Prędkościomierz nie wskazuje prędkości

Online
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6950
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 98000
Silnik: 1.4 MultiAir 170 KM
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 949 razy
Kontakt:

Re: Prędkościomierz nie wskazuje prędkości

Post autor: mwas »

Na pewno są, ale obstawiam, że te różnice nie dotyczą naszego modelu, więc spokojnie możesz używać tej, którą masz :ink
Lista zmian w wersji 3.1 w stosunku do 3.0:
- Added information for more ISO codes from 2014-2016 vehicles
- Added support for Fiat 500X
- Fixed the SCAN function to properly support 500X/Renegade/Tipo/Egea
- Added "speed limiter" setting for Ducato, Doblo, Qubo, Fiorino
- Added new error codes for many modules
- Support for Bosch Motronic Me17.3.0 CF6/EOBD Injection (1.4 16V) (500, 500L, Doblo)
- Support for Magneti Marelli IAW 8GMK CF5/EOBD Injection (1.4) (Giulietta, Mito)
- Support for Magneti Marelli IAW 8GMK CF6/EOBD Injection (1.4) (500X)
- Support for Bosch EDC17C49 CF5+/EOBD Diesel Injection (1.6, 2.0) (Giulietta)
- Support for Air suspension control Continental (Ducato 250, Ducato 250 Facelift)
- Support for Marelli SELESPEED/DDCT CFC8TDW Automatic Gearbox (500L, Giulietta)
- Support for Denso climate control (Single zone) (500, Panda 2012)
- Support for Instrument Panel Marelli TFT (Giulietta)
- Support for Instrument Panel 334 (500X)
- Support for Service Interval Reset (500X)
- Support for Denso climate control (Single zone) (Panda '03)

Przepraszam, że po angielsku, ale tak jest na stronie producenta :ink W każdym razie wszystkie wyżej wymienione zmiany nie dotkają Linei :ink
Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir 170 KM
Arktos
klubowicz
klubowicz
Posty: 55
Rejestracja: 25 sie 2019, 19:01
Przebieg: 145000
Silnik: 1.4 16V Turbo
Rocznik: 2008
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Prędkościomierz nie wskazuje prędkości

Post autor: Arktos »

Procedura osiowanie przebiega pomyślnie podczas osiowania wywala na wyświetlaczu zegarów cały czas ten ABS i EBD ale cała procedura przechodzi do końca tak jakby wszystko było ok nie pokazuje błędów i przechodzi do końca w programie. Przesyłam skan DTC i screen z programu. Nadal miga wyświetlacz przebiegu samo osiowanie niestety nic nie pomogło.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Online
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6950
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 98000
Silnik: 1.4 MultiAir 170 KM
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 949 razy
Kontakt:

Re: Prędkościomierz nie wskazuje prędkości

Post autor: mwas »

OK, wychodzi więc na to, że to nie wina wersji programu (cholera, a miało być tak pięknie :lacha). Z tego, co pokazujesz to:
1) Wywala Ci błąd szyny CAN - raporcie PDF, który umieściłeś, w sekcji Silnik (ECU)
2) Węzeł sterowania silnikiem nie jest wyszczególniony w Info w Multiecuscan (zrzut ekranu, który umieściłeś)
Dla sprawdzenia, podłączyłem się pod swoje auto, i u mnie ta zakładka wygląda tak:
MES1.jpg
Zrobiłem u siebie również pełne skanowanie DTC i u mnie w zasadzie wygląda identycznie, tzn. węzeł ABS również nie jest tam wyszczególniony, ale u mnie nie było błędu CAN :ink
Przeanalizowałem schematy i wychodzi na to, że szyna CAN z modułu ABS jest połączona bezpośrednio z modułem sterowania silnikiem, a odbywa się to, UWAGA... przez piny nr 88 i 89 w złączce B, czyli są to przewody BEZPOŚREDNIO obok tych, które musiałeś wpiąć do tempomatu. Wydaje mi się więc, że:
1) Masz niedokładnie dociśniętą wtyczkę w komorze silnika
2) Podgięły się piny w gnieździe (oby nie, bo tam jest drobnica i przy prostowaniu mogą po prostu się ułamać :oj)
3) Doszło do uszkodzenia przewodu obok tych, które wpinałeś do tempomatu (czyli tych z pinu 88 i 89)
4) Coś nie styka we wtyczce i wystarczy ją potraktować jakimś środkiem do czyszczenia styków

