Światła ostrzegawcze awaryjnego hamowania

Awatar użytkownika
leszek1234
klubowicz
klubowicz
Posty: 2150
Rejestracja: 25 lis 2012, 19:32
Przebieg: 200000
Silnik: 1.4 16V Turbo + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: blisko Rybnika
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowań: 211 razy

Światła ostrzegawcze awaryjnego hamowania

Post autor: leszek1234 »

Chodzi za mną pomysł dorobienia w Linei włącznika (opartego na akcelerometrze lub jakiś bezwładnościowy) , który uruchamiałby światła awaryjne podczas silnego hamowania. Pomysł zrodził się z tego powodu, że nie znoszę gdy hamując słyszę za sobą pisk opon - mam teraz taki uraz :ink
Najlepiej gdyby włączały się i mrugały np. 5 sekund lub były ręcznie wyłączane. Dostepne na rynku gotowe urządzenia z akcelerometrem wpina się w światła stopu i to one (tzn. światła stopu) migają podczas hamowania - ale w realu to mrugną 2, 3 razy i to jest kicha (dla zainteresowanych - robi firma RYMI).
W niektórych samochodach uruchamiają się awaryjne gdy zadziała ABS, dla mnie to już za późno.
Rzucam pomysł - może wspólnie coś wymyślimy :pomysli . Chodzi oczywiście o rzecz tanią . Na początek czujnik mocnego hamowania - układ elektroniczny ( np. http://nettigo.pl/products/348czy" onclick="window.open(this.href);return false; ) czy włącznik przy pedale hamulca? reszta to już betka.

Acha - najprościej byłoby nakleić cegłę na przycisk świateł awaryjnych, hamujemy , inercją przycisk zostaje włączony, potem ręcznie wyłączamy :luzak . Ten pomysł jest już obłożony prawem autorskim :)
Ostatnio zmieniony 28 paź 2013, 15:00 przez leszek1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6942
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 944 razy
Kontakt:

Re: Światła ostrzegawcze awaryjnego hamowania

Post autor: mwas »

Wiem, że niektóre alarmy posiadają tą funkcję, ale nie mam za bardzo pomysłu jak samemu to rozwiązać :pomysli
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
buhert
klubowicz
klubowicz
Posty: 942
Rejestracja: 20 gru 2009, 23:13
Lokalizacja: Polska
Otrzymał podziękowań: 31 razy

Re: Światła ostrzegawcze awaryjnego hamowania

Post autor: buhert »

Abarth ma taki system - wciskasz mocno hamulec i świecą się awaryjne
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6942
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 944 razy
Kontakt:

Re: Światła ostrzegawcze awaryjnego hamowania

Post autor: mwas »

Nie tylko Abarth, niektóre wersje fiatów mają to w standardzie. Nie wiem, czy przypadkiem GP tego nie ma :pomysli Tylko że tam jest inny bodykomp, więc nawet nie ma za bardzo możliwości, żeby taką funkcjonalność "zapożyczyć" czy aktywować u nas :oj
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
emmer
klubowicz
klubowicz
Posty: 6032
Rejestracja: 08 gru 2009, 9:18
Przebieg: 32000
Silnik: 1.5
Rocznik: 2017
Lokalizacja: Białobrzegi
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy

Re: Światła ostrzegawcze awaryjnego hamowania

Post autor: emmer »

myślisz że te "migacze" coś pomogą jak się ktoś zagapi? wątpię. ale każdy patent poprawiający bezpieczeństwo (nawet minimalnie) jest mile widziany
CrazyKetchup
klubowicz
klubowicz
Posty: 629
Rejestracja: 24 mar 2012, 22:12
Przebieg: 0
Silnik: kijanka :)
Rocznik: 2018
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 26 razy

Re: Światła ostrzegawcze awaryjnego hamowania

Post autor: CrazyKetchup »

Ja bym ostrożny był z takim "druciarstwem" w obrębie świateł a szczególnie "stopów" czy "awaryjnych" z prostej przyczyny. W momencie jakiegoś nieszczęścia może się okazać, że linia obrony sprawcy oprze się na tym że miałeś jakieś modyfikacje świateł i światła nie działały prawidłowo tak jak producenta pojazdu homologował itp cuda.
Awatar użytkownika
leszek1234
klubowicz
klubowicz
Posty: 2150
Rejestracja: 25 lis 2012, 19:32
Przebieg: 200000
Silnik: 1.4 16V Turbo + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: blisko Rybnika
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowań: 211 razy

Re: Światła ostrzegawcze awaryjnego hamowania

Post autor: leszek1234 »

mwas - ja nie mam żadnego doświadczenia w diagnostyce kompa - może Ty (albo inny forumowicz) będziesz wiedział, czy u nas to jest do zrobienia - daję link
http://www.autowada.pl/node/50" onclick="window.open(this.href);return false;
a do sceptyków - nikogo nie namawiam :ink
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6942
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 944 razy
Kontakt:

Re: Światła ostrzegawcze awaryjnego hamowania

Post autor: mwas »

