[M] [T-Jet, 1.3MJ] Linki skrzyni biegów i tuleja wybieraka

Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5139
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 275000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 395 razy
Otrzymał podziękowań: 648 razy

Re: [M] [T-Jet, 1.3MJ] Linki skrzyni biegów i tuleja wybiera

Post autor: smak56 »

lukkash pisze: Problem okazał się ze sprzęgłem, zestaw z Valeo jaki przysłali nie pasował i w sobotę trzeba było zamówić inny :/
Właściwe jest takie :foto
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
smak56
* * * *
Obrazek
Awatar użytkownika
gregmotoe398
klubowicz
klubowicz
Posty: 112
Rejestracja: 09 wrz 2013, 16:06
Przebieg: 201000
Silnik: 1.4 16V Turbo + Gaz
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Siechnice
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Re: [M] [T-Jet, 1.3MJ] Linki skrzyni biegów i tuleja wybiera

Post autor: gregmotoe398 »

Cześć
W moim T-jet na liczniku pojawiło się 160000 km i Linka coraz bardziej mnie drażni. Padł wysprzęglik :( wszystko ładnie już zrobione u mechaniora, wymienione sprzęgło i wysprzęglik i się okazało, że linka zmiany biegów teraz odmówiła posłuszeństwa, guma została na trzpieniu i tyle z samochodowych rewolucji. Biegi na całe szczęście da się jeszcze zmieniać ale luz na lewarku jest coraz większy i boję się, że zaraz całkowicie to zeskoczy i będzie lipa. Ale przejdę do meritum sprawy, a mianowicie koszt jaki sobie wołają w sklepie za linkę jest taki, że po wymianie sprzęgła i wysprzęglika mam już dość tego auta i próbuję zrobić to taniej. Niestety we Wrocławiu nie znalazłem speca od regeneracji/dorabiania takowych linek :( więc myślę nad zakupem używanej linki tylko, że na allegro są same do Bravo II. Jak myślicie - da się wymienić sam ten zaczep i podejdzie z Bravo II do Linei?? Bo ten zaczep jest raczej odkręcany - chyba się nie mylę? Jeśli się mylę to wyprowadźcie mnie z błędu. Będę bardzo wdzięczny za pomoc :)
Grzegorz - Linea T-JET 120KM ;)

Obrazek
Awatar użytkownika
Kuzyn_z_Sosnowca
klubowicz
klubowicz
Posty: 6771
Rejestracja: 09 gru 2009, 7:34
Przebieg: 145000
Silnik: T-Jet z gazem
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 293 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Re: [M] [T-Jet, 1.3MJ] Linki skrzyni biegów i tuleja wybiera

Post autor: Kuzyn_z_Sosnowca »

Zaczep powinien pasować z 1.3 mj, a tego na rynku jest pewnie sporo.
Awatar użytkownika
leszek1234
klubowicz
klubowicz
Posty: 2146
Rejestracja: 25 lis 2012, 19:32
Przebieg: 200000
Silnik: 1.4 16V Turbo + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: blisko Rybnika
Podziękował: 305 razy
Otrzymał podziękowań: 211 razy

Re: [M] [T-Jet, 1.3MJ] Linki skrzyni biegów i tuleja wybiera

Post autor: leszek1234 »

gregmotoe398 - i jak , udało się tą linkę zmiany biegów zrobić taniej przez wymianę samego zaczepu? U mnie też guma została na trzpieniu i gdyby udało się wymienić sam zaczep to byłoby git. Daj znać.