W chwili obecnej nic innego mi do głowy nie przychodzi. A dlaczego tak jest ? W sensie, dlaczego jest problem z modułem ABS a ingerencja w złącze od sterowania silnikiem ? Otóż dlatego, że szyna CAN jest szeregowa, czyli łączy kilka modułów na raz. Moduł ABS jest połączony bezpośrednio CANem z modułem sterowania silnikiem a dalej idzie do body. Wychodzi więc na to, że sterowanie ABSem jest na tej samej szynie co sterowanie silnikiem i brak komunikacji na tej szynie jest odnotowywane przez komputer właśnie w układzie sterowania silnikiem :ink
Pozostaje więc wrócić do auta i ponownie zweryfikować połączenia we wtyczce, gdzie wpinałeś przewody od tempomatu :ink A konkretniej, trzeba sprawdzić połączenia na pinach 87, 88 i 89. Pin 87 to z kolei komunikacja szyny CAN z bodycomp'em, dlatego też warto jest go sprawdzić :ink
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir 170 KM
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5148
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 276000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowań: 650 razy

Re: Prędkościomierz nie wskazuje prędkości

Post autor: smak56 »

Trochę rozszerzę temat ale chyba nie zaśmiecę. Maciej, mam pytanie związane z błędem przekaźnika tylnej wycieraczki
11 (2).jpg
. Wiemy, że wycieraczki tylnej nie mamy ale GP już ma. Czy mógłbyś gdzieś sprawdzić w GP, z czym wisi ta nieszczęsna wycieraczka? Ostatnio błąd pojawił się w Multic..... gdy trochę dłużej kręcił rozrusznik (nie pokazała się żadna kontrolka).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
smak56
* * * *
Obrazek
Online
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6950
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 98000
Silnik: 1.4 MultiAir 170 KM
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 949 razy
Kontakt:

Re: Prędkościomierz nie wskazuje prędkości

Post autor: mwas »

Stefan, ta wycieraczka to jakieś kuriozum, ale chyba musimy nauczyć się z tym żyć :lacha Dzisiaj, jak skanowałem u siebie auto przy testach dla Arktos, również, ponownie, miałem ten błąd :lacha Był on w module albo "Wskaźniki (ICP)", albo "Nadwozie (BCM)". Problem polega na tym, że jak sprawdziłem te moduły w Grande Punto, to nie ma w nich żadnych parametrów tej wycieraczki, które można by wyświetlić. Jeśli chodzi o nasze auta, to w zasadzie elektrycznie bliżej im do Bravo :ink Ale w Bravo jest podobna historia - w żadnym module nie znalazłem żadnych parametrów dotyczących tej wycieraczki. Tylko, z drugiej strony, nawet jeśli bym to znalazł, to nie bardzo wiem, co można by z tym zrobić u nas :ink Wydaje mi się, że aby definitywnie wyeliminować ten błąd, trzeba by całkowicie przeprogramować bodycompa a to już "wyższa szkoła jazdy" :ink Generalnie na nic on u nas nie wpływa - nie wywala komunikatów ani kontrolek na desce rozdzielczej ani nie ogranicza żadnych funkcji w samochodzie, więc... w nosie z tym :ink A nadmienię jeszcze tylko, że u siebie nie zauważyłem ani spadków napięcia, ani problemów z dłuższym i cięższym "kręceniem" rozrusznika, a błąd w komputerze i tak się pojawił :lacha Więc wydaje mi się, że stan akumulatora nie musi być wyznacznikiem w przypadku tego błędu :ink
Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir 170 KM
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5148
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 276000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowań: 650 razy

Re: Prędkościomierz nie wskazuje prędkości

Post autor: smak56 »

Ta odpowiedź jest więcej niż zadowalająca. :brawo :pivo
smak56
* * * *
Obrazek
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: Prędkościomierz nie wskazuje prędkości

Post autor: helletic »

