Czujnik deszczu - gdzie podpiąć can

kozunio12
Nowy
Nowy
Posty: 22
Rejestracja: 15 paź 2023, 21:38
Przebieg: 248000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Czujnik deszczu - gdzie podpiąć can

Post autor: kozunio12 »

Mam zamiar dołożyć lusterko fotochromatyczne i kupiłem komplet z Cromy z czujnikiem deszczu. Sama instalacja jest dość prosta, bo tylko +12, masa i sygnał do szyny can. No i tutaj właśnie pies pogrzebany. W którym miejscu mogę się wpiąć do magistrali? Czujnik na pewno będzie pasował, bo sprawdzałem po numerach w eper. Body też powinno być ok, bo mam wersję emotion
Awatar użytkownika
sta1416
klubowicz
klubowicz
Posty: 45
Rejestracja: 18 sty 2021, 7:50
Przebieg: 191
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2009
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Czujnik deszczu - gdzie podpiąć can

Post autor: sta1416 »

Powinieneś mieć w opisie body gdzie jest wpięty sygnał z czujnika deszczu.
kozunio12
Nowy
Nowy
Posty: 22
Rejestracja: 15 paź 2023, 21:38
Przebieg: 248000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Czujnik deszczu - gdzie podpiąć can

Post autor: kozunio12 »

Niestety nie wiem, gdzie znaleźć schematy elektryczne body :(
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: Czujnik deszczu - gdzie podpiąć can

Post autor: mwas »

Sprawa nie jest taka prosta, jakby się wydawało, niestety. Poniżej pełny schemat elektryczny całego układu wycieraczek i spryskiwaczy:
Schemat_full.png
Czujnik deszczu i zmierzchu (bo pełni on obie funkcje) jest zaznaczony na schemacie symbolem P065. Dochodzą do niego 3 przewody:
- na pin nr 6 przewód z zasilaniem +12V "po stacyjce" - oryginalnie w kolorze niebiesko-biały, podłączony do bodycomputera, moduł B002, wtyczka C, pin 24
- na pin nr 4 przewód sygnałowy "CAN" - oryginalnie w kolorze zielono-szarym, podłączony do bodycomputera, moduł M001, wtyczka B, pin 10
- pin nr 5 do masy

Dokładne rozmieszczenie modułów bodycomputera wraz z rozpisanym oznaczeniem wtyczek jest na środku schematu. I teraz tak: żeby czujnik zadziałał prawidłowo, trzeba:
- odtworzyć połączenia elektryczne - masa i zasilanie w sumie obojętnie skąd, ale pin nr 4 czujnika (sygnałowy "CAN") trzeba podciągnąć do bodycomputera i wpiąć się we wtyczkę B modułu M001 w pin nr 10
- NIEZBĘDNA JEST ZMIANA PRZEŁĄCZNIKA ZESPOLONEGO STERUJĄCEGO ŚWIATŁAMI I WYCIERACZKAMI (tzw. "pająk"/"manetki") :! I tutaj wydaje się, że będzie największy problem - bez jego zmiany nie da się aktywować automatycznego działania wycieraczek/świateł :oj
- po odtworzeniu połączeń i podłączenia czujnika deszczu/zmierzchu, trzeba podłączyć się komputerem do auta i przeprowadzić procedurę osiowania PROXI - komputer w aucie musi "zaprogramować" sobie obecność czujnika i wyświetlić w menu komputera pokładowego dodatkowe funkcje z ustawieniami czułości czujników deszczu/zmierzchu.
Dlaczego na wstępie pisałem, że sprawa nie jest taka prosta ? Otóż trudność może polegać na zdobyciu wspomnianego przełącznika zespolonego pod kierownicę (manetek) - tego w używkach niestety jest u nas jak na lekarstwo a zwłaszcza z tak "bogato" wyposażonej Linei - obstawiam, że na naszym rynku Linei z czujnikiem deszczu i zmierzchu było tyle, że można by je zliczyć na palcach jednej ręki. Można tego elementu szukać w ASO jako nówkę, ale ostrzegam - cena będzie zaporowa :ink
Do postu dołączam jeszcze w razie czego pełny opis elektryczny całego układu wraz ze schematami tylko że... po angielsku :ink
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
kozunio12
Nowy
Nowy
Posty: 22
Rejestracja: 15 paź 2023, 21:38
Przebieg: 248000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Czujnik deszczu - gdzie podpiąć can

Post autor: kozunio12 »

Nie da się wymienić samej manetki np z grande Punto? Reszta wydaje się być prosta, ale wymiana całego pająka to trochę duża sprawa
kozunio12
Nowy
Nowy
Posty: 22
Rejestracja: 15 paź 2023, 21:38
Przebieg: 248000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Czujnik deszczu - gdzie podpiąć can

Post autor: kozunio12 »

Dotarłem do tematu na forum i niestety dobór konkretnego pająka nie jest prosty. Na pewno bez zmiany pająk nie ma szansy na automatyczne wycieraczki bez automatycznie sterowanych świateł?
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: Czujnik deszczu - gdzie podpiąć can

Post autor: mwas »

Nie ma szansy. Tzn. sama funkcjonalność po podłączeniu czujnika deszczu/zmierzchu i po przeprowadzeniu osiowania się pojawi, tzn. komputer zobaczy czujnik i wyświetli w menu opcje regulacji czułości czujnika, ale co z tego, jeśli nie da się przełączyć wycieraczek ani świateł w tryb automatyczny ? :ink
Odnośnie manetek od Grande Punto - niestety nie podejdą - inne sterowanie pod względem elektrycznym, dodatkowe sterowanie tylną wycieraczką w GP :ink
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
slawek007
klubowicz
klubowicz
Posty: 163
Rejestracja: 17 maja 2011, 11:12
Przebieg: 172000
Silnik: 1.4 8v+LPG
Rocznik: 2010
Lokalizacja: staszow
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy
Kontakt:

Re: Czujnik deszczu - gdzie podpiąć can

Post autor: slawek007 »

Lusterko fotochromatyczne zamontuje się bez modyfikacji? z tego co mi wiadomo to idealnie pasowało od alfy 166?
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: Czujnik deszczu - gdzie podpiąć can

Post autor: mwas »

slawek007 pisze: 20 mar 2024, 22:42 Lusterko fotochromatyczne zamontuje się bez modyfikacji? z tego co mi wiadomo to idealnie pasowało od alfy 166?
Tak, lusterko powinno podejść bez większych problemów, tylko trzeba tam zasilanie podciągnąć :ink
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
ODPOWIEDZ