Mam dylemat i może ktoś z Was zna odpowiedź - znalazłem cięgno skrzyni biegów podając VIN samochodu jak w linku w sklepie litewskim www.fiat-autoparts.com :
https://www.fiat-autoparts.com/pl/katal ... zyni-biegw
Problem jest taki, że u mnie obydwie linki mają końcówki jak linka nr 4 , z tym, że na oko mają różne średnice. Ale kształt końcówek obie taki sam. Czegoś takiego jak linka nr3 u siebie nie widzę :pomysli . I stąd moja wątpliwość czy to na pewno linki do mojego modelu? Kolejne pytanie: czy ktoś z Was wymieniał osobiście lub widział wymianę linki - ile to jest roboty ?
Awatar użytkownika
Kuzyn_z_Sosnowca
klubowicz
klubowicz
Posty: 6771
Rejestracja: 09 gru 2009, 7:34
Przebieg: 145000
Silnik: T-Jet z gazem
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 293 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Re: [M] [T-Jet, 1.3MJ] Linki skrzyni biegów i tuleja wybiera

Post autor: Kuzyn_z_Sosnowca »

Przejrzyj w tym katalogu inne modele fiata, bo może gdzieś być ta linka w częściach.
Jeśli nie, kup używaną i przełóż końcówkę, bo te 350zł w tym katalogu jest bez VAT.
Awatar użytkownika
leszek1234
klubowicz
klubowicz
Posty: 2146
Rejestracja: 25 lis 2012, 19:32
Przebieg: 200000
Silnik: 1.4 16V Turbo + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: blisko Rybnika
Podziękował: 305 razy
Otrzymał podziękowań: 211 razy

Re: [M] [T-Jet, 1.3MJ] Linki skrzyni biegów i tuleja wybiera

Post autor: leszek1234 »

Kuzyn_z_Sosnowca napisał(a):
bo te 350zł w tym katalogu jest bez VAT.

350 to jest cena brutto i dodatkowo przesyłka gratis (dla towarów powyżej 300zł) - przeszedłem proces zamawiania i taką całkowitą kwotę pokazuje do zapłacenia;) Tylko termin dostawy długi i niepewny (patrz regulamin sklepu) U mnie w sklepie oryginał kosztuje 390zł i jest na drugi dzień. Niestety używek nie znalazłem.
Kuzyn_z_Sosnowca - Czy to, że końcówka w t-jet jest taka sama jak 1,3mj jest pewne???
Awatar użytkownika
Kuzyn_z_Sosnowca
klubowicz
klubowicz
Posty: 6771
Rejestracja: 09 gru 2009, 7:34
Przebieg: 145000
Silnik: T-Jet z gazem
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 293 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Re: [M] [T-Jet, 1.3MJ] Linki skrzyni biegów i tuleja wybiera

Post autor: Kuzyn_z_Sosnowca »

Gwarancji Ci nie dam. Wskazalem wielce prawdopodobną alternatywę.
Awatar użytkownika
leszek1234
klubowicz
klubowicz
Posty: 2146
Rejestracja: 25 lis 2012, 19:32
Przebieg: 200000
Silnik: 1.4 16V Turbo + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: blisko Rybnika
Podziękował: 305 razy
Otrzymał podziękowań: 211 razy

Re: [M] [T-Jet, 1.3MJ] Linki skrzyni biegów i tuleja wybiera

Post autor: leszek1234 »

Jak już pisałem rozleciał mi się zaczep wchodzący na kulkę na dźwigni skrzyni biegów. Na dźwigni został sam gumowy trzpień (tak naprawdę plastik z gumą i metalem) a linka z samym pierścieniem spadła. Zdjąłem sam trzpień i pojechałem do sklepu. Tam porównałem z tym co było w sklepie do innych fiatów i zaczep ma tą samą średnicę kuli jak do Fiata Seicento 900, z tym, że jest tylko plastik w metalu a u nas jest jeszcze miedzy nimi guma. Z zewnątrz jest mniejszy ale zaczep od Seicento 900 na pewno będzie pasował na naszą dźwignię. Oczywiście w sprzedaży są tylko kompletne linki - ale i tak do Seicento kosztuje 100zł a do Linei 390zł. Gdyby to komuś było potrzebne to średnica naszej kuli to 13mm a średnica mierzona od spodu zaczepu to 12mm (jest mniejsza bo po wskoczeniu na kulę nie może spadać). Z pomocą przyszedł mi też kolega gregmotoe398 - dał namiary na sklep ze Szczecina, który ma same końcówki linek - po ich opisie wynika , że właśnie z Seicento i za 30zł. Podaję do nich maila : sklep@landcar.eu
Koniec końców dokonałem prowizorycznej naprawy swojej końcówki poprzez...wkręcenie blachowkręta w gumę pomiędzy pierścień a trzpień. Trzyma jak złoto. Nie wiem czy tak tego nie zostawię bo sprawuje się dobrze a wiadomo jak jest z prowizorkami;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5139
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 275000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 395 razy
Otrzymał podziękowań: 648 razy

