Awaria alternatora - świeci kontrolka AIRBag

Awatar użytkownika
wally
klubowicz
klubowicz
Posty: 34
Rejestracja: 18 lut 2012, 20:06
Przebieg: 55600
Silnik: 1,4 8v
Rocznik: 2012
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 1 raz

Re: Awaria alternatora - świeci kontrolka AIRBag

Post autor: wally »

Ja w ostatni weekend miałem podobną przygodę co darkkam - jechałem autostradą w kierunku Opola. 40 km przed Opolem wyłączyło się radio, z początku myślałem że to bezpiecznik radia strzelił i kontynuowałem jazdę. Po chwili jednak na zegarach zaczęły wyświetlać mi się wszystkie możliwe komunikaty typu "ABS nie działa", "poduszki powietrzne nie działają itp czyli zapaliła się tzw choinka.
Zjechałem na pas awaryjny i wyłączyłem silnik - myślałem że to jakiś chwilowy foch Linki.
Po wyłączeniu silnika niestety nie dało się go już uruchomić.
Ze "słupka alarmowego" zadzwoniłem do obsługi autostrady czy nie mają w pobliżu jakiegoś samochodu dysponującego kablami rozruchowymi, niestety mila pani powiedziała że oni takimi rzeczami się nie zajmują ale może mi podać numery do firmy holującej samochody.
Wtedy przypomniałem sobie że przecież płacę kupę kasy za Assistance i powinni mnie zholować z autostrady, naprawić samochód i dać jeszcze samochód zastępczy jakby naprawa się nie udała.
W międzyczasie zdążyłem zatrzymać jeszcze jakiś samochód i zapytać czy kierowaca ma kable rozruchowe, co prawda kierowca nie miał zle zaofiarował się że mnie popchnie.
Z głupia frant postanowiłem sprawdzić czy mój samochód normalnie odpali - okazało się że udało mi się uruchomić silnik.
Niestety po przejechaniu niecałego kilometra silnik się wyłączył podczas jazdy i już nic się nie świeciło (tylko wskazówki zegarów drgały jakby miały febrę, podczas próby uruchomienia).
Korzystając już wtedy z usługi Assistance zadzwoniłem po lawetę, laweta zawiozła samochód do autoryzowanego dealera Fiata w Opolu.
Jednak jako że była to sobota i godzina 12.20 to Serwis stwierdził że niestety samochodem zajmą się dopiero w poniedziałek bo w soboty pracują tylko do 12.
Samochodu zastępczego z Serwisu też nie dostałem bo akurat wszystkie się rozjechały do klientów.
Samochód zastępczy od Ubezpieczyciela mogli mi dopiero podstawić w poniedziałek.

W poniedziałek okazało się na Serwisie że padł całkiem akumulator i że go wymienili na nowy. Samochód jest z roku 2012 więc byłem tym nieco zdziwiony. Pytałem czy na pewno sprawdzili alternator i regulator napięcia i czy one nie są uszkodzone, ale pracownik serwisu stwierdził że to na pewno akumulator.

Po przeczytaniu paru wątków zarówno o akumulatorach jak i padających alternatorach obawiam się że to jednak może być wina alternatora a nie akumulatora.
Tym bardziej że pokonanie dystansu ok 100 km spowodowałoby doładowanie akumulatora jeśli ten byłby choć trochę rozładowany.
Jeśli nie byłby prawidłowo ładowany to zapaliłaby się kontrolka ładowania a tego nie było.
Z drugiej strony - jeśli uszkodzony byłby alternator to nie ładowałby akumulatora ale pewnie tez kontrolka ładowania by się nie zapaliła.
Podczas jazdy włączone było ogrzewanie tylnej szyby (przez jakiś czas aby nie parowała), chodziły wycieraczki, włączone radio, włączona nawigacja i ogrzewanie kabiny na 2 biegu więc obciążenie prądowe raczej spore.

W serwisie stwierdzili że samochód próbowali w poniedziałek rano odpalić i to się im udało ale silnik pochodził parę sekund i zgasł. Po tym pomierzyli akumulator i był całkowicie rozładowany.

Opisywane było tu wielokrotnie wycie pojawiające się przy awarii alternatora, u mnie już 2 razy słyszałem jakieś niepokojące dźwięki przy rozruchu auta.

