Czujnik klimatyzacji

kriss18
Nowy
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 09 lip 2017, 13:41
Przebieg: 213000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Czujnik klimatyzacji

Post autor: kriss18 »

Witam serdecznie


Jestem nowy na forum. Chciałbym prosić o poradę odnośnie klimatyzacji. Trzy tygodnie temu napełniłem klimatyzację. Mechanik powiedział że w układzie nie było już czynnika ale szczelność została zrobiona oraz napełniona klimatyzacja. Czynnika weszło około 500. Jednak sprężarka nie chciała się uruchomić. Auto zostawiłem do przejrzenia. Z mechanika informacji wyszło że jak podłączą sprężarkę na "krótko" to klimatyzacja działa. Jednak rozłożył ręce i nic więcej nie zrobił. Zacząłem działać we własnym zakresie. Sprawdziłem bezpieczniki oraz przekaźniki wszystko okazało się sprawne. Zacząłem sprawdzać napięcia na czujniku klimatyzacji. Sprawdziłem w dwóch pozycjach. Na przekręconym kluczyku oraz na zapłonie. W kostce czujnika są 3 piny rozumiem że 2 z nich są zasilające a 3 sterujący który daje sygnał o ciśnieniu. Jakie powinny występomwać w nich napięcia? Bo w moim przypadku największe napięcie to 0.5V Chciałbym jeszcze wiedzieć gdzie idą przewody od czujnika? Wchodzą w wąż przy lewy świetle biegną wzdłuż przedniego zderzaka i przechodzą gdzieś pod prawą lampą. Niestety nie mam możliwość wejść pod auto by sprawdzić gdzie biegną dalej.
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: Czujnik klimatyzacji

Post autor: mwas »

Witaj na forum. Jaką masz wersję auta ? Z jaką klimatyzacją ? Manual czy auto ? Bo z Twojego profilu nie da się nic ustalić - Fresh 1.4 8V i przebieg 0 km - gratuluję, masz nowe auto ? :lacha Nie kojarzę, aby ktokolwiek z nas miał podobne problemy z klimą, może dobrym pomysłem byłoby zgłoszenie się do warsztatu, który się specjalizuje w klimatyzacjach ? Mechanicy z reguły potrafią zrobić "proste" czynności przy klimie, ale jak pojawia się jakiś "głębszy" problem, to niestety rozkładają ręce :oj
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
kriss18
Nowy
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 09 lip 2017, 13:41
Przebieg: 213000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Czujnik klimatyzacji

Post autor: kriss18 »

Jest to linea 1.4 v8 323 57 kW z klimatyzacją manualną. W sumie rozważałem taką możliwość ale stwierdziłem że może jakiś przewód został przegryziony przez jakieś zwierze lub po prostu się przetarł. W pierwszej kolejności wolałbym zrobić wszystko co mogę we własnym zakresie a jeśli to nie pomorze wtedy serwis. Więc jeśli ktoś coś wie na ten temat to proszę o info.
Awatar użytkownika
sarmata
klubowicz
klubowicz
Posty: 36
Rejestracja: 19 maja 2015, 15:26
Przebieg: 0
Silnik: 1.4 90KM
Rocznik: 2008

Re: Czujnik klimatyzacji

Post autor: sarmata »

Całkiem możliwe, że masz przetarty przewód. Nie wycieka Ci płyn?
kriss18
Nowy
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 09 lip 2017, 13:41
Przebieg: 213000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Czujnik klimatyzacji

Post autor: kriss18 »

Nie zauważyłem żadnych wycieków z tego co mówił mechanik wszystko jest szczelne. Trzeba będzie ściągnąć prawą lampę i zobaczyć gdzie dalej idą przewody od czujnika.
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: Czujnik klimatyzacji

Post autor: mwas »

