Czy można we własnym zakresie ustawić światła mijania ?

ryszardtuning
klubowicz
klubowicz
Posty: 48
Rejestracja: 28 kwie 2012, 9:53
Przebieg: 103000
Silnik: 1,4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: gdynia
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Czy można we własnym zakresie ustawić światła mijania ?

Post autor: ryszardtuning »

Witam! Praktycznie od samego początku jadąc nocą kierowcy z naprzeciwka sygnalizują mi , że ich oślepiam. Zaznaczam, że przez cały czas jeżdżę na najniższej pozycji świateł ttj. 3. Zawsze myślałem że ma to związek z załadowaniem bagażnika i tym samym unoszeniem przodu, ale nie. Stąd moje pytanie, czy jest jakaś możliwość regulacji ustawienia tj. obniżenia reflektorów?
Nigdy więcej "niemowlaka".
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Post autor: helletic »

samemu nie polecam dłubać z regulacją świateł, lepiej odwiedzić profesjonalny warsztat, koszt nie jest duży. Jeśli sam chcesz ustawić, to są tam takie "śruby" plastikowe na imbus, nie dam głowy, ale to one są chyba od regulacji świateł.
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Awatar użytkownika
Rafcio
Moderator
Moderator
Posty: 3747
Rejestracja: 08 gru 2009, 12:07
Przebieg: 106000
Silnik: 1.4 Turbo 120KM
Rocznik: 2013
Lokalizacja: Cieszyn
Podziękował: 365 razy
Otrzymał podziękowań: 200 razy

Post autor: Rafcio »

ryszardtuning pisze:Zaznaczam, że przez cały czas jeżdżę na najniższej pozycji świateł ttj. 3.
Kolego jak ty jeździsz? Przecież pozycja 3 to ustawienie najwyższe do jeżdżenia z pełnym bagażnikiem i kompletem pasażerów. Jeśli jeździsz sam musisz mieć ustawione na 0 to jest najniższe ustawienie świateł i wtedy nie będziesz nikogo oślepiał
OPEL ZAFIRA TOURER
1.4 Turbo 120KM Benzyna :jazda
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5143
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 276000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 396 razy
Otrzymał podziękowań: 649 razy

Post autor: smak56 »

Rafcio pisze:jeździsz sam musisz mieć ustawione na 0 to jest najniższe ustawienie świateł
Jeżeli jedziesz sam to jak pisze Rafcio, na 0 . Jest to najwyższe położenie świateł. Jeżeli ustawisz je prawidłowo to nikogo nie będziesz oślepiał. Natomiast w miarę obciążania samochodu - światła będą unosić się do góry, powodując oślepianie innych użytkowników. I po to właśnie masz regulację aby obniżyć świecenie (do poz. 3) w zależności od ciężaru przewożonego bagażu lub osób.
helletic pisze:samemu nie polecam dłubać z regulacją świateł
Ja natomiast od bardzo dawna ustawiam sobie sam światła i jak do tej pory nigdy nie zakwestionowano moich nastawów w trakcie przeglądu. Często proszę aby nie dłubali przy ustawieniach, gdyż zdarzało się, że popsuli.
smak56
* * * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomek
Moderator
Moderator
Posty: 6684
Rejestracja: 10 sty 2010, 21:26
Przebieg: 131000
Silnik: 1.4 V8 + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 320 razy
Otrzymał podziękowań: 346 razy

Post autor: Tomek »

Trochę się zamieszało.
Jeżeli kolega jeździ obecnie na ustawieniu 3, a mimo to oślepia innych użytkowników dróg, to zmiana na 0 poskutkuje podniesieniem świateł do góry, i jeszcze większym oślepianiem.
Ewidentnie źle wyregulowane reflektory.
Trzeba podjechać do najbliższej stacji diagnostycznej i ustawić.
Awatar użytkownika
wojtekk
klubowicz
klubowicz
Posty: 59
Rejestracja: 14 paź 2011, 19:23
Przebieg: 37200
Silnik: 1.4 T-Jet
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: wojtekk »

smak56 pisze:Często proszę aby nie dłubali przy ustawieniach, gdyż zdarzało się, że popsuli.
Hmm, jak to popsuli?

Można ustawić światła we własnym zakresie śrubami regulacyjnymi, ale ja czuję się lepiej psychicznie, gdy czynność ta zostanie wykonana na przyrządzie do ustawiania świateł. Tym bardziej, że w warsztacie u przysłowiowego 'Mietka' taka usługa nie kosztuje wiele. Nam na przeglądzie Pan ze Stacji Kontroli światła ustawił w cenie przeglądu.
Awatar użytkownika
Rafcio
Moderator
Moderator
Posty: 3747
Rejestracja: 08 gru 2009, 12:07
Przebieg: 106000
Silnik: 1.4 Turbo 120KM
Rocznik: 2013
Lokalizacja: Cieszyn
Podziękował: 365 razy
Otrzymał podziękowań: 200 razy

Post autor: Rafcio »

