Nawiew, klimatyzacja

Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: Nawiew, klimatyzacja

Post autor: helletic »

opacz pisze: 12 cze 2018, 10:26 Parę dni temu zamówiłem generator ozonu 10g na Aliexpress za 75zł. Jak dojdzie i złożę to się pochwale wyglądem i ceną za całość :)
Czekam z niecierpliwością na relację :ok)
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Szczypior
klubowicz
klubowicz
Posty: 818
Rejestracja: 03 lut 2018, 1:06
Przebieg: 170000
Silnik: 1,3 mjet
Rocznik: 2007
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Nawiew, klimatyzacja

Post autor: Szczypior »

opacz pisze:Parę dni temu zamówiłem generator ozonu 10g na Aliexpress za 75zł. Jak dojdzie i złożę to się pochwale wyglądem i ceną za całość :)
Kup jakiś dobry wentylator na 230v i ma działać, ja na szybko wszystko wrzuciłem w skrzynkę narzędziowa i już tak jest parę lat.
Awatar użytkownika
opacz
klubowicz
klubowicz
Posty: 63
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:03
Przebieg: 117000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2011
Lokalizacja: Elbląg
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Re: Nawiew, klimatyzacja

Post autor: opacz »

Pierw niech generator przyjdzie, trochę może potrwać bo z Chin :)
Awatar użytkownika
opacz
klubowicz
klubowicz
Posty: 63
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:03
Przebieg: 117000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2011
Lokalizacja: Elbląg
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Re: Nawiew, klimatyzacja

Post autor: opacz »

Niestety mam problem z klimatyzacją. Po zakupie samochodu działała dobrze, ładnie chłodziła i jak się ją włączało to aż było słychać jak kompresor chodzi :) Parę dni temu wciskam pokrętło, lampka na pokrętle się zapala i tyle. Nie chłodzi i nie słychać by kompresor działał. Sprawdziłem dziś w multiecuscan i w zakładce ogólne podaje, że ciśnienie klimatyzacji wynosi 1482 mBar. Nie jest to trochę za mało?
Awatar użytkownika
ryszardo_
klubowicz
klubowicz
Posty: 149
Rejestracja: 17 lis 2011, 21:36
Przebieg: 180000
Silnik: 1,4 77KM 8V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Augustów
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy
Kontakt:

Re: Nawiew, klimatyzacja

Post autor: ryszardo_ »

Widocznie jest za mało czynnika chłodzącego i nie włącza się sprężarka. Należy jechać do serwisu od klimy, to sprawdzą i uzupełnią.
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6929
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 940 razy
Kontakt:

Re: Nawiew, klimatyzacja

Post autor: mwas »

Tak jak pisze ryszardo_ - do sprawdzenia poziom czynnika w układzie, czyli nabicie klimy. Jeśli się okaże, że brakuje a jeszcze chwilę temu działało, to niech dobiją czynnik z kontrastem i dwa tygodnie później do nich na kontrolę, żeby sprawdzili, czy nie ma gdzieś wycieku.
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Morfus
Posty: 103
Rejestracja: 29 lis 2016, 19:01
Przebieg: 108000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Nawiew, klimatyzacja

Post autor: Morfus »

opacz pisze: 22 cze 2018, 15:11 Niestety mam problem z klimatyzacją. Po zakupie samochodu działała dobrze, ładnie chłodziła i jak się ją włączało to aż było słychać jak kompresor chodzi :) Parę dni temu wciskam pokrętło, lampka na pokrętle się zapala i tyle. Nie chłodzi i nie słychać by kompresor działał. Sprawdziłem dziś w multiecuscan i w zakładce ogólne podaje, że ciśnienie klimatyzacji wynosi 1482 mBar. Nie jest to trochę za mało?
Zdecydowanie ciśnienie w układzie jest za niskie, przy 20C na zewnątrz powinno pokazywać około 5 bar. Praktycznie nie masz gazu w układzie. Nie nabijaj freonem tylko azotem (taniej) do około 20 barów i niech ci sprawdzą szczelność (można popsikać w komorze silnika instalację pianą). Powodzenia.
Awatar użytkownika
zibi186
klubowicz
klubowicz
Posty: 1844
Rejestracja: 09 lis 2012, 3:19
Przebieg: 195000
Silnik: 1.4 T-jet + lpg
Rocznik: 2008
Lokalizacja: k / Pszczyny
Podziękował: 336 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Re: Nawiew, klimatyzacja

