[ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: mwas »

Pongo pisze:Przy jakim zużyciu sugerujecie zająć się łożyskiem amora - do jakich objawów udało Wam się dojść :) które wskazują na pełne zużycie?

Na chwilę obecną przy pełnym obrocie kół mam 3 jakby to nazwać stuknięcia które czuje na kierownicy.
I to w zasadzie oznacza początek ich końca, więc proponowałbym rozważyć ich wymianę :ink U mnie chrobotało przy całym zakresie obrotu kół, ale nie stawiałbym tego jako wyznacznik zużycia.
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
Usunięty użytkownik 814

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: Usunięty użytkownik 814 »

dzięki za słowa otuchy :) w takim razie zacznę się przyglądać manualowi a do czas zrobienia będę się starał jeździć więcej prosto :P
Awatar użytkownika
karollino
klubowicz
klubowicz
Posty: 781
Rejestracja: 21 sty 2011, 11:10
Przebieg: 182000
Silnik: 1,4 77KM
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 104 razy
Otrzymał podziękowań: 96 razy

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: karollino »

Pongo - nie wiem co dla Ciebie oznacza pełne zużycie. Ja wymieniłem jakieś 3 tygodnie po tym jak usłyszałem pierwsze chrobotanie, czyli po 1200 km. Przed samą wymianą łożysko przestało chrobotać, ale to normalny objaw (syndrom dentysty). Chyba nikomu nie udało się (na szczęście!) dojść do momentu zablokowania kierownicy.
To nie jest tak, że zaraz po pierwszym objawie auto się zatrzyma, ale... ja bym nie czekał na intensyfikację chrobotania.
Fiat Linea Dynamic:
+ DRL
+ subwoofer i maty w drzwiach
+ lusterko wsteczne autochrom z kamerą cofania
+ elektryczna regulacja lędźwi
+ regulacja wysokości fotela pasażera
+ podłokietnik z nawiewem
+ klimatronik
+ tempomat
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5140
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 275000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 395 razy
Otrzymał podziękowań: 649 razy

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: smak56 »

Pierwsze objawy uszkodzenia łożyska przypadły na marzec. Były mrozy i bardzo się zdziwiłem kiedy skręcając kierownicą usłyszałem głośny metaliczny dźwięk dochodzący z lewego podszybia. Później jeszcze z trzy razy łożysko zamarzło tak, że po prawie całkowitym skręceniu kół (dość ciężko) sprężyna odbiła z takim hałasem, że myślałem, że coś się urwało. Po odpuszczeniu mrozów, wymieniłem niezwłocznie.
smak56
* * * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Rincewind
klubowicz
klubowicz
Posty: 487
Rejestracja: 10 lut 2011, 16:17
Przebieg: 42000
Silnik: 1.6 Diesel
Rocznik: 2016
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: Rincewind »

darcyn pisze:15801 - WPROWADZONO NOWE PŁYTKI ELAST. ZAW.PRZEDNIEGO (DAT 16/03/2012)

cena ze 120 na 175
A to dlatego tak mnie mechanik ostatnio skasował. Trochę się zjeżyłem, bo z forum wynikało, że łożyska są tańsze, a mnie policzył po 160 zł. Ale widzę, że to nowy lepszy bo droższy model. Niestety zamienników nie mógł dostać, więc faktycznie jest problem z dostępnością.
raszek
Nowy
Nowy
Posty: 26
Rejestracja: 10 mar 2013, 23:13
Przebieg: 0
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: raszek »

Rincewind pisze: A to dlatego tak mnie mechanik ostatnio skasował. Trochę się zjeżyłem, bo z forum wynikało, że łożyska są tańsze, a mnie policzył po 160 zł. Ale widzę, że to nowy lepszy bo droższy model. Niestety zamienników nie mógł dostać, więc faktycznie jest problem z dostępnością.
Zgadza się! We wszystkich sklepach Fiata (zaopatrywanych przez FAP) cena jest taka sama ~176 zł. Ale przy pytaniu o jakiś rabat to tam gdzie pytałem to zawsze schodzili z ceny i wychodzi 140~150.
Wśród zamienników po nowym numerze jeszcze nic nie ma. Po starym numerze są zamienniki w cenie od 80 do 140 (z czego jeden z "zamienników" jest idealnie taki sam jak "oryginał" :) )
Awatar użytkownika
Usunięty użytkownik 814

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: Usunięty użytkownik 814 »

Sytuacja prawna mojego samochodu skomplikowała się do tego stopnia że nie będę w nim na razie dokonywać żadnych niezbędnych napraw - wygląda na to że wytestuje wytrzymałość naszych łożysk amortyzatora. :(
Awatar użytkownika
cichy
klubowicz
klubowicz
Posty: 3701
Rejestracja: 12 sie 2010, 23:49
Przebieg: 217000
Silnik: 2.0 110KM HDi
Lokalizacja: LBN
Podziękował: 105 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Kontakt:

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: cichy »

Pongo pisze:wygląda na to że wytestuje wytrzymałość naszych łożysk amortyzatora. :(
1.5 m-ca przejechałem z takimi łożyskami, przy każdym skręcie chrobotało i całe szczęście nic się nie stało. Co do cen, to prawe łożysko z poduszką udało mi się kupić za 75 zł. a lewe już za 98 zł. a to lewe z tego co mi sprzedawca mówił to jest oryginalne Citroena a do modelu Nemo. Jeszcze wspomnę o takiej rzeczy, w sklepie spotkałem przez przypadek jakiegoś mechanika który polecił mi specyfik o nazwie Molikot http://www.molykot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;, podobno jak się wysmaruje nim łożysko to żadna woda mu niestraszna, a kupić to można tam gdzie rożnego rodzaju smary. Po wymianie miałem zrobiono zbieżność, mechanik mnie się spytał czy miałem stłuczkę w lewe koło :pomysli , bo tak było rozregulowane i nasuwa mi się pytanie czy coś przed kupnem nie było kombinowane. Stłuczkę to miałem ale tylko centralnie w przód zderzaka i wymieniony był zderzak i nic poważnego nie było robione.
Sympatyk forum :-)
Awatar użytkownika
Rincewind
klubowicz
klubowicz
Posty: 487
Rejestracja: 10 lut 2011, 16:17
Przebieg: 42000
Silnik: 1.6 Diesel
Rocznik: 2016
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: Rincewind »

@Pongo Jak przesadzisz, to np. możesz połamać sprężyny i będzie jeszcze drożej.
Awatar użytkownika
Usunięty użytkownik 814

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: Usunięty użytkownik 814 »

Wymieniać samo łożysko czy razem z poduchą? Wiem że lepiej zawsze z poduchą ale czego się spodziewać po 90K, żebym nie rozebrał posiadając samo łożysko a tu okaże się że poduszka jest nikczemnie wybita :)
will
Moderator
Moderator
Posty: 3418
Rejestracja: 04 gru 2009, 20:04
Przebieg: 120000
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Markotów Duży
Podziękował: 140 razy
Otrzymał podziękowań: 90 razy

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: will »

To jedna część jest w sęsie zintegrowana.
LINEA 1.4 8V DYNAMIC
Astra K 1.4
Awatar użytkownika
sylwek
klubowicz
klubowicz
Posty: 494
Rejestracja: 29 maja 2012, 21:56
Przebieg: 48000
Silnik: 1.4 8V + LPG
Rocznik: 2008
Lokalizacja: ELC
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 97 razy

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: sylwek »

A ściślej - dwie części (łożysko osadzone jest na gumowym kołnierzu poduszki), a samo łożysko (bynajmniej czarne) można dokupić osobno :ink Ale jaki w tym sens, skoro różnica w cenie do kompletu to kilkanaście zł. Zmieniaj komplet :ok)
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5140
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 275000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 395 razy
Otrzymał podziękowań: 649 razy

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: smak56 »

sylwku pisze: Zmieniaj komplet :ok)
Tym bardziej, że w żaden sposób nie jesteś w stanie prawdzić stanu poduszki pod obciążeniem.
smak56
* * * *
Obrazek
mikiele
klubowicz
klubowicz
Posty: 44
Rejestracja: 20 lip 2012, 21:40
Przebieg: 52000
Silnik: 1.3 M-Jet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Inowrocław
Podziękował: 1 raz

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: mikiele »

Witam, wymieniłem łożyska po ok. 70 tys. chociaż słychać było już po około 40 tys. Na początku miałem sam wymienić, ale dobrze,że tego nie zrobiłem bo musiałbym zainwestować w ściągać do sprężyn. Więc byłoby to nieopłacalne. Koszt takiej wymiany z kompletnymi łożyskami wyniósł mnie 400 PLN. Nie wiem czy dużo czy mało, ale okazało się,że z jednej strony trzeba było przecinać śrubę od łącznika stabilizatora, bo nie dało jej się odkręcić. Także decyzja należy do każdego z Was.
staary
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5140
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 275000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 395 razy
Otrzymał podziękowań: 649 razy

Re: [ M ] Wymiana łożyska amortyzatora.

Post autor: smak56 »

Powiem tak. Każdy robi jak uważa, ale Twoje koszty są dla mnie duże. Też zastanawiałem się nad tym, czy robić samemu - już wiem, że tak. Łożyska po około 80 zł. Komplet (2 szt.) ściągaczy - 47 zł (z przesyłką). Razem - ok 200 zł. A satysfakcja .......... :banan
smak56
* * * *
Obrazek
ODPOWIEDZ