Procentowa wartość amortyzatorów

barti82
klubowicz
klubowicz
Posty: 61
Rejestracja: 22 wrz 2015, 21:13
Przebieg: 102184
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2009
Podziękował: 1 raz

Procentowa wartość amortyzatorów

Post autor: barti82 »

Witam Koledzy
Mam takie pytanie ostatnio wymienialem w marcu poduszki przednie amortyzatorow ..robilem zbieznosc dwa tygodnie temu. Mam nowe opony wszsytko jest ok poza jednym szczegulem. Samochodz jakby buja sie z prawej strony przy malych predkosciach bardziej wyczuwalne przy duzych moze mniej.lekko podatna na wiatr. Pojechalem na stacje zbadac amorki...na jednej wyszlo 13% roznicy przedniej osi wczoraj wyszlo tak w sumie caly czas roznica jest. Amorki orginalne 9 letnie przebieg 83 tys.

Czy wymieniac bo zdania sa podzielone a pytalem w 5 miejscach kazdy mowi ze narazie dac spokoj? ewentualnie tyl wymienic?>
Jesli juz wymieniac czy wymienic na magnetti marelli ? gdyz kyb i inne juz kolo 210zl
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: Procentowa wartość amortyzatorów

Post autor: helletic »

Mam nadzieję, że ciśnienie w oponach jest sprawdzone? Bo to też ma bardzo duży wpływ na wynik badania, jak i komfort/bezpieczeństwo jazdy.
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Awatar użytkownika
Kuzyn_z_Sosnowca
klubowicz
klubowicz
Posty: 6771
Rejestracja: 09 gru 2009, 7:34
Przebieg: 145000
Silnik: T-Jet z gazem
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 293 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Re: Procentowa wartość amortyzatorów

Post autor: Kuzyn_z_Sosnowca »

Mój uszkodzony amortyzator pokazywał 68%, więc jeśli Ty masz 50%, to raczej są do wymiany.
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: Procentowa wartość amortyzatorów

Post autor: helletic »

Powiedzmy sobie jasno - te wyniki ze stacji diagnostycznych, to jeden pic na wodę i fotomontaż, jeśli chodzi o sprawność amortyzatorów. Jedno auto w tym samym czasie badane pokaże różne wyniki na różnych oponach. Niski profil, wysoki profil, runflat i inne. Ile opon, tyle wyników.
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Awatar użytkownika
EGON
Posty: 271
Rejestracja: 05 gru 2015, 16:19
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy

Re: Procentowa wartość amortyzatorów

Post autor: EGON »

Amortyzator najlepiej zweryfikować bo zdjęciu sprężyny. Powinien sam wysunąć się do góry po wciśnięciu oraz nie posiadać wycieków.
Fiat Linea Emotion 1.4 T-Jet 2007
Awatar użytkownika
martens24
klubowicz
klubowicz
Posty: 374
Rejestracja: 07 lut 2014, 13:22
Przebieg: 280000
Silnik: 1.4 16v Turbo
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Procentowa wartość amortyzatorów

Post autor: martens24 »

U mnie mimo uszkodzonej sprężyny pokazało że wszystko w normie:-)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

barti82
klubowicz
klubowicz
Posty: 61
Rejestracja: 22 wrz 2015, 21:13
Przebieg: 102184
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2009
Podziękował: 1 raz

Re: Procentowa wartość amortyzatorów

Post autor: barti82 »

Cisnienie było sprawdzane. Dzis było sprawdzane wszystko... i tył w miare ok trzyma. Chodz wszyscy twierdza zeby zacząc od tyłu bo wtedy będzie stabilniejszy (cos w tym jest bo opony lepsze też niby na tył się daje) Natomiast przod ok ten prawy tak buja troszkę .Bo gdybym wymienil przod to odejdzie cena poduszek bo sa w marcu zakładane. A co sądzicie o cofap ? ja mam fabryczne amorki made in poland. Czy te magnetti nowe będą podobne tzn zeby chociaż 40 tys wytrzymały.Bo w sumie jeśli trafi się też z tej fabryki?
Awatar użytkownika
EGON
Posty: 271
Rejestracja: 05 gru 2015, 16:19
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy

Re: Procentowa wartość amortyzatorów

Post autor: EGON »

Pytanie ile ma linea % sprawności na maszynie na nowych amorkach ? Bo około 50% na tył przy tym zawieszaniu to chyba jest ok.
Fiat Linea Emotion 1.4 T-Jet 2007
Awatar użytkownika
zibi186
klubowicz
klubowicz
Posty: 1844
Rejestracja: 09 lis 2012, 3:19
Przebieg: 195000
Silnik: 1.4 T-jet + lpg
Rocznik: 2008
Lokalizacja: k / Pszczyny
Podziękował: 336 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Re: Procentowa wartość amortyzatorów

Post autor: zibi186 »