Zbliża się u mnie ten przegląd po 60000 km, czy molestować serwis o sprawdzenie alternatora i czy on podlega wymianie gwarancyjnej jeszcze?
'Per Aspera ad Astra"
Awatar użytkownika
andre0412
klubowicz
klubowicz
Posty: 159
Rejestracja: 08 cze 2010, 21:52
Lokalizacja: stolyca
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Awaria alternatora - świeci kontrolka AIRBag

Post autor: andre0412 »

Ewidentnie alternator.Takie same objawy były u mnie jak jeszcze miałem Linke, przrchodziłem to 2x.Najpierw radio potem dyskoteka kontrolek a na końcu delirka wskazówek.Ciśnij serwis.

tapnięte z pralki Frania
Nie trudno jest rozebrać kobietę wbrew jej woli,trudniej ubrać po jej myśli.
Bo kobietę trzeba trzymać krótko...najwyżej dwa lata.
Awatar użytkownika
Fiacik
klubowicz
klubowicz
Posty: 1299
Rejestracja: 25 wrz 2014, 15:16
Przebieg: 27000
Silnik: 1,0 TSI-110KM
Rocznik: 2019
Lokalizacja: Żywiec
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy

Re: Awaria alternatora - świeci kontrolka AIRBag

Post autor: Fiacik »

Jeżeli trafił Ci się taki zbieg okoliczności jak mnie kiedyś w roverze to możliwe,że padło wszystko - najpierw kontrolka od ładowania ,potem alternator a właściwie regulator napięcia i na końcu akumulator,który tak się rozładował,że nadawał się tylko na śmietnik.
Bardziej jednak dziwi mnie odpowiedź pracownika serwisu - bo nie rozumiem jak można klientowi założyć nowy akumulator a nie sprawdzić podstawowej sprawy jaką jest ładowanie czy tez kontrolka.Chyba ,że ten fragment Twojego opisu jest nieprecyzyjny.
Myślę,że gwarancje na akumulator masz?
Piękna kobieta to niezbędny element wyposażenia pięknego auta :)
Awatar użytkownika
adamson
klubowicz
klubowicz
Posty: 2375
Rejestracja: 11 gru 2009, 19:46
Przebieg: 41000
Silnik: 1.4 16V Turbo
Rocznik: 2018
Lokalizacja: SW / Świętochłowice / O. S.
Podziękował: 338 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Awaria alternatora - świeci kontrolka AIRBag

Post autor: adamson »

Jeśli to Linea z 2012 r. to powinna być jeszcze na gwarancji i wally'ego nie powinno interesować, co tam się "zwaliło". Ma być naprawione przez gwaranta i już.

Wysłane z .... blendera zelmer ....
FIAT TIPO HB Lounge 1.4 T-jet 120 KM
Awatar użytkownika
Fiacik
klubowicz
klubowicz
Posty: 1299
Rejestracja: 25 wrz 2014, 15:16
Przebieg: 27000
Silnik: 1,0 TSI-110KM
Rocznik: 2019
Lokalizacja: Żywiec
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy

Re: Awaria alternatora - świeci kontrolka AIRBag

Post autor: Fiacik »

Masz rację ,a ja przy okazji zauważyłem,że niektórzy z nas mają 3 letnie gwarancje to chyba była jakaś promocja w 2012 roku ?
Ja mam tylko 2 lata i we wrześniu mi się skończy.
Piękna kobieta to niezbędny element wyposażenia pięknego auta :)
Awatar użytkownika
Tomek
Moderator
Moderator
Posty: 6684
Rejestracja: 10 sty 2010, 21:26
Przebieg: 131000
Silnik: 1.4 V8 + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 320 razy
Otrzymał podziękowań: 346 razy

Re: Awaria alternatora - świeci kontrolka AIRBag

Post autor: Tomek »

Był taki program "Linea Dla Ciebie", w ramach którego oferowali trzeci rok gwarancji na auto.
Chyba było to od samego początku kariery Liny w Polsce.
Ty nie masz???
U dilera dawali taki śmieszny certyfikat.
Jak jesteś ciekaw, to mogę zrobić skan i wstawić.
Awatar użytkownika
emmer
klubowicz
klubowicz
Posty: 6032
Rejestracja: 08 gru 2009, 9:18
Przebieg: 32000
Silnik: 1.5
Rocznik: 2017
Lokalizacja: Białobrzegi
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy

Re: Awaria alternatora - świeci kontrolka AIRBag

Post autor: emmer »

Tomek, poźniej chyba to zlikwidowali.

U mnie obudowa alternatora była pęknięta ale ładowanie było wzorowe. skoro u Ciebie wymienili akumulator, to nie wierze że nie sprawdzali ładowania.

jak będziesz na przeglądzie to niech go sprawdzą dokładnie, do tego można jeszcze sprawdzić masę i pasek.
Awatar użytkownika
Fiacik
klubowicz
klubowicz
Posty: 1299
Rejestracja: 25 wrz 2014, 15:16
Przebieg: 27000
Silnik: 1,0 TSI-110KM
Rocznik: 2019
Lokalizacja: Żywiec
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy

Re: Awaria alternatora - świeci kontrolka AIRBag

Post autor: Fiacik »

Mam tylko możliwość dokupienia u dealera na następne 2 lata za coś ponad 2000zł i cały czas się zastanawiam czy warto ?
Piękna kobieta to niezbędny element wyposażenia pięknego auta :)
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: Awaria alternatora - świeci kontrolka AIRBag