To, co tam widać jest to program DEDYKOWANY do aut z grupy VAG, więc niestety do naszego nie podpasi. Bałbym się nawet próbować coś grzebać, bo można nieźle namieszać ponieważ program tyka się bardzo specyficznych funkcji i obszarów pamięci, które w naszych autach mogą odpowiadać za coś kompletnie innego. Mało tego - nie wiem, czy przypadkiem do funkcjonowania tego programu nie trzeba się zaopatrzyć w jeszcze inny typ interfejsu, który na stronie producenta tego programu kosztuje bagatela 1430 zł (cena razem z tym programem). Szperając natomiast po programach dedykowanych do aut z grupy Fiat niestety nie znalazłem nigdzie opcji włączenia takiej funkcjonalności, a przynajmniej nie jest ona nigdzie jawnie opisana. Jeśli komuś uda się znaleźć jakieś czary mary (takie jak w filmiku z linku powyżej) ale przeznaczone dla Fiata, to możemy się pobawić :ink
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
leszek1234
klubowicz
klubowicz
Posty: 2150
Rejestracja: 25 lis 2012, 19:32
Przebieg: 200000
Silnik: 1.4 16V Turbo + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: blisko Rybnika
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowań: 211 razy

Re: Światła ostrzegawcze awaryjnego hamowania

Post autor: leszek1234 »

To pewnie prościej będzie zamontować to
http://www.rymi.pl/ess.html" onclick="window.open(this.href);return false;
(jest opcja migajace stopy naprzemian z awaryjnymi - to mozna stopów nie podłączać) i programowo mozna ustawić czułość tego ustrojstwa - muszę zadzwonić do producenta , podobno bardzo komunikatywny gość (wiem z forum Hondy :ink ) Cena chyba coś ok 50 zł. Jak sprawdzę te info to się podzielę.
Awatar użytkownika
Fish
klubowicz
klubowicz
Posty: 493
Rejestracja: 12 lut 2010, 18:31
Przebieg: 145000
Silnik: 1.4 16V T-Jet (LPG)
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Światła ostrzegawcze awaryjnego hamowania

Post autor: Fish »

mwas pisze:Nie tylko Abarth, niektóre wersje fiatów mają to w standardzie. Nie wiem, czy przypadkiem GP tego nie ma :pomysli Tylko że tam jest inny bodykomp, więc nawet nie ma za bardzo możliwości, żeby taką funkcjonalność "zapożyczyć" czy aktywować u nas :oj
Mam to w pandzie ale myslalem, ze to dziala dopiero przy faktycznie ekstremalnym hamowaniu.
<<FISH>>
Awatar użytkownika
leszek1234
klubowicz
klubowicz
Posty: 2150
Rejestracja: 25 lis 2012, 19:32
Przebieg: 200000
Silnik: 1.4 16V Turbo + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: blisko Rybnika
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowań: 211 razy

Re: Światła ostrzegawcze awaryjnego hamowania

Post autor: leszek1234 »

Proszę o pomoc w identyfikacji wariantu podłączenia włącznika przy hamulcu do kompa , daje link do aukcji - to się nazywa "dynamiczne światło STOP"
http://allegro.pl/awaryjne-swiatlo-stop ... 59801.html" onclick="window.open(this.href);return false; - trzeba przewinąć na dół

który wariant występuje w Linei - 3,4 czy 5 (tyle wiem , że mamy kontrolę sprawności żarówek)
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6942
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 944 razy
Kontakt:

Re: Światła ostrzegawcze awaryjnego hamowania

Post autor: mwas »

Nie wiem jak to jest dokładnie u nas rozwiązane, musialbym zerknąć na schematy do eLearn'a, ale to dopiero po południu jak będę w domu, no chyba że ktoś inny wie jak w Linei jest rozwiązane sterowanie światłami STOP ?
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
leszek1234
klubowicz
klubowicz
Posty: 2150
Rejestracja: 25 lis 2012, 19:32
Przebieg: 200000
Silnik: 1.4 16V Turbo + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: blisko Rybnika
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowań: 211 razy

Re: Światła ostrzegawcze awaryjnego hamowania

Post autor: leszek1234 »

wielkie dzięki Maciek - będę czekał
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6942
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 944 razy
Kontakt:

Re: Światła ostrzegawcze awaryjnego hamowania

Post autor: mwas »

Przegrzebałem schematy i ich opisy. Wynika z nich jednoznacznie, że światła STOP sterowane są poprzez podanie bezpośrednio +12V na żarówki. Schemat całej instalacji wygląda tak:

Obrazek

Więc z tego co widzę, to żaden z podanych na tej aukcji schematów nie pasuje do tego, co jest w eLearn'ie. W tej sytuacji pozostaje chyba tylko samemu rozkumać jak to podłączyć. Jak dla mnie to jest trochę babrania w kabelkach z tym modułem.
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
leszek1234
klubowicz
klubowicz
Posty: 2150
Rejestracja: 25 lis 2012, 19:32
Przebieg: 200000
Silnik: 1.4 16V Turbo + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: blisko Rybnika
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowań: 211 razy

Re: Światła ostrzegawcze awaryjnego hamowania

Post autor: leszek1234 »

Mam pytanko
- czy ktoś wie, jak są realizowane w naszych autach światła awaryjne , tzn. która opcja:
1. czy pod przyciskiem "awaryjnych" taimer (np.555) i przerywany sygnał na przekaźnik przy bezpiecznikach pod kierownicą
2. czy sam przerywacz przy bezpiecznikach załączany przyciskiem "awaryjnych"
czy jeszcze inaczej?

- a czy ktoś próbował w miejsce żarówek tylnych kierunkowskazów wkładać tzw. żarówki diodowe, i jak to chodziło ?
ODPOWIEDZ