziękowań: 200 razy

Post autor: Rafcio »

alvaro pisze:Co to znaczy zestroić?
Musisz mieć takie urządzonko jak SWR jeśli takiego nie posiadasz najlepiej zlecić tą sprawę odpowiedniemu serwisowi co zajmuje się montażem CB, cena od 20-30 zł
OPEL ZAFIRA TOURER
1.4 Turbo 120KM Benzyna :jazda
Awatar użytkownika
cichy
klubowicz
klubowicz
Posty: 3701
Rejestracja: 12 sie 2010, 23:49
Przebieg: 217000
Silnik: 2.0 110KM HDi
Lokalizacja: LBN
Podziękował: 105 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Kontakt:

Post autor: cichy »

rafcio082 pisze:najlepiej zlecić tą sprawę odpowiedniemu serwisowi co zajmuje się montażem CB, cena od 20-30 zł
dokładnie w Lublinie zestrojenie jest to koszt 10 zł. Najprostsze urządzenie SWR kosztuje małe pieniądze, warto się w nie zaopatrzyć
Sympatyk forum :-)
Awatar użytkownika
alvaro
klubowicz
klubowicz
Posty: 624
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:30
Przebieg: 205000
Silnik: 1.4 8v + LPG BRC
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Brzeszcze/Babice
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Post autor: alvaro »

W sumie to jeszcze się zastanawiam... Troszkę nie bardzo mi się podoba moja limuzynka z takim batem... jednak chyba ładniej wygląda na bagażniku...

A jak jest z chowaniem tego urzadzenia? Odczepia sie przewód antenowy od radia i chowa do bagażnika?
Czy wystarczy tylko odczepić antenę a magnes zostawić?
Kradną takie radia? Nawet anteny za 50 zł?
Awatar użytkownika
cichy
klubowicz
klubowicz
Posty: 3701
Rejestracja: 12 sie 2010, 23:49
Przebieg: 217000
Silnik: 2.0 110KM HDi
Lokalizacja: LBN
Podziękował: 105 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Kontakt:

Post autor: cichy »

przesyłam Ci link zamieściłem zdjęcie antenki na klapiekliknij tutaj bardzo praktyczne jest to dla mnie, w całości chowam antenkę i jest to moment

odnośnie kradzieży, najtańsze nawet ukradną, w Rzeszowie tak namiętnie kradli antenki, również same podstawy magnetyczne, bez względu jake były, policja akcję robiła żeby ich znaleźć

[ Dodano: |31 Sty 2011|, o 20:59 ]
pod tym adresem dowiesz się wszystkiego o CB radiu, niezłe a,b,c o radyjkach http://www.e.strefa.pl" onclick="window.open(this.href);return false; link do strony kliknij tutaj
Sympatyk forum :-)
Awatar użytkownika
alvaro
klubowicz
klubowicz
Posty: 624
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:30
Przebieg: 205000
Silnik: 1.4 8v + LPG BRC
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Brzeszcze/Babice
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Post autor: alvaro »

Ło boshe... masakra... ludzie to nie mają co robić zamiast iść do roboty!
Dużo z tym kłopotu... nie dość że montaż, to jeszcze niezbyt efektownie to wygląda + ryzyko włamu.
Awatar użytkownika
aixen
klubowicz
klubowicz
Posty: 442
Rejestracja: 08 gru 2009, 15:03
Przebieg: 85555
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Łódź
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: aixen »

Dodatkowo, aktualnie Cb "trafiło pod strzechy"... i to dosłownie...
Osobiście użytkuję CB od blisko 3 lat... z roku na rok jest gorzej, brak kultury, fałszywe informacje, celowe zakłócanie transmisji...
Od około miesiąca "testuję" system Yanosik... ciekawy projekt... osobiście jestem zadowolony i proponuję jako alternatywę.
Koszty porównywalne lub mniejsze, użyteczność zbliżona... dodatkowo kilka innych funkcji...

Co do samego wyboru CB i anteny... oferta jest bardzo szeroka, należy pamiętać, że chytry traci dwa razy, a firma President wcale nie ma patentu na CB dobrej jakości... :smak
Linea 1.4 8v & LPG r.2007 wersja Dynamic 85 KKm (Syn)
Linea 1.4 Turbo r.2009 wersja Dynamc 56 KKm (To ja)
Awatar użytkownika
cichy
klubowicz
klubowicz
Posty: 3701
Rejestracja: 12 sie 2010, 23:49
Przebieg: 217000
Silnik: 2.0 110KM HDi
Lokalizacja: LBN
Podziękował: 105 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Kontakt:

Post autor: cichy »

aixen pisze:system Yanosik
zastanawiałem się nad zakupem tego, ale wstrzymałem się, bardzo złe opinie na ten temat były i mi przeszła chęć zakupu http://www.chip.pl/news/internet-i-siec ... ji/?show=2" onclick="window.open(this.href);return false;