Koledzy, powiem tak: jeśli mechanik odpalił sprężarkę "na krótko" i klimatyzacja normalnie działała, to moim skromnym zdaniem problem nie będzie po stronie czujnika a gdzieś po stronie sterowania, czyli gałąź od włącznika klimatyzacji wewnątrz kabiny, przez cały układ elektryczny (kilka przekaźników i bezpieczników) aż po złącze przy kompresorze klimy. Przeglądałem schematy elektryczne i wychodzi na to, że żaden z czujników nie jest na nich ujęty, wnioskuję więc, że są one elementem sprzężonym bezpośrednio z kompresorem, a jeśli tak jest, to gdyby któryś z nich byłby trafiony, to kompresor w ogóle by nie odpalił, nawet "na krótko". Dlatego myślę, że bez sensu jest, żebyś rozbebeszał poł auta, ściągał zderzak i lampę, żeby się dowiedzieć, że wiązka idzie do kompresora i jest nienaruszona :ink
Sygnał sterujący, po włączeniu klimatyzacji wewnątrz kabiny, przechodzi przez moduł oznaczony jako M010 (centralka sterowania silnikiem) a dalej przez dwa przekaźniki - T09 i T05 a te znajdują się w centralce pod maską w komorze silnika. Dodatkowo, do sprawdzenia bezpieczniki F16 i F19 a te również w tej samej centralce. Ogólnie, wydaje mi się, że można by to łatwo sprawdzić, ale nie wiem jakie jest podejście do złącza elektrycznego przy sprężarce. Jeśli można je rozpiąć, to wystarczyłoby sprawdzić, czy po włączeniu klimatyzacji pojawia się napięcie na wtyczce. Jeśli nie, to sprawa jest jasna :ink
Do posta załączam pełny opis działania układu klimatyzacji (wyciąg z eLearna) oraz schemat elektryczny, bo ten w PDFce jest mało czytelny. Opisy niestety tylko po angielsku :oj
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
skory85
klubowicz
klubowicz
Posty: 1351
Rejestracja: 16 paź 2016, 23:50
Przebieg: 173000
Silnik: 1.4 V8+lpg
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Sławków
Podziękował: 476 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Re: Czujnik klimatyzacji

Post autor: skory85 »

Hmm... Z tego co piszesz to może niech rozbierze deska tak jak do wymiany żarówek podświetlenia i gdzieś sprobuje psiknac kontakt sprayem. A nóż się uda i sam włącznik się poprostu zacina. U mnie nie zawsze działa po wciśnięciu pokrętło. Czasem muszę zmienić szybkość nawiewu i dopiero zadziała.
Fiat 125p, Polonez Atu, Fiat Palio, Fiat Cinquecento, Fiat Punto II no i Linijka i czarny pug 308 II sw
Awatar użytkownika
adamson
klubowicz
klubowicz
Posty: 2375
Rejestracja: 11 gru 2009, 19:46
Przebieg: 41000
Silnik: 1.4 16V Turbo
Rocznik: 2018
Lokalizacja: SW / Świętochłowice / O. S.
Podziękował: 338 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Czujnik klimatyzacji

Post autor: adamson »

Maciek jak zwykle profesjonalne podejście do problemu :pivo
FIAT TIPO HB Lounge 1.4 T-jet 120 KM
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: Czujnik klimatyzacji

Post autor: mwas »

Przepraszam koledzy, małe sprostowanie: na schemacie element oznaczony jako K120 jest właśnie czujnikiem ciśnienia czynnika w układzie klimatyzacji. Odpaleniem sprężarki steruje moduł kontroli silnika oznaczony M010 i to on otrzymuje sygnał z czujnika. Jeśli czujnik wykryje za małe lub zbyt duże ciśnienie w układzie, to sterownik silnika nie uruchamia kompresora. Zasilanie czujnika to pin 2 (+) kabel koloru LH i 1 (-) kabel koloru NR. Czujnik wymienia informacje z centralką przez pin 3, kabel koloru HM. Nie mam teraz niestety dostępu do kodów kolorów, to mogę umieścić później. Wygląda więc na to, że jeśli wszystkie przekaźniki i bezpieczniki, które wskazałem wcześniej, są sprawne, to może być: albo uszkodzony czujnik, albo za małe, albo zbyt duże ciśnienie w układzie klimatyzacji co powoduje, że sterownik silnika w ogóle nie uruchamia kompresora :oj Warto też sprawdzić jeszcze bezpiecznik oznaczony jako F51, który umieszczony jest wewnątrz kabiny (na schemacie moduł B002).
Jeśli chodzi o przebieg przewodów, no w PDFce, an końcu, jest rozmieszczenie poszczególnych elementów w aucie wraz z zaznaczonymi wiązkami. Wychodzi więc na to, że od czujnika idzie wiązka wzdłuż całego pasa przedniego aż do centralki sterowania silnikiem.
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5139
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 275000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 395 razy
Otrzymał podziękowań: 648 razy

