[ M ] Wymiana żarówek w panelu sterowania nawiewem

Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

[ M ] Wymiana żarówek w panelu sterowania nawiewem

Post autor: mwas »

Opis jak ja to robiłem:
Przede wszystkim musimy (niestety) wyciągnąć radio. Jeśli jest fabryczne, to trzeba użyć do tego wyjmaków do Blaupunktów, lub pokombinować z odpowiednio cienkimi drucikami, które trzeba włożyć w te dziurki w radio. Po włożeniu ich na odpowiednią głębokość radyjko pięknie nam wyjeżdża. Najlepiej poodłączać od niego kabelki, żeby radyjko nam nie zawadzało i odłożyć je na bok.
Potem trzeba odkręcić metalową ramkę, w której trzyma się radio. Śrubki są w miarę widoczne, więc nie powinno być z nimi problemu. Trzeba tylko uważać, żeby nie wpadły nam do środka, bo wtedy będzie grubsza dłubanina, żeby je potem powyciągać z bebechów linki :smak
Po odkręceniu ramki dobieramy się do panelu z regulacją nawiewu. W Dynamicu regulacja obiegu powietrza jest taką wajchą przestawianą lewo/prawo. Trzeba ją przesunąć na środek a potem od tyłu delikatnie czymś płaskim (np nie za szerokim śrubokrętem) dość zdecydowanie podważyć tak, żeby ten "przycisk" nam wyskoczył z zaczepu. Jest to konieczna operacja ponieważ inaczej nie dostaniemy się do żarówek, które niestety są wewnątrz tego modułu z regulacją nawiewów. podobnie wyciągamy również pokrętło regulacji temperatury (lewe) oraz regulacji kierunku nadmuchu (prawe) zapamiętując przy tym, w jakich pozycjach one były. Regulację obrotów dmuchawy (środkowe) zostawiamy.
Jak już "przycisk" odskoczy i zdejmiemy pokrętła, odkręcamy cały moduł - u góry chyba 2 śruby i od dołu również chyba 2 śruby. Jak będziemy mieli moduł w ręku (nie ciągnąć go za mocno, całkowicie nie damy rady go wyciągnąć bo trzeba było by cięgna odłączać) to wystarczy plastikowe zaczepy, które są na górze modułu po kolei podważać aż odskoczą wszystkie i wtedy ściągami cały plastik frontowy.
Po jego ściągnięciu naszym oczom okazuje się wnętrze plastikowego modułu a w nim 2 żaróweczki. Jak już mamy tam dostęp, to warto wymienić obydwie żarówy, gdyż nigdy nie wiadomo kiedy druga padnie. Do wyciągnięcia żarówek ze swoich miejsc polecam użyć albo pęsety, albo kombinerek ale uwaga: DELIKATNIE ! Bo kombinerami jeśli użyjemy zbyt dużej siły, to żarówka nam się po prostu zmiażdży i tylko dodatkowy kłopot. W miejsce starych żarówek wsadzamy nowe i dobrze jest od razu przekręcić kluczyk w stacyjce, żeby sprawdzić, czy wszystko świeci jak należy. Jeśli nie, to wyciągnąć niepaląca się żarówkę i wcisnąć ją ponownie (i tak aż do skutku, czasem coś nie styka i trzeba poprawić).
Jak już wszystko nam świeci, to składamy w odwrotnej kolejności.
Cała operacja mi zajęła ok godziny czasu ale to dlatego, że robiłem to po raz pierwszy w tym aucie i musiałem obadać co i jak tam jest poskładane. Jak już ma się wprawę i potrzebną wiedzę, to myślę, że całość powinna zająć jakieś 15-20 min.
mireks, wpadnij do mnie na :pivo to pozamiatamy ten temat - łącznie z tym, że zapasowe żarówki mam w domu :luzak
Ale patrząc na zdjęcia z forum Punto widzę, że chyba narobiłem niepotrzebną robotę, bo widzę że tam dostęp do tych żarówek jest od tyłu, bez konieczności rozbierania całego modułu, ale niestety nie zwróciłem uwagi na to, jak to u nas jest skonstruowane :zły

[ Dodano: |17 Gru 2010|, o 11:10 ]
mireks pisze:nie mam pomysłu jak się do tego zabrać :(
Mireks, sprawa jest na prawdę banalna, warto się uzbroić w coś takiego - http://allegro.pl/klucze-haki-wyjmaki-b ... 66654.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Wciska się to tylko w otwory w radio a potem ciągnie w swoją stronę - radio samo wychodzi :luzak
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
mireks
klubowicz
klubowicz
Posty: 968
Rejestracja: 15 lut 2010, 10:04
Przebieg: 65000
Silnik: 2.0 Multijet
Rocznik: 2012
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Kontakt:

Wymiana żaróweczek w panelu sterowania nawiewem

Post autor: mireks »

Troszeczkę odświeżam temat.

