Tylna belka

Azarado
klubowicz
klubowicz
Posty: 40
Rejestracja: 12 lis 2017, 10:22
Przebieg: 143000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2009

Tylna belka

Post autor: Azarado »

Witam serdecznie,
Jakiś czas temu robiłem zbieżność, i coś wyszlo nie tak (na granicy błędu, jak to stwierdzil mechanik) z prawym tylnym kolem. Pamiętam, że z zawieszem niby wszystko w porządku ewentualnie wymienić tuleje w belce właśnie z tej strony.
W każdym razie, jeśli nie ścina opon to mówił, żeby się nie przejmować tylko obserwować.
Dziś dałem auto do mechanika na wymianę szczęk i prosiłem, żeby zwrócił uwage na to koło, ze wzglęgu na to, że auto kołysze się i podskakuje lekko, jakby opona miala babel, opony zmienione brak poprawy, ewentualnie jeszcze krzywa felga.

Jak narazie stwierdził, że coś faktycznie jest nie tak z tym kołem bo cylinderek przy szczękach jest inaczej umiejscowiony, padło coś o krzywej belce. Czy jest szansa, że to np łozysko/piasta?
Rozumiem, że jest to wersja najczarniejsza, da się taką belkę prostować, czy tylko wymiana? Czy belka do 1.4 8v podejdzie z innego auta?
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6949
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 98000
Silnik: 1.4 MultiAir 170 KM
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 949 razy
Kontakt:

Re: Tylna belka

Post autor: mwas »

ePER twierdzi, że belka tylna jest typowo tylko do Linei i w zasadzie mnie to nie dziwi... mało tego, ePER wskazuje różne numery tej belki dla różnych wersji silnikowych oraz dla wersji z i bez ABS. Czy belka może być krzywa ? Ciężko powiedzieć, ale może zacząć od wymiany tulejek w tej belce ?
Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir 170 KM
Phenix
klubowicz
klubowicz
Posty: 344
Rejestracja: 04 cze 2016, 8:30
Przebieg: 0
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Tylna belka

Post autor: Phenix »

Może zmień koła tzn z przodu daj do tyłu a z tyłu do przodu. Wtedy będziesz widział czy to wina koł-opon czy zawieszenia-belki...
Azarado
klubowicz
klubowicz
Posty: 40
Rejestracja: 12 lis 2017, 10:22
Przebieg: 143000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2009

Re: Tylna belka

Post autor: Azarado »

Lekko krzywy jest prawdopodobnie ten element, do ktorego mocuje sie szczeki (tarcza)? Tuleje niby w porzadku.
Azarado
klubowicz
klubowicz
Posty: 40
Rejestracja: 12 lis 2017, 10:22
Przebieg: 143000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2009

Re: Tylna belka

Post autor: Azarado »

Jesli przeloze kolo z tylu na przod i faktycznie jest walniete to czego sie spodziewac? Bicia na kierownicy?
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5145
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 276000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 396 razy
Otrzymał podziękowań: 650 razy

Re: Tylna belka

Post autor: smak56 »

Azarado pisze: 05 lip 2021, 15:42 Jesli przeloze kolo z tylu na przod i faktycznie jest walniete to czego sie spodziewac? Bicia na kierownicy?
Tak.
Ale to jest takie trochę "drutowanie". Aby być pewnym, że jest jakaś usterka, trzeba w miarę możliwości wykluczyć ją definitywnie. Jeżeli masz wątpliwości co do felg lub opon, to pojedź do wulkanizatora i przepuść je przez wyważarkę. Jeżeli dalej masz wątpliwość każ zrzucić oponę i sprawdź samą felgę. Ja wiem .... koszty. U mnie (dosyć drogo) zdjęcie koła 10 zł, wyważenie 15 zł (alu) razem 25 zł. Jeżeli będziesz chciał sprawdzić felgę to dołóż 10 do koła. Komplet 100 plus ewentualnie felga. Problem rozwiązany i szukam dalej. Pozdrawiam.
smak56
* * * *
Obrazek
Azarado
klubowicz
klubowicz
Posty: 40
Rejestracja: 12 lis 2017, 10:22
Przebieg: 143000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2009

Re: Tylna belka

Post autor: Azarado »