Bari 82 - kto Ci powiedział , źe w przednionapędowym aucie lepsze opony daje się na tył ?? osobiście nie zgadzam się z tym . Gdyby tak było , przednie opony zdarł byś do zera a tylne bylyby nadal jak nowe . sprawność amora badana na trzepaku zależna jest w bardzo dużym stopniu od ciśnienia w ogumieniu- jak upuścisz ciśnienia to sprawność wyjdzie wyższa.miarodajne badanie można zrobić tylko po wymontowaniu amora. jeśli nie ma wycieków w amorze olejowym olejowo- gazowym , można założyć że powinno być ok . ale 100% pewności moim zdaniem to nie daje .
pogromcaslaskiej
klubowicz
klubowicz
Posty: 527
Rejestracja: 20 sie 2013, 22:35
Przebieg: 72000
Silnik: 1.4 16v Turbo
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Tarnowskie góry
Podziękował: 37 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy

Re: Procentowa wartość amortyzatorów

Post autor: pogromcaslaskiej »

taka jest zasada że lepsze na tył,jak w padniesz w poślizg to łatwiej wyprowadzić z poślizgu jest przód niż tył,chyba o to chodzi ale nie jestem przekonany do końca
Awatar użytkownika
EGON
Posty: 271
Rejestracja: 05 gru 2015, 16:19
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy

Re: Procentowa wartość amortyzatorów

Post autor: EGON »

Co to opon to zalecają lepsze kłaść na tył bo auto prowadzi się tyłem. Jadąc w zakręcie na słabych tylnych oponach dupa może nas wyprzedzić tak jak byśmy hamowali ręcznym co może doprowadzić do opłakanych skutków. Jednak auto przednionapędowe ma napęd i z przodu, sam hamulec na przedniej osi hamuję też dużo większą siła niż tylny i w dodatku to oś która skręcamy, dlatego to opony przednie się szybciej zużywają. Przy jeździe miejskiej uważam że opony lepsze zdecydowanie lepiej zakładać na przód no jak będzie trzeba zahamować awaryjnie przed pieszym lub innym autem to lepsze na tyle nam nie pomogą. Ale jak widać dobre opony maja być na 4 kołach tak samo jak amortyzatory.
Fiat Linea Emotion 1.4 T-Jet 2007
barti82
klubowicz
klubowicz
Posty: 61
Rejestracja: 22 wrz 2015, 21:13
Przebieg: 102184
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2009
Podziękował: 1 raz

Re: Procentowa wartość amortyzatorów

Post autor: barti82 »

Nie wiem tak mi sugerują żeby zacząć od tyłu....ale jak podejde do samochoodu to przod szczegolnie prawy moze sobie 4 razy przycisnac napompować i dopiero amorek twardnieje. tyl nacisne i stoi. i Jadac wolniej lub ogolnie ten prawy przód jakby wlasnie tak gora dol sie wychylał?
Tylko pytanie czy naprzód założyć np monroe? a na tyl magnetti czy lepiej juz wszsytko jednego producenta . Bo glosy jak zwykle podzielone osobiscie mialem kyb poduszki łozyska i wysiadly moment. Więc proszę o jakies wskazówki. :) :zmieszany
Awatar użytkownika
EGON
Posty: 271
Rejestracja: 05 gru 2015, 16:19
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy

Re: Procentowa wartość amortyzatorów

Post autor: EGON »

Czy Monroe czy Magnetti lub Cofap to ta sam połka jakościowa jakość oryginały czyli dobre. Pamiętaj by wymieniać parami .
Fiat Linea Emotion 1.4 T-Jet 2007
barti82
klubowicz
klubowicz
Posty: 61
Rejestracja: 22 wrz 2015, 21:13
Przebieg: 102184
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2009
Podziękował: 1 raz

Re: Procentowa wartość amortyzatorów

Post autor: barti82 »

aha tu w lodzi bylem na przedzalnianej i własnie w dobrej cenie te magnetti... tylko wiem ze niektorzy tak podchodzą różnie do tej firmy.cofap własnie to czy patrzeć skąd są? bo te moje orginały z polski.
Awatar użytkownika
zibi186
klubowicz
klubowicz
Posty: 1844
Rejestracja: 09 lis 2012, 3:19
Przebieg: 195000
Silnik: 1.4 T-jet + lpg
Rocznik: 2008
Lokalizacja: k / Pszczyny
Podziękował: 336 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Re: Procentowa wartość amortyzatorów

Post autor: zibi186 »

Co do opon , to nie mowimy tu o sytuacji w ktorej mamy opony 2×2 , tzn.dwie lepsze a dwie gorsze i kwiestię jednego sezonu . Zakladam , ze kupujemy nowe 4 szt. I aby ich wlasciwości i sprawność utrzymac w przyzwoitej formie przez kilka sezonow nalezy moim zdaniem zakladać na zmianę - po sezonie przód bardziej zuzyty dawac do tyłu i wowczas bieżnik się wyrównuje . Ale jesli ktos ma gruby portfel i chce np . na tyle trzymać stare opony - bo bieżnik jak nówka sztuka , a z przodu zmieniać co trzy sezony to nikt mu przeciez nie zabroni . 😄 Nie ma o co kruszyć kopii 😄😄
Pozdrawiam 😃
ODPOWIEDZ