Post autor: zibi186 »

opacz pisze: 22 cze 2018, 15:11 Niestety mam problem z klimatyzacją. Po zakupie samochodu działała dobrze, ładnie chłodziła i jak się ją włączało to aż było słychać jak kompresor chodzi :) Parę dni temu wciskam pokrętło, lampka na pokrętle się zapala i tyle. Nie chłodzi i nie słychać by kompresor działał. Sprawdziłem dziś w multiecuscan i w zakładce ogólne podaje, że ciśnienie klimatyzacji wynosi 1482 mBar. Nie jest to trochę za mało?
Kolego , mialem identyczne objawy u siebie , z tym że w multiecuscan byl jak byk bląd czujnika cisnienia klimy . Po wymianie czujnika klima dziala .
Awatar użytkownika
opacz
klubowicz
klubowicz
Posty: 63
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:03
Przebieg: 117000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2011
Lokalizacja: Elbląg
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Re: Nawiew, klimatyzacja

Post autor: opacz »

Dzięki za podpowiedzi.
zibi186 pisze: 22 cze 2018, 22:24
Kolego , mialem identyczne objawy u siebie , z tym że w multiecuscan byl jak byk bląd czujnika cisnienia klimy . Po wymianie czujnika klima dziala .
W multiecuscan nie pokazuje żadnych błędów, a szkoda bo to pewnie by była tańsza opcja :) W czwartek jestem umówiony na sprawdzenie szczelności, zobaczymy co wyniknie.
CrazyKetchup
klubowicz
klubowicz
Posty: 629
Rejestracja: 24 mar 2012, 22:12
Przebieg: 0
Silnik: kijanka :)
Rocznik: 2018
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 26 razy

Re: Nawiew, klimatyzacja

Post autor: CrazyKetchup »

Przeczytałem kilka tygodni do tyłu posty o klimie i takie moje obserwacje :
- u mnie po 4 latach od wyjazdu z salonu na pierwszym serwisie praktycznie ubytku nie było
- wyłącznie na 5-10 min do końca jazdy w realiach jazdy po mieście się nie sprawdza, (w trasie łatwiej),
- filtr kabinowy zmieniałem 4 razy w roku zwykły papierowy za kilka zł, ktoś mi poradził że lepiej częściej tańszy a nie raz na rok droższy i to się u mnie sprawdziło a parking mam pod lipami
- klime włączalem cały rok, raz do roku bawiłem się puszkami z ozonem, nie wiem czy to placebo wiem tylko że jak sprzedawałem Linea nic mi nie śmierdziało i nowy nabywca też nic nie czuł
- jeśli chodzi o kierunki nawiewiu nie mam już instrukcji do Linei ale nowym Cee'd jest wyraźnie napisane w przypadku ręcznego schładzacza ciepłe powietrze dolnymi wylotami zimne górnym jeśli chcemy szybko nagrzać/schodzić kabinę. Co jest logiczne bo zimne powietrze jest cięższe od ciepłego. Jeśli chcemy stopniowo schładzać i mieć zdrowe zatoki puszczanie na szybę (która jest wielka z podszybiem) wg. mnie jest rozsądną opcją. I żeby nie było sam w pracy siedzę prawie 20 lat w środowisku o stałych parametrach wilg i temp i mi nie przeszkadzają 20 stopni gdy na zewnątrz jest prawie 40 ale dwa razy załatwiłem dziecko jadąc w długą podróż i mało przyjemne jest szukanie w pierwszej kolejności lekarza po przyjeździe na urlop.

PS. Nie mam już dostępu do Linei - jak to jest z czynnikiem w klimie w mojej 2012 roczniku jeszcze miałem ten mniej ekologiczny ale za to nie tak zabójczy jak nowy. W kijance już mam niestety ten co przy pożarze zmienia się wysoce zabójczy gaz - podobno od 2012 już zaczął być stosowany ciekawe czy Linea z 2013 maja już tą "bombę" ?