Re: [M] [T-Jet, 1.3MJ] Linki skrzyni biegów i tuleja wybiera

Post autor: smak56 »

Dlaczego to wszystko (linki, zaczep, kulka) jest takie suche i lekko pordzewiałe?
smak56
* * * *
Obrazek
Awatar użytkownika
leszek1234
klubowicz
klubowicz
Posty: 2146
Rejestracja: 25 lis 2012, 19:32
Przebieg: 200000
Silnik: 1.4 16V Turbo + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: blisko Rybnika
Podziękował: 305 razy
Otrzymał podziękowań: 211 razy

Re: [M] [T-Jet, 1.3MJ] Linki skrzyni biegów i tuleja wybiera

Post autor: leszek1234 »

smak56 - bo co dopiero to rozebrałem, od nowości nie było potrzeby tam zaglądać, biegi chodzą gładko. Zaczep na kulce chodzi leciutko z tą ilością smaru, która tam jest (a jest), metal w gumie jest chyba mosiężny (stąd kolor), linki były smarowane - nie wiem jak widzisz tam rdzę? Ja nie widzę;)
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5139
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 275000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 395 razy
Otrzymał podziękowań: 648 razy

Re: [M] [T-Jet, 1.3MJ] Linki skrzyni biegów i tuleja wybiera

Post autor: smak56 »

leszek1234 pisze:smak56 - bo co dopiero to rozebrałem, od nowości nie było potrzeby tam zaglądać, biegi chodzą gładko. Zaczep na kulce chodzi leciutko z tą ilością smaru, która tam jest (a jest), metal w gumie jest chyba mosiężny (stąd kolor), linki były smarowane - nie wiem jak widzisz tam rdzę? Ja nie widzę;)
Nie chcę abyś mnie źle zrozumiał. Nie miałem zamiaru Cię urazić, ale podchodzę do tego trochę inaczej.
W myśl zasady, że prewencja jest najlepszą metodą, robię wiele rzeczy "do przodu". U mnie też biegi wchodzą idealnie, co nie znaczy żeby "przy okazji" czyszczenia kolektora nie nasmarować kulek, uchwytów i linek. Używam do tego różnych specyfików. Najpierw myjących, później smarujących a na koniec towot (dużo towotu), który smaruje oraz przez jakiś czas zapobiega dostawaniu się wody i wilgoci. To samo robię z hamulcami z tyłu, różnymi zawiasami, zamkami, uszczelkami i paskami. Każda guma niekonserwowana, po jakimś czasie parcieje, kruszy się itd. Dlatego używam środków do jej konserwacji. Najlepszy wg mnie jest silikon w sprayu, lub inny tłusty środek.
Na Twoim :foto żółtym oznaczyłem miejsca "szczególnej troski", a czerwonym to nie jest rdza? Pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
smak56
* * * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafcio
Moderator
Moderator
Posty: 3747
Rejestracja: 08 gru 2009, 12:07
Przebieg: 106000
Silnik: 1.4 Turbo 120KM
Rocznik: 2013
Lokalizacja: Cieszyn
Podziękował: 365 razy
Otrzymał podziękowań: 200 razy

Re: [M] [T-Jet, 1.3MJ] Linki skrzyni biegów i tuleja wybiera

Post autor: Rafcio »