Post autor: mwas »

U emmera była tylko pęknięta obudowa, podobnie jak i u mnie i ładowanie było OK, ale np ślimakowi po drodze na zlot auto odmówiło posłuszeństwa podobnie jak wally i u niego alternator okazał się "padaczką". wally, nie daj się zbyć w serwisie tylko niech sprawdzają ładowanie ! Jak dla mnie nie jest możliwe, żeby podczas jazdy po przebyciu sporego odcinka i ze sprawnym ładowaniem nagle zabrakło prądu w aucie i to do tego stopnia, że gaśnie silnik :! Na 99% masz uwalony alternator i to nie koniecznie obudowa musi być pęknięta. Rozumiem, że auto masz w Opolu a Ty jesteś z Wrocka. Jeśli dostaniesz nawet nowy akumulator, a altek będzie padnięty, to obstawiam, że nie dojedziesz z tego Opola do domu we Wrocławiu :oj
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
emmer
klubowicz
klubowicz
Posty: 6032
Rejestracja: 08 gru 2009, 9:18
Przebieg: 32000
Silnik: 1.5
Rocznik: 2017
Lokalizacja: Białobrzegi
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy

Re: Awaria alternatora - świeci kontrolka AIRBag

Post autor: emmer »

Fiacik pisze:Mam tylko możliwość dokupienia u dealera na następne 2 lata za coś ponad 2000zł i cały czas się zastanawiam czy warto ?
a to już musisz sam zdecydować. jeżeli twój egzemplarz nie jest jakiś upierdliwy to ja bym nie brał. w moim przypadku koniec gwarancji i koniec wizyt w ASO, a serwisowanie u "pana Mietka" w garażu wyszły lince o wiele lepiej :)
Awatar użytkownika
Tomek
Moderator
Moderator
Posty: 6684
Rejestracja: 10 sty 2010, 21:26
Przebieg: 131000
Silnik: 1.4 V8 + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 320 razy
Otrzymał podziękowań: 346 razy

Re: Awaria alternatora - świeci kontrolka AIRBag

Post autor: Tomek »

Dodatkowa gwarancja może być okrojona, tak jak w przypadku tego naszego trzeciego roku w ramach "Linea Dla Ciebie"
Trzeba poczytać to co napisane drobnym druczkiem, żeby potem nie było zdziwienia, że wiele rzeczy nie podlega już gwarancji.

Każdy robi jak lubi.
Ja osobiście bym się nie zdecydował, choć może mój pogląd wynika z tego, że nie byłem ze swoją ani razu w ASO na żadnej naprawie w ramach gwarancji. Pusta kartoteka.
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5140
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 275000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 395 razy
Otrzymał podziękowań: 649 razy

Re: Awaria alternatora - świeci kontrolka AIRBag

Post autor: smak56 »

mwas pisze: Na 99% masz uwalony alternator i to nie koniecznie obudowa musi być pęknięta.
W moim przypadku oberwała się cela w akumulatorze i zrobiła zwarcie na plusie. Wymiana akumulatora na nowy /miał 18 m-cy/ i do dzisiaj spokój /2 rok/.
smak56
* * * *
Obrazek
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: Awaria alternatora - świeci kontrolka AIRBag

Post autor: mwas »

smak56 pisze:W moim przypadku oberwała się cela w akumulatorze i zrobiła zwarcie na plusie. Wymiana akumulatora na nowy /miał 18 m-cy/ i do dzisiaj spokój /2 rok/.
No chyba że tak, ale i tak w takim przypadku należałoby sprawdzić ładowanie akumulatora :pomysli
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5140
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 275000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 395 razy
Otrzymał podziękowań: 649 razy

Re: Awaria alternatora - świeci kontrolka AIRBag

Post autor: smak56 »

To Maciek bez dwóch zdań! Jak również wszystkie przewody, klemy itd.
Ostatnio zmieniony 11 lut 2015, 12:44 przez smak56, łącznie zmieniany 1 raz.
smak56
* * * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Fiacik
klubowicz
klubowicz
Posty: 1299
Rejestracja: 25 wrz 2014, 15:16
Przebieg: 27000
Silnik: 1,0 TSI-110KM
Rocznik: 2019
Lokalizacja: Żywiec
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy

Re: Awaria alternatora - świeci kontrolka AIRBag

Post autor: Fiacik »

I stąd / wg powyższego / było moje zdziwienie na odpowiedź mechanika w ASO .

Za wypowiedzi odnośnie gwarancji - dzięki ,proszę ewentualnie o więcej .Dodam,że też bardziej jestem pesymistą w tym temacie.
Piękna kobieta to niezbędny element wyposażenia pięknego auta :)
ODPOWIEDZ