Dzięki sugestiom mwasa :pivo komplet żaróweczek został wymieniony.
Ponieważ było mroźno i się cackałem aby czegoś nie ułamać lub porysować, zajęło mi to ok. 1,5 godziny. Ponadto, z pobudek szlachetnych wykonałem serię precyzyjnych wysokiej jakości fotografii :foto celem podzielenia się swoimi doświadczeniami z forumowiczami w potrzebie (oraz celem uzyskania jak największej ilości kliknięć "Pomógł" :ryczy )
Dobre wiadomości:
  • 1) nie trzeba odpinać żadnych linek sterujących klapkami nawiewu (wersja z klimą manualną)
    2) nie trzeba odpinać panelu od strony pokręteł tak jak to robił mwas ale trzeba tu wyraźnie podkreślić, że bez jego pomocy czyli przetarcia przez niego szlaku, ciężko by mi było przełamać barierę psychologiczną, za która stała alternatywa wkładania rąk w trzewia Linei :pomysli
    3) radio po całkowitym odpięciu zasilania nie wymaga odblokowania za pomocą PINu
    4) do przeprowadzenia operacji potrzebne są dwa narzędzia: śrubokręt typu torx (w przekroju poprzecznym rodzaj gwiazdki gdyby ktoś nie wiedział o co chodzi) oraz pary kluczyków (lub ich ekwiwalentu) służących do odblokowania rygli zatrzaskujących radio w konsoli. Bez tych narzędzi nie ma sensu podchodzić do Linei.
    5) nie ma miejsca sytuacja podczas torowania sobie drogi do przepalonej żarówki, w której ze środka wyskakuje zespół kółek i sprężynek. Po złożeniu wszystkiego nie zostają zapasowe części :)
Złe wiadomości:
  • 1) gniazda(wtyczki) żarówek siedzą dosyć ciasno i najlepiej jest mieć w sobie geny przodka - kowala, aby wydłubać obydwie sztuki żarówek ręcznie z panelu regulacji nawiewu (alternatywą mogą być szczypy)
    2) moja metoda wymiany kompletu dwóch żaróweczek po części opiera się na technice inżyniera Macajewa tzn. wtyczki trzeba chwilami wyciągnąć bez wzrokowo i następnie tą sama metodą wcisnąć na swoje miejsce. Można oczywiście wybebeszyć cały panel na zewnątrz, ale trzeba by poprzedzić tę czynność odpięciem przynajmniej jednego cięgła nawiewu oraz kompletu wtyczek elektrycznych, które oprócz tych zasilających żaróweczki, służą do innych nieznanych mi dokładniej celów takich jak np. załączenie klimatyzacji. Ale nie jest to jakieś znaczące wyzwanie dla kogoś, kto rozróżnia kierunki geograficzne świata :)
Ponieważ do wiadomości można załączyć maksymalnie 10 fotek, kolejna porcja materiałów z fotorelacji w następnym poście.
mireks
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 21 lut 2011, 22:24 przez mireks, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
mireks
klubowicz
klubowicz
Posty: 968
Rejestracja: 15 lut 2010, 10:04
Przebieg: 65000
Silnik: 2.0 Multijet
Rocznik: 2012
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Kontakt:

Post autor: mireks »

Fotek ciąg dalszy :)
Na deser 3 fotki radia Blaupunkt bez opcji mp3.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
mire27
Nowy
Nowy
Posty: 25
Rejestracja: 28 sty 2010, 22:09
Przebieg: 70000
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Lublin

Re: [ M ] Wymiana żarówek w panelu sterowania nawiewem

Post autor: mire27 »

Mam to już za sobą
mirek
Awatar użytkownika
emmer
klubowicz
klubowicz
Posty: 6032
Rejestracja: 08 gru 2009, 9:18
Przebieg: 32000
Silnik: 1.5
Rocznik: 2017
Lokalizacja: Białobrzegi
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy

Re: [ M ] Wymiana żarówek w panelu sterowania nawiewem

Post autor: emmer »

a ja poczekam do zlotu, bo mi się coś tam spaliło. trzeba jakoś zorganizowac atrakcje :) jak ktos ma zapasowe żaróweczki to proszę zabrac ze sobą, no i komplet narzędzi (ta uwaga skierowana do konkretnej osoby :ryczy ). zapłacę przelewm na zlocie
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: [ M ] Wymiana żarówek w panelu sterowania nawiewem

