żarówki

Awatar użytkownika
zibi186
klubowicz
klubowicz
Posty: 1844
Rejestracja: 09 lis 2012, 3:19
Przebieg: 195000
Silnik: 1.4 T-jet + lpg
Rocznik: 2008
Lokalizacja: k / Pszczyny
Podziękował: 336 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Re: żarówki

Post autor: zibi186 »

Myślę że komp Marcusa coś szwankuje . U mnie w momencie kiedy pojawia się komunikat o przepalonej postojowce i świeci na wyświetlaczu żółta żarówka , nie mam już napięcia na światłach postojowych z tej konkretnej strony pojazdu . A Markus pisze , że pomimo komunikatu postojowe mu świecą. . . Dziwne . A akumulator to w jakiej formie masz ? Ladowanie ok ?
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: żarówki

Post autor: mwas »

Koledzy, coś mi tutaj nie gra z tym odcinaniem zasilania... z tego, co kojarzę, to pomimo zjarania np postojówki z tyłu, owszem - komputer wywala błąd i prawidłowo, ale przód nadal świeci !

Wysłane z Galaxiaka
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
adamson
klubowicz
klubowicz
Posty: 2375
Rejestracja: 11 gru 2009, 19:46
Przebieg: 41000
Silnik: 1.4 16V Turbo
Rocznik: 2018
Lokalizacja: SW / Świętochłowice / O. S.
Podziękował: 338 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: żarówki

Post autor: adamson »

Tak, dokładnie
Pozdrawiam. Adam.
FIAT TIPO HB Lounge 1.4 T-jet 120 KM
Awatar użytkownika
zibi186
klubowicz
klubowicz
Posty: 1844
Rejestracja: 09 lis 2012, 3:19
Przebieg: 195000
Silnik: 1.4 T-jet + lpg
Rocznik: 2008
Lokalizacja: k / Pszczyny
Podziękował: 336 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Re: żarówki

Post autor: zibi186 »

To w takim razie u mnie jest coś nie tak , bo gaśnie tył i przód postojowych. dziwne to wszystko . . .
Co jednak nie zmienia faktu , że też nie jest normalne kiedy u Markusa świeci żółta żarówka i postojowe z tyłu także, prawda ?
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: żarówki

Post autor: helletic »

Bodykomp Linei monitoruje przepalenie żarówki, bądź uznaje niewłaściwą żarówkę za przepaloną (np. w miejscu W5W jest W10W, lub coś w tym stylu). Jednak nie odcina zasilania w ogóle na danej wiązce, a tym bardziej na danej stronie auta, gdzie wystąpiło przepalenie żarówki. Normalnym jest też sygnalizowanie usterki po przez pojawienie się żółtej kontrolki informującej o przepaleniu żarówki.

Wystarczy sobie sprawdzić w taki sposób: w miejsce przedniej postojówki, czy też podświetlenia rejestracji, wpinamy odpowiedni zamiennik LED.
Bodykomp wywali błąd przepalonej żarówki + żółtą kontrolkę, jednak LED będzie świecił.
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Awatar użytkownika
zibi186
klubowicz
klubowicz
Posty: 1844
Rejestracja: 09 lis 2012, 3:19
Przebieg: 195000
Silnik: 1.4 T-jet + lpg
Rocznik: 2008
Lokalizacja: k / Pszczyny
Podziękował: 336 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Re: żarówki

Post autor: zibi186 »

Jeśli jak piszesz komp.nie odcina zasilania , to jak wytłumaczyć sytuację w której : rozebrany tylny klosz lampy , wolne gniazdo postojowki , załączam na manetce światła postojowe , idę do tyłu z miernikiem i mierzę napięcie w gnieździe wyjętej postojowki - jest ok . Wkładam w to gniazdo żarówkę , tyle że nie 5 a 10 W ( miałem taki przypadek że biorąc z kompletu zapasowych żarówek nie zwróciłem uwagi ) , żarówka ta świeci ok 2 sekundy i gaśnie a razem z nią postojowka z tej samej strony z przodu . Sytuację można powtarzać w nieskończoność z tą samą żarówką . Równocześnie na wyświetlaczu info o kontroli świateł pozycynych z tej konkretnej strony ( bez wyszczególniania czy przód czy tył) i oczywiście żółta żarówka. Czemu więc gasną postojowe jeśli napięcie na nie nie zostało odcięte ? :) - Taka zagwozdka :)
Awatar użytkownika
marcin24
klubowicz
klubowicz
Posty: 1031
Rejestracja: 30 mar 2011, 19:34
Przebieg: 175000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Skoczów
Podziękował: 70 razy
Otrzymał podziękowań: 68 razy