[ Dodano: |31 Sty 2011|, o 22:47 ]
trochę więcej o janosiku http://yanosik.pl/sklep/" onclick="window.open(this.href);return false; odnośnie fotoradarów używam radar stop 101 http://www.swiatgps.com.pl/lokalizator_ ... /index.xml" onclick="window.open(this.href);return false; CB radio nic nie kosztuje a w janosiku się abonament płaci teraz maja promocję z 99 zł. na 69 zł. cały rok
Sympatyk forum :-)
Awatar użytkownika
mireks
klubowicz
klubowicz
Posty: 968
Rejestracja: 15 lut 2010, 10:04
Przebieg: 65000
Silnik: 2.0 Multijet
Rocznik: 2012
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Kontakt:

Post autor: mireks »

alvaro pisze:Co to znaczy zestroić?
Zestrojenie anteny to taki dobór jej parametrów elektrycznych, przy których maksymalna ilość mocy wyemitowanej przez radio trafi do anteny i zostanie wypromieniowana w formie fali elektromagnetycznej. Wtedy potencjalnie zasięg nadawania będzie najwyższy.

Wynika to z tego, że prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości zupełnie inaczej "widzi" kabel i antenę niż prąd stały.
Trudno to przełożyć na język intuicyjny. To coś jakby mieć pompkę powietrza celem której jest pompowanie powietrza przez rurkę na łopatki turbiny. Jednak dla uproszczenia załóżmy, że nie dmuchamy na turbinę z boku tylko centralnie od czoła na jedną z łopatek (coś jak dmuchanie na wiatraczek).

Po pierwsze trzeba dobrać odpowiednią turbinkę - czyli zawężamy wybór anteny do tylko takich, które działają z radiem CB.

Po drugie trzeba dobrać odpowiedniej grubości rurkę czyli kabel. Jeśli będzie za gruba, to będzie działać, ale będzie niewygodna w użyciu. Za cienka rurka będzie stawiać za duży opór i nie będzie właściwego ciśnienia przy wylocie z rurki. Rurka musi być akurat takiej grubości aby pasowała do wyjścia pompki (inaczej potrzebna będzie przejściówka). Z drugiej strony rurka musi pasować do dyszy, która wypuszcza powietrze na łopatki turbiny. Dysza z niewłaściwą końcówką wejściową wymaga tez odpowiedniej przejściówki. Zakładamy, że dysza jest odpowiednia, bo jest zintegrowana z turbinką.

Strojenie anteny czyli ustawienie właściwego współczynnika WFS(SWR) można przyrównać do regulacji kąta przekręcenia łopatek turbiny. W zasadzie każdy kąt poza kątem prostym i poprzecznym jest akceptowalny pod warunkiem, że wiemy jakie są potrzebne obroty. Zakładamy, że powinny być one takie same niezależnie od tego jak mocno dmucha strumień powietrza z dyszy. Gdy łopatki są ustawione w chorągiewkę, to wtedy turbinka nie będzie się obracać i można to uznać za rozwarcie. Gdy dysza się zatka, albo łopatki będą ustawione poprzecznie, to turbina też nie będzie się kręcić. Można to uznać za zwarcie.

Jeśli kąt łopatek będzie za mały tzn. bliżej mu do chorągiewki, to turbinka będzie wolno się kręcić. Jeśli kąt łopatek będzie za duży (efekt tarczy), to turbinka też będzie się słabo kręcić a nawet blokować przepływ powietrza i wtedy może się przegrzać turbinka i spalić.

I teraz najciekawsze rzecz. Gdyby turbinka miała się kręcić z pewną prędkością przy tym samym ciśnieniu powietrza z dyszy (nazwijmy to kanałem 20-m), to kąt pochylenia łopatek dobrany byłby tak aby turbinka obracała się możliwie najszybciej, ale nie za szybko bo zatrze się łożysko wirnika (przebicie elektryczne anteny - jednak przy takich mocach nigdy by nie doszło do tego zjawiska). Ale kanałów jest 40. Czyli to tak jakby dmuchać powietrze przy 40-u różnych wartościach ciśnienia. Nie da się na stałe tak ustawić łopatek, aby turbinka się kręciła jednakowo z oczekiwaną prędkością. Trzeba by je było ustawiać za każdym razem od nowa. Kto ma na to czas? Oczywiście można by zastosować automatykę, która coś takiego potrafiła by zrobić, ale antenka z taką funkcjonalnością kosztowałaby by bardzo dużo, bo byłaby skomplikowana. W praktyce taka automatyka działa w elektrowniach powietrznych. Dlatego przyjmuje się, że najniższe lub najwyższe kanały prawie się nie używa i przymyka się na nie oko.

Odpowiedź na pytanie dlaczego nie można by było zbudować turbinki gotowej do działania z każdą pompką? Bo przywołując jako przykład elektrownię wiatrową, stosowane są rożne wysokości zawieszenia wiatraków nad ziemią (czyli rożne samochody) i różnej wielkości śmgła (różnej długości i różnej budowy anteny).