Post autor: mwas »

emmer, daj se na luz z płaceniem :ink Będę miał i żaróweczki, i narzędzia - damy radę :pivo
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
Tara78
klubowicz
klubowicz
Posty: 1960
Rejestracja: 20 kwie 2012, 20:26
Przebieg: 230000
Silnik: TDI
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Legionowo
Podziękował: 55 razy
Otrzymał podziękowań: 80 razy
Kontakt:

Re: [ M ] Wymiana żarówek w panelu sterowania nawiewem

Post autor: Tara78 »

To ja także staję w kolejce :) a co jeszcze w kąciku warsztatowym na zlocie będziecie pomagać zrobić to może się przygotuję :)
"Kiedyś dla ludzi byłam zawsze miła, teraz traktuję ich z wzajemnością"
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: [ M ] Wymiana żarówek w panelu sterowania nawiewem

Post autor: mwas »

Tara78 pisze:To ja także staję w kolejce :)
Nie ma sprawy :pivo
Tara78 pisze:a co jeszcze w kąciku warsztatowym na zlocie będziecie pomagać zrobić to może się przygotuję :)
A to zależy na co nam warunki pozwolą :ink
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
Tomek
Moderator
Moderator
Posty: 6684
Rejestracja: 10 sty 2010, 21:26
Przebieg: 131000
Silnik: 1.4 V8 + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 320 razy
Otrzymał podziękowań: 346 razy

Re: [ M ] Wymiana żarówek w panelu sterowania nawiewem

Post autor: Tomek »

mwas, tak poza konkursem żaróweczek, to mam nadzieję że interfejs też będziesz miał ???
Ja nie wiem czy Tobie się uda te wszystkie auta ogarnąć :)
Człowiek instytucja :)

Odkąd moje żaróweczki wymieniałeś w Sulejowie, to cały czas świecą wzorowo :ok)
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: [ M ] Wymiana żarówek w panelu sterowania nawiewem

Post autor: mwas »

Tomek pisze:mwas, tak poza konkursem żaróweczek, to mam nadzieję że interfejs też będziesz miał ???
Tak, będę miał, bo muszę go oddać emmerowi :pivo
Tomek pisze:Ja nie wiem czy Tobie się uda te wszystkie auta ogarnąć :)
Człowiek instytucja :)
Jakoś dam radę :ink :pivo Będę działał na odpowiednim "paliwie" :lacha :pivo
Tomek pisze:Odkąd moje żaróweczki wymieniałeś w Sulejowie, to cały czas świecą wzorowo :ok)
Heh, cieszę się :pivo Ja swoje wymieniałem chwilę przed Twoimi, i też nadal świecą aż miło :ink Chyba trafiłem dobrą partię tych żarówek :luzak
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5140
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 275000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 395 razy
Otrzymał podziękowań: 649 razy

Re: [ M ] Wymiana żarówek w panelu sterowania nawiewem

Post autor: smak56 »

mwas o moim tempomaciku (kontrolka) nie wspomnę :lacha
smak56
* * * *
Obrazek
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: [ M ] Wymiana żarówek w panelu sterowania nawiewem

Post autor: mwas »

smak56 pisze:mwas o moim tempomaciku (kontrolka) nie wspomnę :lacha
Nie musisz wspominać, pamiętam o wszystkich i "obsłużę" każdego, kto mojej pomocy będzie potrzebował :pivo W dotarciu do domku wieczorem również :lacha :ryczy :lacha :ryczy
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
leszek1234
klubowicz
klubowicz
Posty: 2146
Rejestracja: 25 lis 2012, 19:32
Przebieg: 200000
Silnik: 1.4 16V Turbo + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: blisko Rybnika
Podziękował: 306 razy
Otrzymał podziękowań: 211 razy

Re: [ M ] Wymiana żarówek w panelu sterowania nawiewem

Post autor: leszek1234 »

mireks - podziwiam za robotę i dokładne fotki z opisem:) Pełen profesjonalizm :ok) :pivo
Awatar użytkownika
Usunięty użytkownik 814

Re: [ M ] Wymiana żarówek w panelu sterowania nawiewem

Post autor: Usunięty użytkownik 814 »

żaróweczki w nawiewie oczekują na wymianę - @mireks skąd miałeś prezentowane wytrychy :) do wyjmowania radia?
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: [ M ] Wymiana żarówek w panelu sterowania nawiewem

Post autor: mwas »

Pongo, nic prostszego :ink

http://allegro.pl/klucze-wyjmaki-blaupu ... 79783.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://allegro.pl/klucze-haki-wyjmaki-b ... 49989.html" onclick="window.open(this.href);return false;

To tylko 2 przykładowe oferty, ale jest tego masa. To się nazywa wyjmaki do radia.
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
ODPOWIEDZ