Przeważnie auta z tylnią wycieraczką włączają ją automatycznie, gdy mamy włączone przednie wycieraczki i wrzucimy wsteczny bieg. Więc wydaje mi się, że wtedy zapisuje się błąd tylnej wycieraczki, gdyż dla bodycompa fizycznie powinien być uruchomiony silnik tej że wycieraczki :ink
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Online
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6950
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 98000
Silnik: 1.4 MultiAir 170 KM
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 949 razy
Kontakt:

Re: Prędkościomierz nie wskazuje prędkości

Post autor: mwas »

Wracając do tematu - jest jeszcze jedna kwestia :ink Tak przeglądam te schematy elektryczne, analizuję połączenia szyny CAN i zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz: Arktos, gdzie podłączałeś się z zasilaniem do tempomatu ? Demontowałeś bodycomputer i wpinałeś się do złączki z tyłu ? Czyli tak, jak opisywałem to w manualu ? Czy podpinałeś się z zasilaniem gdzieś indziej ?
Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir 170 KM
Online
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6950
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 98000
Silnik: 1.4 MultiAir 170 KM
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 949 razy
Kontakt:

Re: Prędkościomierz nie wskazuje prędkości

Post autor: mwas »

helletic pisze: 03 paź 2020, 21:25 Przeważnie auta z tylnią wycieraczką włączają ją automatycznie, gdy mamy włączone przednie wycieraczki i wrzucimy wsteczny bieg. Więc wydaje mi się, że wtedy zapisuje się błąd tylnej wycieraczki, gdyż dla bodycompa fizycznie powinien być uruchomiony silnik tej że wycieraczki :ink
helletic, genialna myśl ! Rzeczywiście, nie wpadłem na to :ink Sprawdzę tę teorię przy najbliższej okazji :luzak
Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir 170 KM
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: Prędkościomierz nie wskazuje prędkości

Post autor: helletic »

Luzik :luzak :pivo
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Online
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6950
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 98000
Silnik: 1.4 MultiAir 170 KM
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 949 razy
Kontakt:

Re: Prędkościomierz nie wskazuje prędkości

Post autor: mwas »

Zaznaczam tylko, że wtedy uda nam się ewentualnie wykryć przyczynę, dlaczego ten błąd się pojawia, natomiast... i tak nie uda nam się go wyeliminować :luzak Tak czy inaczej, musimy nauczyć się z nim żyć co, mam wrażenie, i tak już się stało :lacha Obstawiam, że 95% populacji użytkowników tego modelu nawet nie zdaje sobie sprawy, że taka przypadłość występuje :lacha
Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir 170 KM
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: Prędkościomierz nie wskazuje prędkości

Post autor: helletic »

Zakłdam się o 4-pak na zlocie, że to jest przyczyna :zlośnik
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Arktos
klubowicz
klubowicz
Posty: 55
Rejestracja: 25 sie 2019, 19:01
Przebieg: 145000
Silnik: 1.4 16V Turbo
Rocznik: 2008
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Prędkościomierz nie wskazuje prędkości

Post autor: Arktos »

Podpiąłem się pod bezpiecznik górna noga 51, tam gdzieś ktoś tak pisał, że zrobił więc też tak zrobiłem.
Online
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6950
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 98000
Silnik: 1.4 MultiAir 170 KM
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 949 razy
Kontakt:

Re: Prędkościomierz nie wskazuje prędkości

Post autor: mwas »

Arktos pisze: 03 paź 2020, 22:41 Podpiąłem się pod bezpiecznik górna noga 51, tam gdzieś ktoś tak pisał, że zrobił więc też tak zrobiłem.
Czyli mam rozumieć, że nie demontowałeś całego modułu komputera ? W sensie, że nie wyciągałeś go z auta i nie odpinałeś z niego wtyczek ? :ink
Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir 170 KM
Arktos
klubowicz
klubowicz
Posty: 55
Rejestracja: 25 sie 2019, 19:01
Przebieg: 145000
Silnik: 1.4 16V Turbo
Rocznik: 2008
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Prędkościomierz nie wskazuje prędkości

Post autor: Arktos »

Nie tylko wtyczka B i dołożenie tych 4 pinów i nic więcej nie rozbierałem
ODPOWIEDZ