Nie wiem czy mi się udało uchwycić sens strojenia anteny, ale tak to mniej więcej działa. Strojenie polega na stopniowym przycinaniu anteny po kilka milimetrów do stanu, w którym antena najlepiej się spisze na danym samochodzie. Nie ma sensu bawić się w to samemu, bo można przekombinować. Punkt z CB zrobi to za grosze i solidnie na lata.

mireks
Awatar użytkownika
aixen
klubowicz
klubowicz
Posty: 442
Rejestracja: 08 gru 2009, 15:03
Przebieg: 85555
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Łódź
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: aixen »

Strojenie anteny polega na tym... aby poprzez skrócenie lub wydłużenie jej promiennika uzyskać w danym paśmie (w tym konkretnym przypadku podstawowej #40) w całym zakresie pasma wartości SWR mniejszej niż 2. Idealną wartością, do której dąży każdy prawdziwy miłośnik CB jest 1 (jeden). Tak zestrojona w całym paśmie antena to prawdziwy jednorożec wśród anten... źródło zawiści i powód do zazdrości innych miłośników pasma obywatelskiego...

Jest tylko jeden mały "myk"... szkoła Falenicka uczy stroić antenę do jak najmniejszego SWR, szkoła Otwocka, każe stroić dla najwyższej sprawności... co wybrać... chyba zdrowy rozsądek...

Co do Yanosika... nie na mawiam, przedstawiam alternatywę... nie mniej faktem jest, że dzięki CB masz możliwość "dopytania" się, że zakres informacji, przynajmniej teoretycznie jest większy... ja osobiście wszystkich "sprawdzam radio...", "pysia, pysia...", ogłoszeń, reklam, a przede wszystkim wulgaryzmów i osobistych wycieczek nie mogłem już znieść. Pół biedy, gdy podróżujesz sam, gorzej gdy masz "na pokładzie" dzieciaki, rodzinę, znajomych... masakra.
Gdy dorzucimy do tego fakt, że większość użytkowników posiłkuje się zestawami z Biedronki, których jakość i kultura pracy pozostawia wiele do życzenia mamy niezły śmietnik radiowy (zakłócenia, nieczytelne emisje, zgrzyty, piski itp.)

Reasumując... CB tak, ale w "polskim drogowym wydaniu #19" już nie dla mnie...

Jeszcze jedno... temat pieniędzy... cena rocznego abonamentu w Yanosiku to 65 PLN. W skali roku i w kosztach utrzymania auta to żadna suma, ale znakomicie eliminuje wielu potencjalnych "dzikich" użytkowników. CB jest „za darmo” i to jest zarówno jego największą siłą, jak i największym problemem, bo może je mieć... każdy. Jak wiadomo, nie jest najlepsze z możliwych rozwiązań, co z łatwością stwierdzicie włączając Swój zestaw CB... :smak
Linea 1.4 8v & LPG r.2007 wersja Dynamic 85 KKm (Syn)
Linea 1.4 Turbo r.2009 wersja Dynamc 56 KKm (To ja)
Awatar użytkownika
alvaro
klubowicz
klubowicz
Posty: 624
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:30
Przebieg: 205000
Silnik: 1.4 8v + LPG BRC
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Brzeszcze/Babice
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Post autor: alvaro »

A tutaj taka alternatywa:
http://nt.interia.pl/telekomunikacja/gs ... ow,1594228" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
cichy
klubowicz
klubowicz
Posty: 3701
Rejestracja: 12 sie 2010, 23:49
Przebieg: 217000
Silnik: 2.0 110KM HDi
Lokalizacja: LBN
Podziękował: 105 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Kontakt:

Post autor: cichy »

powiem Ci że fajna sprawa, coraz więcej osób ma smartfony i może ta aplikacja osiągnąć sukces, bardzo dobrze że producent nie ogranicza się do jednego systemu operacyjnego, ja osobiście mam androida w komórce i z miłą chęcią sobie taką aplikację zainstaluję i przetestuję a transfer danych mam spory. Jak już poruszamy taki temat to na androida jest fajna aplikacja CB Radio Chat test gada się na zasadzie CB z ludźmi nawet z całego świata i nawet cieszy się powodzeniem :)
Sympatyk forum :-)
Q
klubowicz
klubowicz
Posty: 647
Rejestracja: 30 lis 2010, 20:21
Przebieg: 0
Silnik: 1.4 8v 77KM
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Stolica podziemnych pomarańczy
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Post autor: Q »

Wystarczyłoby aby uruchomili w Polsce TMC którego odbiornik ma praktycznie każdy gps.. tylko odpowiedniej infrastruktury nie ma..
Odrzucam Waszą rzeczywistość i tworzę sobie własną :ink
ODPOWIEDZ