O koszta sie nie martwie mam dobry uklad z moim mechanikiem.
Kola mialem wywazone, sa w normie, felga niby ciut krzywa ale nie powinno od niej telepac buda. W zeszlym roku padlo podejrzenie na przegub wewnetrzny, podczas wymiany wyszlo ze jest ok i nie placilem za usluge. Nakprosciej byloby podmienic kola ale nie ma w okolicy nikt. Jak bede w miescie zajade do ASO, moze beda miec innne kola.
Awatar użytkownika
zibi186
klubowicz
klubowicz
Posty: 1846
Rejestracja: 09 lis 2012, 3:19
Przebieg: 195000
Silnik: 1.4 T-jet + lpg
Rocznik: 2008
Lokalizacja: k / Pszczyny
Podziękował: 336 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Re: Tylna belka

Post autor: zibi186 »

Tylne koło , jeśli podskakuje Ci podczas jazdy , to winny jest prawdopodobnie kończący się amortyzator . Gdyby ktoś jechał za Tobą i obserwował , to jest to dosyć dobrze widoczne że koło podskakuje . Pozdrawiam 😊
Azarado
klubowicz
klubowicz
Posty: 40
Rejestracja: 12 lis 2017, 10:22
Przebieg: 143000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2009

Re: Tylna belka

Post autor: Azarado »

Auto jakby sie kolysze rytmicznie, jakby na jednej oponie byl babel. Przy 80km/h czuc wibracje jakbym jechal po kostce brukowej.

Amortyzatory/sprezyny zmienialem opony przekladalem kompletnie nie ma to wplywu. Dzieje sie tak kiedy auto jedzie spokojnie ze stala predkoscia obojetnie czy na luzie czy z zapietym biegiem przy przyspieszaniu tego nie czuc. Niezalezne od obrotow silnika, tylko od predkosci.

Sprawdzone byly opony, zawieszenie, przeguby wewnetrzne, geometria. Wlasnie wtedy wyszlo cos nie tak z prawym tylnym kolem. Dlatego podejrzewam uszkodzona felge lub krzywa belke...
Najchetniej podmienilbym kola i sprawa by sie rozwiazala. Na nowy komplet zal mi kasy, bo to auto doprowadza mnie powoli do rozpaczy.
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6949
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 98000
Silnik: 1.4 MultiAir 170 KM
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 949 razy
Kontakt:

Re: Tylna belka

Post autor: mwas »

A jakbyś założył koło zapasowe w to miejsce ? :pomysli :ink
Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir 170 KM
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5145
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 276000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 396 razy
Otrzymał podziękowań: 650 razy

Re: Tylna belka

Post autor: smak56 »

Azarado pisze: 07 lip 2021, 18:02 Sprawdzone byly opony, zawieszenie, przeguby wewnetrzne, geometria. Wlasnie wtedy wyszlo cos nie tak z prawym tylnym kolem. Dlatego podejrzewam uszkodzona felge lub krzywa belke...
Najchetniej podmienilbym kola i sprawa by sie rozwiazala. Na nowy komplet zal mi kasy, bo to auto doprowadza mnie powoli do rozpaczy.
Podejrzewasz uszkodzoną felgę. Napisałem wcześniej, że od tego bym zaczął i wyeliminował ewentualny powód. Co znaczy sprawdzane były opony? Podejrzewasz krzywą belkę. A skąd takie przypuszczenie? O krzywej belce pisał dość szeroko Jarek (helletic). To się nie bierze z nikąd.
Największy wpływ na koło ma (tak jak pisał zibi186) amortyzator, sprężyna i niewłaściwe ciśnienie w kole.
W sprawie geometrii tylnych kół. U mnie od początku prawe tylne koło nie mieści się w tolerancji i nie ma to żadnego wpływu na zachowanie się auta.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
smak56
* * * *
Obrazek
Azarado
klubowicz
klubowicz
Posty: 40
Rejestracja: 12 lis 2017, 10:22
Przebieg: 143000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2009

Re: Tylna belka

Post autor: Azarado »

Opony zmienilem z letnich na zimowki, zmienilem z tylu amorki i sprezyny, nie ma to wplywu na drgania.
Czy belka jest krzywa tego nie jestem pewien, cos jest nie tak z tarcza kotwiczna (tam gdzie montuje sie szczeki).
Narazie, oddalem auto do mechanika na poprawke hamulcow. Przerazliwie sie grzeje prawy tyl. Faktyczne przeciez mam zapas pelnowymiarowy, od razu powinienem podmienic panic
ODPOWIEDZ