Sprężyny

Awatar użytkownika
buhert
klubowicz
klubowicz
Posty: 942
Rejestracja: 20 gru 2009, 23:13
Lokalizacja: Polska
Otrzymał podziękowań: 31 razy

Re: Sprężyny

Post autor: buhert »

Gwarantuje, że wszyscy którzy oddali auto "do mechanika" i on załatwiał części macie sprężyny od GP ;)
Uwierzcie. Na 10 hurtowniach w Polsce sprężyny do Linei są tylko jako cyfry. Nie istnieją w dystrybucji.
A do GP jest ich pełno i na takich jeździcie.
Awatar użytkownika
emmer
klubowicz
klubowicz
Posty: 6032
Rejestracja: 08 gru 2009, 9:18
Przebieg: 32000
Silnik: 1.5
Rocznik: 2017
Lokalizacja: Białobrzegi
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy

Re: Sprężyny

Post autor: emmer »

A nie. Ja mam od linei. Ale tył
Awatar użytkownika
Kuzyn_z_Sosnowca
klubowicz
klubowicz
Posty: 6771
Rejestracja: 09 gru 2009, 7:34
Przebieg: 145000
Silnik: T-Jet z gazem
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 293 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Re: Sprężyny

Post autor: Kuzyn_z_Sosnowca »

Ja bym chętnie podniósł i zmiękczył przód Linei, żeby jeździła jak 8v.
Awatar użytkownika
krakus02
klubowicz
klubowicz
Posty: 1745
Rejestracja: 10 mar 2010, 20:32
Przebieg: 0
Silnik: 1.4 16V TJet
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Kraków / Łódź / Lubliniec
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Sprężyny

Post autor: krakus02 »

Zmiany mogą być niewyczuwalne podczas jazdy na wprost, ale w zakrętach możemy zastanawiać się dlaczego nas "wynosi". Poza tym siły te, a tak naprawdę ich odchyłki mogą wpływać na przyspieszone zużycie podzespołów zawieszenia.
„Śmiej się, śmiej, ale mój model to ferrari wśród Fiatów, oczywiście kiedy ja prowadzę" :ryczy
Awatar użytkownika
leszek1234
klubowicz
klubowicz
Posty: 2150
Rejestracja: 25 lis 2012, 19:32
Przebieg: 200000
Silnik: 1.4 16V Turbo + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: blisko Rybnika
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowań: 211 razy

Re: Sprężyny

Post autor: leszek1234 »

jakoś wierzę buhertowi;) Poza tym nawet jeśli krakus02 masz rację ( a na pewno masz) to nie rajd Dakar , w normalnym użytkowaniu to bez znaczenia - lubię ostrą jazdę, ale jestem świadomy ograniczeń "cywilnych" aut ;) Więc jeśli będę musiał to bez mrugnięcia okiem kupię zamiennik z GP;) Linea na drodze krajowej to nie to samo co Lamborghini Gallardo na torze w Poznaniu;)
Awatar użytkownika
buhert
klubowicz
klubowicz
Posty: 942
Rejestracja: 20 gru 2009, 23:13
Lokalizacja: Polska
Otrzymał podziękowań: 31 razy

Re: Sprężyny

Post autor: buhert »

krakus02 pisze:Zmiany mogą być niewyczuwalne podczas jazdy na wprost, ale w zakrętach możemy zastanawiać się dlaczego nas "wynosi". Poza tym siły te, a tak naprawdę ich odchyłki mogą wpływać na przyspieszone zużycie podzespołów zawieszenia.
krakus02 jak Cie lubie tak teraz takie brednie opowiadasz :ink akurat tutaj nie ma to żadnego znaczenia
ponieważ nie masz przypadku, że sprężyny sportowe zamieniasz na zwykłe tylko....zwykłe na zwykłe.
I to działa, nie ściąga, nie wynosi itd itp etc :ink

Jakie sprężyny na przód pasują do Linei(?) Każde od GP z byle jakiej wersji są dobierane 1,2 czy 1,4 tak jak ma duskap (i pewnie już nie tylko on) i śmiga.

Mechanik (nie ASO) przyjmuje Linee na serwis i chce wymienić sprężyny. Otwiera hurtownie, widzi, że nic nie ma do Linei i dobiera z GP
bo każdy "przedstawiciel" który realizuje mu zamówienie da z GP sprężyny bo są takie same i są dostępne.
I tak do 8v idą sprężyny od GP i do T-JETa tak samo :ink
Montuje się tanie zamienniki bo i tak i tak padną jak OE.

Taka prawda panowie :ink

Nie mówię, że nie da się dostać sprężyn do Linei ale to są...tygodnie załatwiania więc...bierze się od GP :)
Awatar użytkownika
daro70
klubowicz
klubowicz
Posty: 1204
Rejestracja: 14 sie 2010, 14:17
Przebieg: 99850
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 188 razy
Otrzymał podziękowań: 101 razy

Re: Sprężyny

Post autor: daro70 »

.