Re: żarówki

Post autor: marcin24 »

zibi186 pisze:Jeśli jak piszesz komp.nie odcina zasilania , to jak wytłumaczyć sytuację w które j: rozebrany tylny klosz lampy , wolne gniazdo postojowki , załączam na manetce światła postojowe , idę do tyłu z miernikiem i mierzę napięcie w gnieździe wyjętej postojowki - jest ok . Wkładam w to gniazdo żarówkę , tyle że nie 5 a 10 W ( miałem taki przypadek że biorąc z kompletu zapasowych żarówek nie zwróciłem uwagi ) , żarówka ta świeci ok 2 sekundy i gaśnie a razem z nią postojowka z tej samej strony z przodu . Gaśnie bo nie ma zasilania . Sytuację można powtarzać w nieskończoność z tą samą żarówką . Równocześnie na wyświetlaczu info o kontroli świateł pozytywnych z tej konkretnej strony ( bez wyszczególnione czy przód czy tył)
masz rację bo tak jest spotkałem się z tym zrobiłem sobie dzienne pod postojówki z lewej strony podpiołem przekaźnik na szybko złączce na której po 5 latach zaśniedziało połączenie i body komp wykrył jakąś anomalie przez to i po włączeniu świateł i upłynięciu 2 s body wyłączał cała stronę po zlutowaniu połączenia problem zniknął, tak samo jak założyłem hak z modułem i w którym to są sterowane wszystkie światła oprócz przeciw mgielnych do przyczepki normalnie zasilasz z pod lampy a że my mamy światło symetryczne to w przyczepce też chciałem i z jednego świtała w aucie zasilałem dwa w teściowej i body wykrył duże obciążenie i wyłączał światła
Pozdrawiam wszystkich
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: żarówki

Post autor: helletic »

zibi186 opisałem swoje obserwacje, gdy zakładałem LED w miejsce zwykłej żarówki. Nie odcinało zasilania, pomimo nieprawidłowego oświetlenia. Czyżby różne softy w bodykomp Linei :pomysli :ink
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Awatar użytkownika
Tomek
Moderator
Moderator
Posty: 6684
Rejestracja: 10 sty 2010, 21:26
Przebieg: 131000
Silnik: 1.4 V8 + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 320 razy
Otrzymał podziękowań: 346 razy

Re: żarówki

Post autor: Tomek »

Ja to się już pogubiłem.. A czy możliwe jest że body zachowuje się różnie przy próbach z żarówkami różnej mocy?
Z jednej strony mamy żarówkę 10W, a to dużo za dużo, z drugiej ledzik, który potrzebuje dużo mniej niż prawidłowa żarówka W5W. Raz odcina raz nie...
Jest jeszcze "trzecia" strona.. często gęsto pisaliśmy na forum o przypadkach że komuś nie świeci żaróweczka, więc pierdut w lampę, i świeci.. więc co.. jednak nie odcina.
Ja już na prawdę nie wiem..
Awatar użytkownika
zibi186
klubowicz
klubowicz
Posty: 1844
Rejestracja: 09 lis 2012, 3:19
Przebieg: 195000
Silnik: 1.4 T-jet + lpg
Rocznik: 2008
Lokalizacja: k / Pszczyny
Podziękował: 336 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Re: żarówki

Post autor: zibi186 »

Tomek , jeśli żarówka jest fizycznie sprawna , a po wcześniejszej awarii postojowych od razu próbowałem włączyć stacyjkę na zaplon to komp.jakby zapamietywal błąd i nadal swiecila żółta żarówka . Ale zauważyłem, że jeśli zamiast zapłonu po wymianie żarówki na zgaszonym silniku przekrecilem manetką od świateł na postojowe to jakby automatycznie kasowalo ten błąd. Co się zaś tyczy tego , że u mnie gaśnie cała strona , to po konsultacji z Marcin 24 ( dziękuję :) ) wychodzi na to że u mnie problem robi szybkozlączka świateł dziennych na plusie przedniej postojowki. Mam nadzieję że po jej usunięciu sytuacja wróci do normy . A jeszcze mogę Ci powiedzieć, że po wymianie z przodu postojowki na 3 W ( bo takie okazuje się też są :) ) komp też nie daje się oszukać i wywala błąd . Przynajmniej u mnie :) Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: żarówki