Szczypior
klubowicz
klubowicz
Posty: 818
Rejestracja: 03 lut 2018, 1:06
Przebieg: 170000
Silnik: 1,3 mjet
Rocznik: 2007
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Nawiew, klimatyzacja

Post autor: Szczypior »

Auto od nowości nie miało nabijanej klimatyzacji, była tylko odgrzybiana. Jeżeli chłodzi to trzeba nabijać?
CrazyKetchup
klubowicz
klubowicz
Posty: 629
Rejestracja: 24 mar 2012, 22:12
Przebieg: 0
Silnik: kijanka :)
Rocznik: 2018
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 26 razy

Re: Nawiew, klimatyzacja

Post autor: CrazyKetchup »

Słyszałem dwie szkoły jedna twierdziła że raz na 2 lata przeglad to mus itp. Druga szkoła twierdziła że jest czujnik ciśnienia który nie pozwoli odpalić klimy w momencie gdy czynnika będzie za mało i należy tylko czystości układu pilnować. Poza tym jak się ruszy fabryczny układ to już później nie to samo - nie wiem na ile to prawdy czy nie jak tak jak pisałem wcześniej wytrzymałem 4 lata i dla świętego spokoju zrobiłem i wyszło w granicach błędu pomiaru różnica.

PS. Jeszcze wszystko zależy czy masz dostęp do profesjonalnego zakładu który zajmuje się stricto obsługą instalacjami klima. Czy mechanikiem który kupił sobie "pingwina" był na jakims 2 dniowy szkoleniu i teraz "miesza" czynnik przy okazji innych usług. Teraz w dobie podwyżek cen czynników, kombinowania ludzi z czynnikami z Chin o niewiadomym składzie - lepsze zakłady zaczynają wyposażać się w analizatory gazów. Zanim odciągną czynnik do maszyny sprawdzają co masz w układzie żeby nie zasyfic sobie masakrycznie drogiego czynnika.
Awatar użytkownika
ryszardo_
klubowicz
klubowicz
Posty: 149
Rejestracja: 17 lis 2011, 21:36
Przebieg: 180000
Silnik: 1,4 77KM 8V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Augustów
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy
Kontakt:

Re: Nawiew, klimatyzacja

Post autor: ryszardo_ »

Wstawiam jako ciekawostkę

Samodzielne napełnianie klimatyzacji - gazem do zapalniczek

https://www.wykop.pl/link/4383041/samod ... palniczek/
Awatar użytkownika
ryszardo_
klubowicz
klubowicz
Posty: 149
Rejestracja: 17 lis 2011, 21:36
Przebieg: 180000
Silnik: 1,4 77KM 8V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Augustów
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy
Kontakt:

Re: Nawiew, klimatyzacja

Post autor: ryszardo_ »

Ceny czynnika r134a do napełniania klimatyzacji idą w górę i tak już zostanie.

Nabicie klimatyzacji za 5 zł!! LPG,Propan,Propan-Butan w klimie auta .

https://www.youtube.com/watch?v=ha2TYn8HEOM

Eksperyment propan w klimatyzacji samochodu.

https://www.youtube.com/watch?v=M8TltDzeHm4
Awatar użytkownika
karollino
klubowicz
klubowicz
Posty: 781
Rejestracja: 21 sty 2011, 11:10
Przebieg: 182000
Silnik: 1,4 77KM
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 104 razy
Otrzymał podziękowań: 96 razy

Re: Nawiew, klimatyzacja

Post autor: karollino »

Ryszardo słyszałem wypowiedź tego Pana. Wszystko bardzo mi się spodobało, poza jedną kwestią - propan (R290) jest palny. Tak, wiem że ten nowy gaz R1234yf (jeśli dobrze pamiętam) jest mniej nieszkodliwy niż R134a ale mimo wszystko pożar auta w wyniku wypadku zdarza się nie tak często (IMHO) jak rozszczelnienie układu klimatyzacji z wiekiem bądź w wyniku kolizji. Może dmucham na zimne ale nie chciałbym osobiście spalić 11000 PLN i od ubezpieczyciela dowiedzieć się że nie dostanę ani złotówki.Chodzi mi w zasadzie tylko o kwestię zgodności z przepisami, bo nie spieram się z faktem że w USA i Australii napełniają klimy tym gazem. Co o tym sądzicie Koledzy?

P.S.: jakby auto było warte o rząd mniej to z czystą satysfakcją napełniłbym układ R290, choćby tylko po to by na własnym poletku powiedzieć euroekoidiotom "NIE!" ;D
Fiat Linea Dynamic:
+ DRL
+ subwoofer i maty w drzwiach
+ lusterko wsteczne autochrom z kamerą cofania
+ elektryczna regulacja lędźwi
+ regulacja wysokości fotela pasażera
+ podłokietnik z nawiewem
+ klimatronik
+ tempomat
ODPOWIEDZ