Brak przednich przeciwmgłowych

Online
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6940
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 944 razy
Kontakt:

Re: Brak przednich przeciwmgłowych

Post autor: mwas »

Zgłębiłem nieco temat i wygląda to następująco: przede wszystkim, kolego jarek - sprecyzuj DOKŁADNIE które światła Ci nie działają: przeciwmgielne przednie, mijania czy drogowe ? Gdyż do każdych z nich jest osobny schemat, choć są one podobne i opierają się one na podobnych podzespołach.
I tak: poniżej zamieszczam schematy elektryczne z eLearn'a światłe przeciwmgielnych przednich i mijania. Wygląda to tak:

Świtała mijania:
Obrazek

Światła przeciwmgielne przód:
Obrazek

Analizują powyższe schematy stwierdzam, że NIE MA osobnego modułu sterowania światłami. Wszystkie funkcje sterowane są poprzez body computer a w w nim umieszczony jest dodatkowo przekaźnik, który włącza dane światła. W przypadku świateł mijania jest to element oznaczony na schemacie jako T01, a znajduje się on w tym miejscu:
Obrazek

Pełny opis funkcjonalny bezpośrednio z eLearn'a dotyczący świateł mijania przedstawia się następująco:
(Zaznaczam, że jest to tekst przeciągnięty bezpośrednio przez translatora, gdyż nie eLearn'a posiadam jedynie po włosku lub turecku :oj)
Jest jeszcze jeden negatywny sygnał wysłany przez aktywnej masy do komputera Ciała łodyga H005 M001 , która zarządza zarówno burtowe , żeświatła mijania : z pin 3 H005 do pin 2 złączaz M001 ,sygnał jest w rzeczywistości kodowanego przez splittery resitivi tak, że z jednego połączenia są wysyłane wielu informacji od gałązki do komputera ciała .

Aby PIN 10 H005 pochodzi z pin 9 złączaz M001 masy odniesienia.

'' Computer ciała jest zasilany z akumulatora , przez linię chronione przez bezpiecznik F1 miejsce w zespole komory silnika B001 . To także otrzymuje '' zasilania podklucz ( " INT " ) ze stacyjki H001 . Do pinów 10 i 19 złączaz M001 jest zamiast masy odniesienia .

Komputer ciała M001 kontroluje siłę '' światła mijania wysyłającego sygnał do jednostki sterującej T01 styczniku pochodzi pod B002 mostu. Polecenie to wzbudzenie cewki stycznika . W związku z tym ,styk jest zamknięty co pozwala na podawanie świateł mijania F010 (z lewej) i F011 (z prawej) . Każdy obwód jest zabezpieczony bezpiecznikiem kontrolera B002 : F13 i F12 dla projektora lewej do prawej.
Wynika z tego jasno, że to bodycomp w pełni steruje włączeniem się świateł, więc jeśli na desce rozdzielczej zapala się kontrolka to oznacza, ze komputer poprawnie reaguje na komendę, natomiast to, czy światła zadziałają, to już zależy od elementu T01, który jest przekaźnikiem i obstawiam, że to on może być trafiony. Ktoś, kogo miernik elektryczny nie gryzie może się pokusić, czy złącze przekaźnika dostaje w ogóle sygnał do włączenia świateł, wtedy można całkowicie stwierdzić, gdzie jest winowajca :ink
Tyle na chwilę obecną ode mnie, oczywiście czekam od kolegi jarek na dokładne sprecyzowanie które dokładnie światła nie działają, gdyż z całej dyskusji tutaj nie wynika to jednoznacznie :ink
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
Tomek
Moderator
Moderator
Posty: 6684
Rejestracja: 10 sty 2010, 21:26
Przebieg: 131000
Silnik: 1.4 V8 + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 320 razy
Otrzymał podziękowań: 346 razy

Re: Brak przednich przeciwmgłowych

Post autor: Tomek »

No i pozamiatane :brawo :ok)
Awatar użytkownika
Kuzyn_z_Sosnowca
klubowicz
klubowicz
Posty: 6771
Rejestracja: 09 gru 2009, 7:34
Przebieg: 145000
Silnik: T-Jet z gazem
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 293 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Re: Brak przednich przeciwmgłowych

Post autor: Kuzyn_z_Sosnowca »

W pierwszym poście napisał, przeciwmgielne i czasem drogowe.
Awatar użytkownika
adamson
klubowicz
klubowicz
Posty: 2375
Rejestracja: 11 gru 2009, 19:46
Przebieg: 41000
Silnik: 1.4 16V Turbo
Rocznik: 2018
Lokalizacja: SW / Świętochłowice / O. S.
Podziękował: 338 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Brak przednich przeciwmgłowych

Post autor: adamson »

Jak zawsze niezawodny mwas :brawo :ok).
FIAT TIPO HB Lounge 1.4 T-jet 120 KM
Online
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6940
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 944 razy
Kontakt:

Re: Brak przednich przeciwmgłowych

Post autor: mwas »

Kuzyn_z_Sosnowca pisze:W pierwszym poście napisał, przeciwmgielne i czasem drogowe.
No właśnie dlatego chciałem, żeby doprecyzował, ale jeśli rzeczywiście chodzi o przeciwmgielne i drogowe, to zamieszam jeszcze schemat elektryczny świateł drogowych:

Obrazek

Ze schematów wynika, że za działanie tych świateł odpowiedzialne są przekaźniki, które znajdują się w skrzyneczce bezpieczników w komorze silnika (obok akumulatora). Na poniższym zdjęciu zaznaczyłem, który przekaźnik odpowiada za które światła. Warto jest sprawdzić, czy z tymi przekaźnikami jest wszystko OK, może wystarczy tylko przeczyścić styki :pomysli

Lokalizacja skrzynki:
Obrazek

Rozmieszczenie elementów w skrzynce:
Obrazek

Nie muszę chyba wspominać, że warto jest jeszcze sprawdzić bezpieczniki :ink Dla świateł przeciwmgielnych jest to F30, dla drogowych F14 i F15. Aha, i proponuję zmienić elektryka, który twierdzi, że są jakieś moduły świateł i do naprawy świateł przeciwmgielnych chce wymieniać całego bodycompa :ryczy Ta operacja byłaby mega kosztowana i okazałoby się, że kompletnie nieskuteczna :lacha
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
will
Moderator
Moderator
Posty: 3418
Rejestracja: 04 gru 2009, 20:04
Przebieg: 120000
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Markotów Duży
Podziękował: 140 razy
Otrzymał podziękowań: 90 razy

Re: Brak przednich przeciwmgłowych

Post autor: will »

Maciek :ok) :pivo
LINEA 1.4 8V DYNAMIC
Astra K 1.4
jarek
Nowy
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 21 paź 2013, 1:14
Przebieg: 100
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Czręstochowa
Podziękował: 1 raz

Re: Brak przednich przeciwmgłowych

Post autor: jarek »

WOW.Jestem pod wrażeniem. Wielkie dzięki za pomoc, zwłaszcza koledze mwas. Choć szczerze mówiąc teraz to trochę zgłupiałem. Tak jak pisałem w przyszłym tygodniu jadę do elektryka i wszystko postaram się wyjaśnić. Z tego co zrozumiałem to przekaźniki i bezpieczniki są w porządku. Elektryk wypiął przekażnik i powiedział że nie ma sygnału sterowania ze sterownika czyli chyba z body. Sygnałem jest ponoć masa bo ręcznie je zapalił co widziałem osobiście. Teraz, gdy już wiem na pewno które to są, to spróbuję jeszcze pozamieniać przekaźniki oczywiście czarne z czarnymi. Jak się wszystko wyjaśni, albo będzie naprawione to dam znać.
Online
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6940
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 944 razy
Kontakt:

Re: Brak przednich przeciwmgłowych

Post autor: mwas »

Ze schematu wynika, że sterowanie światłami polega na podaniu masy na przekaźnik. Jeśli okazałoby się, że przekaźniki są OK, to trzeba wtedy sprawdzić, czy jest połączenie bodycompa ze skrzynką bezpieczników w komorze silnika. Może się okazać, że kabelek jest gdzieś uszkodzony po drodze. Rozumiem, że cały czas rozmawiamy o przednich światłach przeciwmgielnych ? Żeby całkowicie potwierdzić poprawność działania bodycompa, trzeba sprawdzić, czy na pinie 11 w złączce D modułu M001 pojawia się masa w momencie wciśnięcia przycisku włączenia świateł przeciwmgielnych. Te enigmatyczne oznaczenia to elementy ze schematu, który umieściłem wcześniej. Pin 11 to chyba dość logiczne, natomiast złączka D w module M001 to nic innego, jak ta niebieska wtyczka widoczna na zdjęciu z zaznaczonym przekaźnikiem od świateł mijania (wtyczka znajduje się dokładnie pod czerwonym kółkiem, którym zaznaczyłem przekaźnik). Czekam na dalsze wieści w tej sprawie, bo sam jestem ciekawy co tam się mogło spartolić :pomysli
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
Kuzyn_z_Sosnowca
klubowicz
klubowicz
Posty: 6771
Rejestracja: 09 gru 2009, 7:34
Przebieg: 145000
Silnik: T-Jet z gazem
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 293 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Re: Brak przednich przeciwmgłowych

Post autor: Kuzyn_z_Sosnowca »

Może poprzedni właściciel coś kombinował, np z dziennymi w miejscu halogenów i uszkodził okablowanie.
Inna sprawa (przydałby się dobry elektronik) wyjście bodykompa może być typu otarty kolektor, bez obciążenia nie będzie sygnału na wyjściu i miernikiem nic nie sprawdzisz.
ODPOWIEDZ