Post autor: mwas »

A ja wam powiem tak: wydaje mi się, że słowo klucz tutaj, to:
marcin24 pisze:body wykrył duże obciążenie i wyłączał światła
Coś mi się wydaje, że w opisanych przez Was powyżej przypadkach włącza się zabezpieczenie "antyzwarciowe". Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę, że światła pozycyjne u nas nie są zabezpieczone żadnym bezpiecznikiem, wszystko idzie bezpośrednio z kompa i obstawiam, że jeśli komputer wykryje zbyt duży pobór prądu, a tak się dzieje w przypadku zwarcia czy chociażby wstawienia żarówki o większej mocy, to po prostu odcina dopływ prądu, a w związku z tym, że przednia i tylna postojówka jest u nas na "jednym obwodzie", to gaśnie również i przód. Przepalenie się żarówki czy też jej wyjęcie nie jest zwiększonym obciążeniem (zwarciem) a wręcz przerwą, rozwarciem, czyli prąd nie płynie, więc komputer wykrywa usterkę, ale nie wykrywa zwarcia gdzie i nie odcina całkowicie zasilania :ink Koledzy - zwróćcie dokładnie uwagę w jakich konkretnie sytuacjach komputer odcina zasilanie :ink
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
zibi186
klubowicz
klubowicz
Posty: 1844
Rejestracja: 09 lis 2012, 3:19
Przebieg: 195000
Silnik: 1.4 T-jet + lpg
Rocznik: 2008
Lokalizacja: k / Pszczyny
Podziękował: 336 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Re: żarówki

Post autor: zibi186 »

Znalazłem taki oto schemat . Jeśli jest właściwy to może rzuci nieco więcej światła na sprawę żarówek :) Na moje oko to każda postojowka ma swoje osobne zasilanie z body , ale nie jestem elektrykiem i mogę się mylić. Jednak gdyby tak było, wówczas jest możliwe w/g mnie i odcinanie przez kompa zasilania na stronę , jak i na poszczególne żarówki osobno . Mwas, zgodzisz się ? :)
Sorry Mwas , miałeś rację -są na jednym obwodzie . A ja mam okulary do wymiany :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: żarówki

Post autor: mwas »

Nad schematem oświetlenia w eLearnie siedziałem już wczoraj :ink A ten tutaj ma chyba delikatne błędy :oj Przede wszystkim, to jest po portugalsku panic I wg tego schematu jak najbardziej, każda żarówka ma osobne wejście do body computera, ale jak się dokładnie wgryźć, to przednia i tylna jest połączona wewnątrz, tyle że... z opisu przetłumaczonego na polski wynika, że lewy przód jest połączony z prawym tyłem :lacha I na tym polega błąd w schemacie :ink Ale zakładam, że to błąd w "druku" :ink Tak czy inaczej, ten schemat tylko potwierdza to, co pisałem wcześniej - cała strona jest połączona ze sobą wewnątrz komputera więc jeśli komputer odetnie zasilanie z powodu np zwarcia, to gaśnie i przód, i tył.
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
zibi186
klubowicz
klubowicz
Posty: 1844
Rejestracja: 09 lis 2012, 3:19
Przebieg: 195000
Silnik: 1.4 T-jet + lpg
Rocznik: 2008
Lokalizacja: k / Pszczyny
Podziękował: 336 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Re: żarówki

Post autor: zibi186 »

Dokładnie :)
Jufi
klubowicz
klubowicz
Posty: 35
Rejestracja: 04 lip 2019, 8:50
Przebieg: 245000
Silnik: 1.6multijet
Rocznik: 2009
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: żarówki

Post autor: Jufi »

Witam Klubowicze . Mam pytanie jaka żarówkę h7 polecacie ? Chodzi o bardzo dobra widoczność . Z góry dziękuje za odpowiedz
ODPOWIEDZ