Wysłane z mojego GT-S7560 przy użyciu Tapatalka
Obrazek
Awatar użytkownika
krakus02
klubowicz
klubowicz
Posty: 1745
Rejestracja: 10 mar 2010, 20:32
Przebieg: 0
Silnik: 1.4 16V TJet
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Kraków / Łódź / Lubliniec
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Sprężyny

Post autor: krakus02 »

buhert, piszę to, aby podzielić się swoją wiedzą, ale jeżeli uważasz to za brednie to ja już nie mam na to wpływu...
Nigdy nie pisałem, że sprężyny od innych modeli nie można stosować zamiennie. Chciałem jedynie zwrócić uwagę, że dobieranie sprężyn wyłącznie wymiarowo może rodzić problemy, które nie będziemy łączyć w dalszej eksploatacji ze sprężynami. Chociażby zmiana maksymalnej siły tłumienia może znacznie skrócić czas pracy całej kolumny, itd...

Czasami mam wrażenie, że na forum nie warto jest odzywać się z tematami, z którymi ma się inne zdanie niż tzw. mainstream. ...i tak większość powie: "bzdura", "głupota". ...no cóż ja nie mam siły z tym walczyć :)
„Śmiej się, śmiej, ale mój model to ferrari wśród Fiatów, oczywiście kiedy ja prowadzę" :ryczy
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5143
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 276000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 396 razy
Otrzymał podziękowań: 649 razy

Re: Sprężyny

Post autor: smak56 »

krakus02 pisze:Czasami mam wrażenie, że na forum nie warto jest odzywać się z tematami, z którymi ma się inne zdanie niż tzw. mainstream. ...i tak większość powie: "bzdura", "głupota". ...no cóż ja nie mam siły z tym walczyć
I nie musisz! Ja doskonale zrozumiałem o czym piszesz i gdybyś sam nie odpowiedział na posta buherta to zrobiłbym to ja.
Co innego wiedza i teoria, a co innego praktyka. Każdy może sobie włożyć sprężynę nawet od traktora jeżeli się zmieści. Pojedzie? Pojedzie!
Niedawno był temat ładowania akumulatora (z klemami czy bez), były różne zdania, ale nikt nie pisał o głupotach, tylko przedstawiał swoje racje. To było dobre, a każdy niech robi jak uważa.
Kolega buhert ma taki specyficzny sposób wyrażania swoich poglądów, że trzeba to zaakceptować i uważać za swego rodzaju folklor (np. komentowanie ogłoszenia o sprzedaży Linei przez Tarę 78).
A temat wkładania części przez mechaników ............. to szkoda gadać "Będziesz Pan zadowolony" :ryczy
smak56
* * * *
Obrazek
Awatar użytkownika
buhert
klubowicz
klubowicz
Posty: 942
Rejestracja: 20 gru 2009, 23:13
Lokalizacja: Polska
Otrzymał podziękowań: 31 razy

Re: Sprężyny

Post autor: buhert »

krakus02 pisze:Chciałem jedynie zwrócić uwagę, że dobieranie sprężyn wyłącznie wymiarowo może rodzić problemy, które nie będziemy łączyć w dalszej eksploatacji ze sprężynami. Chociażby zmiana maksymalnej siły tłumienia może znacznie skrócić czas pracy całej kolumny, itd...
A jaką masz pewność że ZAMIENNIK do Linei będzie działał tak samo jak OE? Żadną :ink
Zamienniki nie są opisywane zbyt dokładnie i nigdy nie masz gwarancji, że jeśli kupić coś innego niż OE to będzie to spełniało
w 100% normy OE. Szczególnie, że jak zamienniki się pojawiają to często bierze się te tańsze.

Dzisiaj produkt produktowi nie równy i szczerze lepiej opierać się na opinii np. duskapa który ma i jeździ i śmiga (robi to świadomie)
oraz na tych którzy wymieniali sprężyny na zamienniki i śmigają (nieświadomi, że mają sprężyny od GP) :)

Nie było żadnego przypadku chyba na forum, że ktoś wymienił sprężyny i nagle się cuda zaczęły dziać więc proszę...
nie dorabiajcie teorii że nagle coś się stanie nie wiadomo co bo zaraz się okaże przy takim myśleniu
że musimy kupować tylko części OE.

Sprawa wygląda prosto. Montować od GP i jeździć :P mechanicy tak robią i działa.
Jeśli uważacie, że nie mają oni racji to...szukajcie sprężyny OE albo zamiennika typowo do Linei i montujcie sami.