Re: Czujnik klimatyzacji

Post autor: smak56 »

kriss18 pisze: 09 lip 2017, 20:17 Jest to linea 1.4 v8 323 57 kW z klimatyzacją manualną. W pierwszej kolejności wolałbym zrobić wszystko co mogę we własnym zakresie a jeśli to nie pomorze wtedy serwis. Więc jeśli ktoś coś wie na ten temat to proszę o info.
Temat czujnika ciśnienia klimatyzacji przerabialiśmy tutaj. Objawy podobne: http://lineaklubpolska.pl/viewtopic.php ... imatyzacji
smak56
* * * *
Obrazek
Awatar użytkownika
leszek1234
klubowicz
klubowicz
Posty: 2146
Rejestracja: 25 lis 2012, 19:32
Przebieg: 200000
Silnik: 1.4 16V Turbo + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: blisko Rybnika
Podziękował: 305 razy
Otrzymał podziękowań: 211 razy

Re: Czujnik klimatyzacji

Post autor: leszek1234 »

U mnie klima nie ruszała bo mechanik za słabo ją nabił (choć niby tyle ile trzeba - tak on twierdził) - wystarczyło ciut dodać czynnika i wszystko znów było i jest do dzisiaj OK.
kriss18
Nowy
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 09 lip 2017, 13:41
Przebieg: 213000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Czujnik klimatyzacji

Post autor: kriss18 »

Dziękuje wszystkim za sugestię. Tak jak pisałem wcześniej wszystkie bezpieczniki i przekaźniki sprawne. Rozebrałem włączniki kilmatyzacji przeczyściłem styki. Czujnik ciśnienia dalej mie ma napięcia. Więc w najbliższym czasie przedzwonię wiązkę od komputera i czujnika ciśnienia. Według tego co pisze Mwas to zasilanie właśnie powinno iść z komputera. Zobaczę jeszcze co jest napisane w tym temacie co przykleił Smak56. W najbliższym czasie planuję zakup Obd2 więc zobaczymy co powie komupter.


Czytałem wcześniej już ten wątek. Odkręciłem czujnik i przeczyściłem złączki oraz lekko środek z brudu. Dokręciłem solidnie ale z wyczuciem. Jednak to też nie pomogło.

Gdzie można znaleźć e-lerna do Linei?

Czy są może gdzieś dostępne opisy wtyczek od modułu kontroli silnika? Nie proszę o konkretny link ale czy w ogóle jest coś takiego?


Dzisiaj przedzwoniłem wiązkę między wtyczką czujnika ciśnienia (K120) oraz wtyczką komputera (B010). Okazało się że tylko dwa przewody mają ciągłość natomiast kabel masowy nie dociera do wtyczki komputera. W sobotę będę rozbierał wiązkę i zobaczę gdzie "ucieka" masa.

Faktycznie przyczyną był ukruszony przewód w wiązce przewodów w okolicy chłodnicy. Trzymał się właściwie na izolacji. Zlutowany, zabezpieczony klimatyzacja działa. Dziękuje wszystkim za pomoc a w szczególności Mwas za materiały z elerna.
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: Czujnik klimatyzacji

Post autor: mwas »

Super, że się udało :) Trochę jestem zdziwiony, że w tym miejscu kabel szlag trafił :oj Chyba jesteś pierwszy z taką przypadłością :oj Odnośnie eLearna - powinien być dostępny w naszych zasobach forumowych. Jak będziesz miał problem ze znalezieniem, to odezwij się na PW - coś wymyślimy :ink
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
ODPOWIEDZ