Przepraszam, pomyliłem się, 3 pozycja to najniższa pozycja a 0 to najwyższa. Co nie zmienia faktu że jak kolega oślepia kierowców nawet na 3 pozycji to trzeba ustawić światła najlepiej w warsztacie lub stacji kontroli pojazdów. Oczywiście wtedy podczas ustawiania w warsztacie światła muszą być w pozycji 0
OPEL ZAFIRA TOURER
1.4 Turbo 120KM Benzyna :jazda
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Post autor: helletic »

smak56, są stacje i stacje, na niektórych na sztukę podjeżdża tym urządzeniem do pomiaru ustawienia świateł. Co lepsze, nawet jak zobaczy, że są źle ustawione, to olewa regulację (stacja diagnostyczna w Przeźmierowie na ul. Lotniczej np.)
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5143
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 276000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 396 razy
Otrzymał podziękowań: 649 razy

Post autor: smak56 »

wojtekk pisze:Hmm, jak to popsuli?
helletic pisze:są stacje i stacje
I tutaj się z Tobą zgadzam całkowicie. Z regulacją świateł jest tak samo jak z ustawieniem geometrii. Nie, nie, tego sam nie robię!. Ale w środę kolega wyjechał kupioną nie dawno C-klasą /używka/. Chwalił się, że był w warsztacie, gdzie sprawdzili wszystko, m. innymi wyregulowali geometrię kół itd. Z drugim kolegą oglądaliśmy i doszliśmy do wniosku /na oko/, że tylne koła "stoją każde sobie". Wczoraj był w poleconym /innym/ warsztacie, gdzie okazało się, że mieliśmy rację. Z wydrukiem pojechał do tego pierwszego, który oddał mu pieniądze. Nie przeprosił! :red
smak56
* * * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Kuzyn_z_Sosnowca
klubowicz
klubowicz
Posty: 6771
Rejestracja: 09 gru 2009, 7:34
Przebieg: 145000
Silnik: T-Jet z gazem
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 293 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Post autor: Kuzyn_z_Sosnowca »

Na stacji kontroli pojazdów ustawienie świateł kosztuje 20zł. W czym problem?
Można samodzielnie ustawić wysokość, stanąć przed murem obok auta z dobrze wyregulowanymi światłami i skopiować. Ale jest też regulacja prawo/lewo i możesz mieć dobrą wysokość, a świecić w bok i też oślepiasz.
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Post autor: helletic »

smak56, no i dodatkowo powiem Tobie, że wiele jest aut z samoróbką przy ustawianiu świateł i po prostu widzę, że to jak mają poustawiane światła (a widać to dobrze z większej odległości) to woła o pomstę do nieba. Nie żebym pił do Ciebie, bo może masz jakiś lepszy sposób niż przystawienie się do ściany przodem (ten sposób jest tak naprawdę niedokładny i wtedy możesz mieć OK ustawienie w suche dni, ale jak spadnie deszcz, to np. światła delikatnie za nisko ustawione oślepiają kierowców np. TIR, czy autobusów, bo jest mega odblask o mokrą nawierzchnię, nie oślepi to osobówki ale wyższe pojazdy już tak)
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
will
Moderator
Moderator
Posty: 3418
Rejestracja: 04 gru 2009, 20:04
Przebieg: 120000
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Markotów Duży
Podziękował: 140 razy
Otrzymał podziękowań: 90 razy

Post autor: will »

Na przeglądzie technicznym nie sprawdzają u Ciebie?
LINEA 1.4 8V DYNAMIC
Astra K 1.4
Awatar użytkownika
krakus02
klubowicz
klubowicz
Posty: 1745
Rejestracja: 10 mar 2010, 20:32
Przebieg: 0
Silnik: 1.4 16V TJet
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Kraków / Łódź / Lubliniec
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Post autor: krakus02 »

kiedyś podjechałem (maluszkiem :) ) na stację kontroli prosząc o wyregulowanie świateł, bo miałem wrażenie, że źle świecą. Pan wyregulował i nie wziął ani grosza
„Śmiej się, śmiej, ale mój model to ferrari wśród Fiatów, oczywiście kiedy ja prowadzę" :ryczy
Awatar użytkownika
mpsfc
klubowicz
klubowicz
Posty: 1136
Rejestracja: 16 maja 2010, 23:40
Lokalizacja: Orłowo k. Inowrocławia
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Post autor: mpsfc »

Ustaw na stacji diagnostycznej, chociaż i tam nie brakuje debili. Ostatnio gość zabrał mi sie za ustawianie "kombinerkami". Na pytanie czy ukradli mu klucze wzruszył ramionami. Pojechałem na inną stację.
Jeśli nie jesteś pierwszym właścicielem, to bardzo źle ustawione światła mogą być sygnałem, że ktoś je np. wymienił. Należałoby zapytać (domyślając się) z jakiego powodu?
Piszę poprawnie po polsku. Ortograficznym ofermom, pseudodyslektykom i innym patentowanym leniom mówimy stanowcze nie :)
ryszardtuning
klubowicz
klubowicz
Posty: 48
Rejestracja: 28 kwie 2012, 9:53
Przebieg: 103000
Silnik: 1,4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: gdynia
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Post autor: ryszardtuning »

Jutro jadę na stację diagnostyczną. Jestem pierwszym właścicielem, lampy nie były wymieniane.Na przeglądach jakoś nikt tym od siebie się nie zainteresował.
Myślę że temat można zamknąć.
Nigdy więcej "niemowlaka".
Zablokowany