Zobaczycie, że za 5 lat wszyscy będą montować same tanie części od GP bo Linea będzie miała 10 lat tak jak dzisiaj Punciaki II
itd które jeżdżą na byle najtańszej części i działa wszystko :ink i z opinią na forum odnośnie części też tak będzie.
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5143
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 276000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 396 razy
Otrzymał podziękowań: 649 razy

Re: Sprężyny

Post autor: smak56 »

buhert pisze:Nie było żadnego przypadku chyba na forum, że ktoś wymienił sprężyny i nagle się cuda zaczęły dziać więc proszę... nie dorabiajcie teorii że nagle coś się stanie nie wiadomo co bo zaraz się okaże przy takim myśleniu, że musimy kupować tylko części OE.
Sprawa wygląda prosto. Montować od GP i jeździć :P mechanicy tak robią i działa.
Bronisz swoich racji z uporem godnym lepszej sprawy.
Jednak dalej nie zrozumiałeś co napisał krakus02.
smak56
* * * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Kuzyn_z_Sosnowca
klubowicz
klubowicz
Posty: 6771
Rejestracja: 09 gru 2009, 7:34
Przebieg: 145000
Silnik: T-Jet z gazem
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 293 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Re: Sprężyny

Post autor: Kuzyn_z_Sosnowca »

Krakus oczywiście ma rację, ale we Fiacie chyba nie znają tej teorii. Przynajmniej Ci, którzy stroili zawieszenie w T-Jet. Przód twardo na dziurach, ale płuży w zakrętach, do tego mały skok i dobijanie . Tył zupełne przeciwieństwo, podniesiony i miękki. Jak to ma jeździć? Jakoś nie zależy mi na zachowaniu tej oryginalnej, wspaniałej charakterystyki. 8V jeździ dużo lepiej (normalnie), miałem zastępcze na kilka dni.
Oczywiście zbyt mocna sprężyna "rozerwie" amortyzator, a przez zbyt słabą wybije się wszystko dookoła. Ale nie tuningujemy, tylko zakładamy standardowe sprężyny z auta tej samej marki o praktycznie tym samym obciążeniu przedniej osi. Nawet jeśli miałoby to jakiś wpływ na trwałość, to jaką trwałość i czego. Co chwile padają łożyska i łączniki. U mnie wahacze skrzypią, a koła podskakują bo amory są styrane. A mam przejechane niecałe 100tyś z czego 3/4 to autostrady i ekspresówki.
Dlatego ja nie miałbym obaw założyć do przodu dużo tańszego zamiennika z GP.

-- 21 paź 2015, o 08:57 --

KYB podaje dokładne wymiary sprężyn do GP. Jak widać, nie jest to wszytko to samo do każdego GP/Linea. Posłużę się stroną iparts.

1.4 http://www.iparts.pl/czesc/sprezyna-zaw ... 98933.html
1.4 T-Jet http://www.iparts.pl/czesc/sprezyna-zaw ... 98784.html
1.3D http://www.iparts.pl/czesc/sprezyna-zaw ... 98934.html
1.9D http://www.iparts.pl/czesc/sprezyna-zaw ... 98935.html
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5143
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 276000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 396 razy
Otrzymał podziękowań: 649 razy

Re: Sprężyny

Post autor: smak56 »

Już wcześniej postawiłem Ci :pivo za post, ale teraz uzupełniłeś go doskonale.
Zastanawiam się jednak nad danymi poszczególnych sprężyn.
Do tego samego modelu i silnika są różne wartości. Czy chodzi tu o obniżenie i usztywnienie? Inną charakterystykę? Czy może coś innego :pomysli
Na przykładzie do mojego auta:
Punto EVO 1.3 mj silnik 199 A3.000 60/90
Ciężar [kg] 1,66
Grubość 1 [mm] 11,75
Średnica zewnętrzna [mm] 144
Długość [mm] 336
Punto/Grande Punto/Evo:
Ciężar [kg] 1,77
Grubość 1 [mm] 11,5
Średnica zewnętrzna [mm] 141
Długość [mm] 395
smak56
* * * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Kuzyn_z_Sosnowca
klubowicz
klubowicz
Posty: 6771
Rejestracja: 09 gru 2009, 7:34
Przebieg: 145000
Silnik: T-Jet z gazem
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 293 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Re: Sprężyny

Post autor: Kuzyn_z_Sosnowca »

A to nie jest ta: http://www.iparts.pl/czesc/sprezyna-zaw ... h2539.html

W opisie jest, że dla wersji Sport.
Często podają w jakich samochodach jest jeszcze montowana dana część, ale żeby znaleźć szczegółowy opis pod konkretny model, trzeba zacząć od wybrania interesującego nas auta w wyszukiwarce.
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5143
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 276000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 396 razy
Otrzymał podziękowań: 649 razy

Re: Sprężyny

Post autor: smak56 »

Marcin, obydwie podane przeze mnie pasują do silnika 199 A3.000 (taki mam), ale która i dlaczego? Tego nie wiem. Nigdzie nie mogę znaleźć takiej specyfikacji jaką podaje KYB w Twoich linkach, dotyczących oryginałów do Linei. Wtedy byłoby jasne.
smak56
* * * *
Obrazek
ODPOWIEDZ