Nie wiem czy dobrze zrobiłem (czasami lepiej żyć w nieświadomości) ale oglądłem sobie ten zaczep u mnie (był dwukrotnie wymieniany na gwarancji) i kuźwa szczerze mówiąc nie wiem na czym to jeszcze się trzyma bo jest już luka między metalem a gumą na zaczepie czyli metal odrywa się już od gumy.
Szukałem i znalazłem coś takiego
http://allegro.pl/linka-zmiany-biegow-f ... 40036.html
Z wyglądu powinien pasować ale czy otwór na kulke jest taki sam?
Leszek1234 piszesz że średnica od spodu zaczepu to 12mm. Rozumiem że podajesz średnicę tego zielonego otworu na kulke?
OPEL ZAFIRA TOURER
1.4 Turbo 120KM Benzyna :jazda
pogromcaslaskiej
klubowicz
klubowicz
Posty: 527
Rejestracja: 20 sie 2013, 22:35
Przebieg: 72000
Silnik: 1.4 16v Turbo
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Tarnowskie góry
Podziękował: 37 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy

Re: [M] [T-Jet, 1.3MJ] Linki skrzyni biegów i tuleja wybiera

Post autor: pogromcaslaskiej »

można napisać do firmy linex meila może odpowiedzą
Awatar użytkownika
leszek1234
klubowicz
klubowicz
Posty: 2146
Rejestracja: 25 lis 2012, 19:32
Przebieg: 200000
Silnik: 1.4 16V Turbo + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: blisko Rybnika
Podziękował: 305 razy
Otrzymał podziękowań: 211 razy

Re: [M] [T-Jet, 1.3MJ] Linki skrzyni biegów i tuleja wybiera

Post autor: leszek1234 »

Rafcio - tak, 12mm to średnica otworu mierzona na tym zielonym plastiku. To co podesłałeś wygląda dokładnie tak samo jak nasze - akurat do Grande Punto 1,3 m-jet nie miałem możliwości porównać w sklepie. Z innych Punto nie pasowało. Do tego cena : niecałe 100zł z przesyłką!!! To byłby strzał w dziesiątkę bo to z Seicento to jednak nie dokładnie to - tylko metal i plastik, bez gumy pomiędzy nimi. Pewnie skusiłbym się i kupił ale blachowkręt jak na razie załatwił mi sprawę ;)
Awatar użytkownika
Rafcio
Moderator
Moderator
Posty: 3747
Rejestracja: 08 gru 2009, 12:07
Przebieg: 106000
Silnik: 1.4 Turbo 120KM
Rocznik: 2013
Lokalizacja: Cieszyn
Podziękował: 365 razy
Otrzymał podziękowań: 200 razy

Re: [M] [T-Jet, 1.3MJ] Linki skrzyni biegów i tuleja wybiera

Post autor: Rafcio »

Dzwoniłem do Linex-u w Częstochowie - powiedzieli że do linei nie mają, a prosząc czy dało by przypasować z jakiegoś innego modelu (mówię że znam rozmiar otworu na kulkę) totalnie mnie olali cyt. "nie mają jak sprawdzić"
Wziąłem sprawy w swoje ręce i z allegro pospisywałem nr linek z linexu które są podobne do naszych i podzwoniłem po sklepach i dupa. Niby to samo ale otwory na kulke inne :zły
Wersję z zaczepem z seicento odrzuciłem ze względu na jednak trochę inny zaczep.
Cena za linkę była w "moim" ASO 346zł ale dzięki pomocy @darcyn-a (uświadomił mnie że cena katalogowa jest sporo niższa) wytargowałem ją w "moim" ASO za 270zł (będzie na piątek).
Linki mają nowe numery i są ponoć pozmianowe także jest nadzieja że wytrzymią dłużej.
Numer to 55228891 (to jest ta, która zerwała się również @leszek1234)
Moja jeszcze się trzyma ale już haczy przy wrzucaniu jedynki i wogóle biegi ciężej wchodzą. Mam nadzieję że jeszcze kilka dni wytrzyma :oj
OPEL ZAFIRA TOURER
1.4 Turbo 120KM Benzyna :jazda
ODPOWIEDZ